"Tu rodziła się Solidarność" - wystawa w Suwałkach

Wystawa o Solidarności w Suwałkach

Wernisaż wystawy „Tu rodziła się Solidarność” odbył się w środę (01.07) na Placu im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.

 

Od 1 do 14 lipca 2020 roku na placu Marii Konopnickiej w Suwałkach dostępna dla zwiedzających jest wystawa plenerowa "Tu rodziła się Solidarność", stworzona przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku. Wystawa powstała w związku z obchodami 40-lecia powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Ogólnopolska wystawa o narodzinach ruchu prezentowana jest w trzech byłych miastach wojewódzkich – w Suwałkach, w Łomży i w Białymstoku.

 

Ekspozycja składa się z części ogólnopolskiej, regionalnej – opisującej północno-wschodnią Polskę oraz lokalnej – dotyczącą jednego z ówczesnych 47 miast wojewódzkich. Każdy z 17 oddziałów oraz delegatur IPN opracował teren swojej działalności tak, aby w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych całość licząca blisko 100 zestawów zaprezentowana została na Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

 

- Chcemy pokazać udział milionów Polaków w budowaniu Solidarności, w budowaniu opozycji, która stała się przyczynkiem do upadku komunizmu nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Widzimy tu głównie zdjęcia z archiwum Państwowego w Suwałkach - mówiła podczas otwarcia suwalskiej wystawy Urszula Gierasimiuk, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Białymstoku.

 

- Województwo Suwalskie pełniło rolę raczej peryferyjną i Solidarność powstała tu trochę później, natomiast bardzo szybko zaczęła nadrabiać. Od grudnia 1980 roku nastąpił niezwykle dynamiczny rozwój związku, który zaczął zabierać głos we wszystkich istotnych dla społeczeństwa kwestiach. W środowisku suwalskim Solidarność zakładali i tworzyli Tadeusz Tylenda, Jarosław Słabiński i Krzysztof Zadrąg, którzy niestety już dziś nie żyją. Zdjęcia przedstawiają m.in. niezwykle ważny w historii Suwałk moment, czyli walkę o przejęcie budynku Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Ukazują też powstanie szkolnej młodzieżowej gazety "Ława" i zorganizowanie młodzieżowego marszu niepodległości 11 listopada 1980 i 1981 roku. Zarówno gazeta jak i marsz były wyjątkiem w skali Polski - mówił Jarosław Schabieński, naczelnik Oddziałowego Biura​ Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku.

 

1 Komentarzy

Dodaj komentarz