Chcieli szybko zarobić, stracili łącznie 210 tys. zł

Oszustwa internetowe w powiecie oleckim

Ofiarą oszustów padli mieszkańcy powiatu oleckiego. Pierwszy, licząc na wygraną, stracił 130 tysięcy złotych kupując kryptowalutę, druga chciała zainwestować, a wzięto na nią kredyty w wysokości 80 tysięcy złotych. 

 

Najczęściej spotykane rodzaje przestępstw popełnianych w Internecie lub za jego pośrednictwem są związane m.in. z bankowością internetową. Oszuści wymyślają przeróżne metody uwiarygodniające ich historie na tyle, by nabrali się na nie osoby mające paść ich ofiarą. Na przykład w powiecie oleckim oszuści obiecywali wygraną oraz szybki zysk z inwestycji. W obu przypadkach sprawcy dążyli do przejęcia kontroli nad urządzeniem swojej ofiary, za pomocą którego pozbawili ją oszczędności. 

 

Mieszkańcy powiatu oleckiego nie wykazali się czujnością i ostrożnością. Zostali nakłonieni do zainstalowania na komputerze i telefonie złośliwych aplikacji przejmujących dostęp do urządzenia. W ten sposób, w pierwszym przypadku, sprawcy dokonali nieautoryzowanych transakcji w bankowości elektronicznej ofiary, transferując środki w wysokości 130 tysięcy złotych na rachunki giełd kryptowalutowych. Przy drugim oszustwie, w imieniu pokrzywdzonej zaciągnięto kredyty na kwotę 80 tysięcy złotych.

 

Policjanci przestrzegają przed nawiązywaniem współpracy z nieznanymi firmami inwestycyjnymi, obiecującymi szybki i duży zysk, w krótkim czasie. Apelujemy o rozwagę i podejmowanie przemyślanych decyzji. Przestrzegamy w szczególności przed instalowaniem aplikacji uzyskujących dostęp do naszych danych oraz przed przekazywaniem komukolwiek numerów kart kredytowych czy skanów dowodu osobistego. Jedna nierozważna i pochopnie podjęta decyzja może mieć bardzo poważne i kosztowne skutki.

Dodaj komentarz