Święto Konstytucji 3 Maja w Suwałkach

Święto Konstytucji 3 Maja w Suwałkach

W całym kraju obchodzimy dziś (03.05) Święto Narodowe Trzeciego Maja. W Suwałkach uroczystości odbyły się w Parku Konstytucji 3. Maja.

 

W tym roku obchodzimy 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pierwsza w Europie i druga na świecie Konstytucja zniosła liberum veto, ograniczyła demokrację szlachecką, zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, obejmowała chłopów ochroną państwa, ale przede wszystkim dawała nadzieję. Konstytucja pokazywała siłę narodu i wolę naprawy ustroju. Była próbą ratowania Rzeczypospolitej. Już w dwa dni po jej uchwaleniu dzień 3 maja uznano za święto narodowe. W związku z tym dziś w samo południe władze samorządowe, duchowni, poczty sztandarowe, delegacje związków i organizacji kombatanckich, harcerze, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Suwałk złożyli kwiaty pod Dębem Wolności w Parku Konstytucji 3 Maja w Suwałkach. Wcześniej odbyła się msza święta w konkatedrze św. Aleksandra, po której zebrani przemaszerowali na plac przy muszli koncertowej. Tam odśpiewano hymn i zawieszono flagę na maszt. Był apel pamięci, salwa honorowa i okolicznościowe przemówienia.

 

2 Komentarzy

Może mi ktoś wyjaśni co Suwałkach stało się z flagami Unii Europejskiej. Przed 1-szym Maja po kilkuletniej przerwie były powywieszane obok flag polskich co mnie cieszyło jako zwolennika członkostwa Polski w UE. Gdy 3-go Maja spojrzałem w okno od razu zauważyłem ich brak. Nie wiem czy stało się to pod naciskiem partii rządzącej czy z nieznanych mi względów formalnych obowiązujących 3-go Maja. O ile dobrze pamiętam to wcześniej (kilka lat temu) przez kilka dni razem i zgodnie wisiała flaga unijna obok polskiej i jakoś nikomu to nie przeszkadzało.

Dodaj komentarz