Rząd przedstawił plan 100-dniowy w walce z COVID 19

Mateusz Morawiecki konferencja koronawirus

Otwarcie sklepów i usług w galeriach handlowych, a ferie zimowe w całym kraju w tym samym terminie - premier Mateusz Morawiecki przedstawił w sobotę (21.11) założenia na nadchodzące 100 dni.

 

Utrzymująca się wysoka liczba zachorowań na COVID-19 nie pozwoliła na daleko idące znoszenie restrykcji i ograniczeń. Od 28 listopada przywrócona zostanie jednak możliwość funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym. W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m2.

 

Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe. Rząd zapowiedział też wsparcie branży turystycznej. Na pomoc mogą liczyć również przedsiębiorcy, którzy działają w branży turystyki zimowej. Otrzymają oni rekompensaty, które pomogą złagodzić skutki kryzysu.

 

- Chociaż od kilku dni obserwujemy pewną względną stabilizację liczby zakażeń, to wirus wciąż zbiera swoje śmiertelne żniwo. Każdego dnia zwiększamy liczbę łóżek i respiratorów. Obecnie mamy 37 tys. łóżek i 3 tys. respiratorów. Obecnie 7-dniowa krocząca średnia to około 20-22 tys. dziennie. Jeśli ta stabilność się utrzyma to i poprawę będziemy mogli zobaczyć za jakiś czas, ale sytuacja nadal jest bardzo poważna. Przed nami pewien okres, który nazywamy: 100 dni solidarności - na końcu tego okresu jest wysoce prawdopodobne, że będzie dostępna szczepionka. Duża część populacji zaszczepionej pozwoli szybko przerwać łańcuch zakażeń - mówił premier Morawiecki.

 

- Apeluję - bardzo ważne Święta przed nami, ale one powinny mieć charakter kameralny - to jest dla nas test, od tego jak go zdamy zależy to ilu z nas uniknie uszczerbku na zdrowiu, ile rodzin uniknie dramatu, ile firm uniknie utraty miejsc pracy - przekazał wicepremier Jarosław Gowin.

 

Z kolei Adam Niedzielski, Minister Zdrowia przedstawił zasady możliwego powrotu do strefy żółtej i zielonej. W strefie czerwonej pozostaniemy, jeżeli średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie ok. 19 tys. Strefa żółta - kiedy średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie ok. 9,4 tys. Strefa zielona - gdy średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni osiągnie ok. 3,8 tys.

 

2 Komentarzy

strzała

21/11/2020

Nie rozumiem dlaczego rząd tak źle traktuje baseny i aquaparki. Przecież przy zachowaniu środków ostrożności to najbezpieczniejsza forma rozrywki w tych czasach.

Gość

22/11/2020

Ja tam żadnego planu nie słyszalem. Co najwyżej Morawiecki bełkotał w jakimś niezrozumiałym języku może po hebrajsku, bo z polskim ot nie miało nic wspólnego...Rząd posiłkuje się bazą danych licealisty, mając swoim tzw. specjalistów. Większego dna i niekompetencji w walce z wirusem nie ma w żadnym kraju...

Dodaj komentarz