Już ponad 100 laureatów Włóczni Jaćwingów

Już ponad 100 laureatów Włóczni Jaćwingów

Dziewięć Włóczni Jaćwingów wręczono podczas karnawałowego balu Prezydenta Suwałk, który odbył się w sobotę (22.02) w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji.

 

Włócznia Jaćwingów to doroczna nagroda Prezydenta Miasta Suwałk przyznawana za wybitne zasługi dla miasta we wszystkich dziedzinach życia publicznego. Wyróżnienie jest indywidualne lub zespołowe, przyznawane osobom fizycznym, prawnym i innym podmiotom. Po wczorajszym wieczorze grono osób, firm i instytucji uhonorowanych Włócznią przekroczyła setkę. - Ciężko było wybrać zwycięzców, było 45 propozycji więc postanowiliśmy zrobić preselekcję. Kapituła złożona z laureatów poprzednich dwóch edycji wskazała swoje propozycje, a później w toku dyskusji wyłoniliśmy laureatów. W tym roku przyznaliśmy o jedną nagrodę więcej, gdyż kapituła uznała, że należy uhonorować firmę, która funkcjonuje w Suwałkach, doskonale się rozwija i wspiera różne aspekty działalności Suwałk. Zbliżające się 300-lecie naszego miasta do dobra okazja, by tych włóczni przekazać nieco więcej. W poprzednich latach wręczyliśmy równo sto włóczni, a dziś dziewięć trafi do osób, instytucji i firm, które mają olbrzymi wkład w rozwój i promocję naszego miasta. Poprzez wręczenie tych nagród chcemy podziękować im za to co czynią - mówił podczas gali Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

 

Firma, o której wspomniał włodarz otrzymała Włócznię Jaćwingów przed piętnastu laty, a w sobotni wieczór została nagrodzona po raz drugi - tym razem Włócznią Jaćwingów z diamentem. Chodzi o firmę Malow Sp. z o.o. jednego z największych europejskich producentów mebli metalowych produkujący co roku ok. 280 tys. szt. wyrobów o łącznej wartości sprzedaży ok. 45 mln EURO. Produkty firmy cenione są w kraju i zagranicą za wysoką jakość i nowoczesny wygląd. Spółka ma swoją siedzibę i fabrykę na terenie Strefy Ekonomicznej w Suwałkach.

 

Historia firmy to już ponad 35 lat na rynku: Polam – Litpol – Malow. Poprzez swój stały rozwój i inwestycje Spółka „Malow” pełni ważną rolę na lokalnym rynku pracy i wyznacza standardy, które muszą brać pod uwagę inne firmy poszukujące pracowników na suwalskim rynku. Przewodniczący Rady Nadzorczej, Henryk Owsiejew za największy swój kapitał uważa zaufanie klientów oraz stabilną, doświadczoną, zaangażowaną załogę, na którą składa się Zarząd Spółki, kadra kierownicza i wszyscy pracownicy. Obecnie Malow zatrudnia ponad pół tysiąca osób. Spółka stawia na ciągły rozwój. Malow to firma, która od lat wspiera suwalską kulturę oraz sport. Jest sponsorem tytularnym suwalskiej drużyny badmintona a w ostatnim roku dołączyła do nazwy suwalskiej drużyny siatkówki, która występuje w polskiej Pluslidze pod nazwą Ślepsk Malow Suwałk.

 

Audio file

 

Pozostali laureaci Włóczni Jaćwingów za 2019 rok:

Iryna Popova

Pani Irina Popova to pedagog, instruktor i choreograf zespołu Studia Tańca ,,Radość” działającego w Suwalskim Ośrodku Kultury, instruktorka pochodząca z Ukrainy z ponad 30-letnim doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą. Od 2015 roku mieszka w Suwałkach. Jest pomysłodawczynią, autorką, reżyserem i choreografem dużych produkcji taneczno-muzycznych, takich jak: „Zuzia i przyjaciele” czy „Doktorek Honorek”. Spektakle te cieszą się świetnym odbiorem wśród publiczności, która rokrocznie zapełnia salę SOK.

 

Tancerze Studia RADOŚĆ mają na swoim koncie szereg nagród w konkursach i festiwalach tanecznych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, m.in: na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca „Muszelki Wigier”, IV Międzynarodowym Festiwali Tanecznym AdriaticZadar Open w Chorwacji, Zawodach Tanecznych Karnawał Dance Fest 2019. Nagrodę Włócznia Jaćwingów Pani Irina Popova otrzymała za wniesienie nowej jakości w program edukacji artystycznej dzieci i młodzieży z naszego miasta oraz za działania artystyczne, które przyczyniają się do promocji Suwalskiego Ośrodka Kultury oraz Suwałk w kraju i zagranicą.

 

Audio file

 

Irena Mickiewicz

Pani Irena Mickiewicz to dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Paliatywnej im. Jana Pawła II w Suwałkach. Hospicjum mieści się w zbudowanym specjalnie na jego potrzeby budynku o powierzchni 3000 m2 przy ul. Szpitalnej 54. Opieką hospicyjną objętych jest codziennie 72 pacjentów, a świadczeniami z zakresu opieki długoterminowej około 80 pacjentów.

 

W 2019 r. placówka pozyskała dotację z Unii Europejskiej w wysokości 1,3 mln zł, za którą zakupiony zostanie sprzęt medyczny i rehabilitacyjny. Trwają prace nad dalszą rozbudową Hospicjum, która powinna zakończyć się w kwietniu 2020 r. Nagrodę Włócznia Jaćwingów  Pani Irena Mickiewicz otrzymała za współautorstwo w tworzeniu suwalskiego Hospicjum, rozwoju jego bazy, pozyskiwaniu środków na bieżącą działalność oraz kształtowaniu wizerunku niezwykle ważnej instytucji pomocowej w mieście.

 

Audio file

 

Stanisław Łobacz

Pan Stanisław Łobacz to działacz społeczny. Od 1981 r. członek, a od 1990 r. Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział w Suwałkach, aktywny filatelista, członek Grupy Rekonstrukcyjno-Historycznej „GARNIZON SUWAŁKI”.Posiada liczne odznaczenia honorowe, m.in. Brązowy Krzyż Zasługi i odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej.  

 

Pan Stanisław Łobacz jest autorytetem w środowisku numizmatyków i filatelistów. Posiada znacząca kolekcję monet, medali, banknotów i walorów filatelistycznych, które wykorzystuje do wystaw organizowanych w obiektach kulturalnych i wojskowych naszego miasta. Był organizatorem ponad 20 wystaw, m.in.: 70 rocznica Odzyskania Niepodległości Polski, Z Mennicy i Poczty, Obchody 90 Urodzin Andrzeja Wajdy. Nagrodę Włócznia Jaćwingów  Pan Stanisław Łobacz otrzymał za  aktywną współpracę z jednostkami kultury i pomoc w pozyskiwaniu sponsorów. Za udział jako Józef Piłsudski w różnych wydarzeniach miejskich. Za inicjatywę odbudowy orłów na zabytkowej bramie dawnych koszar przy ul. Pułaskiego.

 

Audio file

 

Rodzina Państwa Warakomskich

Rodzina Państwa Warakomskich jest organizatorami Międzynarodowego Memoriału im. Ireny Warakomskiej. Wydarzenie wpisało się na stałe w miejski kalendarz imprez sportowych. W ubiegłorocznej, trzeciej edycji wzięło udział około 320 zawodników w wieku od 6 do 82 lat z całego świata. Wśród nich byli też arcymistrzowie. Ogromna determinacja i mobilizacja organizatorów sprawia, że z roku na rok liczba uczestników i kibiców rośnie, a ci pierwsi chętnie wracają do Suwałk i biorą udział w kolejnych edycjach turnieju.

 

Poprzez organizację wydarzenia uczczona jest pamięć śp. Ireny Warakomskiej, która w latach 2002-2012 była prezesem Klubu Szachowego Hańcza. Rodzina Państwa Warakomskich nagrodę Włócznia Jaćwingów otrzymała za wkład w popularyzację gry w szachy oraz organizację Międzynarodowego Memoriału im. Ireny Warakomskiej.

 

Audio file

 

Stowarzyszenie Integracji Społecznej „Alternatywa”

Stowarzyszenie Integracji Społecznej„ALTERNATYWA” działa od 2008 roku na polu budowania systemu działań wspierających funkcjonowanie i wyrównywania szans osób i rodzin z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz aktywizacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych. Dodatkowo realizuje zadania z zakresu promocji i profilaktyki zdrowotnej, integracji kulturalnej oraz działalności na rzecz równości praw kobiet i mężczyzn.

 

W 2019 r. zorganizowała Podlaskie Dni Rodziny skierowane do osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną,  Regionalny Bal Andrzejkowy dla Osób Niepełnosprawnych „Czary mary – zmieniamy świat na weselszy”, XXVIII Spartakiadę Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Stowarzyszenie Integracji Społecznej„ALTERNATYWA”  nagrodę Włócznia Jaćwingów otrzymało za działania w minionym roku, które objęły kilkaset osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, przyczyniając się do poprawy ich funkcjonowania w środowisku rodzinnym oraz wzmocnienia poczucia własnej wartości.

 

Audio file

 

Prognosis Sp. z o.o.

Firma Prognosis powstała w 2016 r. jako jeden z pięciu start-upów zakwalifikowanych do programu „Platformy Startowe dla Nowych Pomysłów „Hub of Talents”. Założyli ją Joanna i Paweł Konopko. W kwietniu ubiegłego roku spółka podpisała umowę inwestycyjną z Impel S. A., który przejął 24% udziałów w firmie.

 

PROGNOSIS to firma, która zajmuje się zarządzaniem energią elektryczną w przedsiębiorstwach oraz optymalizacją kosztów energii. Zapewnia kompleksową obsługę autorskim systemem Prognosis, który został opracowany w ramach prac badawczych. System pozwala na osiągnięcie znacznych oszczędności energii elektrycznej. Firma była wielokrotnie nagradzana, m.in. zdobyła I-wsze miejsce w międzynarodowym konkursie im. Anity Borg w 2015 r. organizowanym przez firmę Google czy I-wsze miejsce w kategorii najbardziej innowacyjnej mikro firmy usługowej w woj. podlaskim. Firma Prognosis otrzymała Nagrodę Włócznia Jaćwingów za innowacyjne rozwiązania pozwalające na możliwość zarządzania energią elektryczną, dzięki urządzeniom zdalnie odczytującym stan liczników i aplikacji do zarządzania zużyciem prądu.

 

Audio file

 

Pan Mariusz Łanczkowski – firma ASTORIA Suwałki S.C

Firma ASTORIA jest firmą rodzinną, działającą od 1997 r.  Posiada największe w Suwałkach Centrum Bankietowe o łącznej pow. 2000 m2. Atutem firmy jest wieloletnie doświadczenie, wykwalifikowana kadra oraz doskonała kuchnia, która jest ceniona z uwagi na wysoką jakość swoich produktów. Kilka z nich otrzymało rekomendacje Podlaskiej Organizacji Turystycznej oraz inne nagrody i wyróżnienia. Pan Mariusz Łanczkowski angażuje się w działania oświatowo-edukacyjne w obszarze kształcenia zawodowego młodzieży w zawodzie kucharz. Jest też Przewodniczącym Komisji Egzaminacyjnej przy suwalskim Cechu, którego jest członkiem. Działa w Izbie Przemysłowo-Gospodarczej w Suwałkach.

 

Wspiera finansowo działalność różnych suwalskich organizacji pozarządowych i społecznych, m.in. UKS „Technik”, Akademię Piłkarską Wigry Suwałki, Stowarzyszenie „SALOS” i Stowarzyszenie „ALTERNATYWA”. Pan Mariusz Łanczkowski otrzymał nagrodę Włócznia Jaćwingów w kategorii produkt za fachowość w branży gastronomicznej oraz działalność i wsparcie w obszarze społecznym.

 

Audio file

 

Jarosław Jutkiewicz

Pan Jarosław Jutkiewicz to trener i działacz sportowy, który tworzył Komitet Założycielski Uczniowskiego Klubu Sportowego przy Zespole Szkół Rolniczych.

 

Pan Jarosław Jutkiewicz od początku istnienia jest Sekretarzem Lekkoatletycznego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Hańcza”. W ciągu ponad 40 lat pracy wychował i wyszkolił wielu znakomitych suwalskich sportowców. Jest również sędzią głównym na zawodach lekkoatletycznych organizowanych w ramach Miejskiej oraz Wojewódzkiej Rywalizacji Sportowej. Jego praca i zaangażowanie przyczyniło się do rozwoju sportu w naszym mieście.  Nagrodę Włócznia Jaćwingów Pan Jarosław Jutkiewicz otrzymał za całokształt swojej pracy związanej ze wsparciem suwalskiej lekkoatletyki.

 

Audio file

 

 

Dodaj komentarz