Jubileusz 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 6

Swoje święto obchodziła Szkoła Podstawowa nr 6 im. Aleksandry Kujałowicz

 

Swoje święto obchodziła w piątek (12.05) Szkoła Podstawowa nr 6 imienia Aleksandry Kujałowicz w Suwałkach, która w tym roku obchodzi jubileusz 60-lecia istnienia. 

 

Uczniowie, nauczyciele, rodzice i zebrani goście spotkali się dziś placu przy Szkole Podstawowej nr 6, gdzie odbyła się uroczystość związana z 60. urodzinami placówki. Tradycyjnie przy tego typu uroczystościach najpierw odbyła się część oficjalna podczas której odśpiewano Hymn Państwowy, były okolicznościowe przemówienia, podziękowania, gratulacje i występy artystyczne. Następnie odbył się Piknik Szósteczki dla wszystkich uczniów, podczas którego można było wziąć udział w sportowych zabawach, zjeść watę cukrową i inne przygotowane przekąski, a najmłodsi chętni korzystali z rozstawionych dmuchanych zjeżdżalni. Dorośli mogli też zwiedzić budynek szkoły i zapoznać się z imponującą kolekcją szkolnych pucharów. 

- Jubileusz jest zawsze swego rodzaju podsumowaniem. Jest to ogromne przedsięwzięcia dla nas, dla uczniów, rodziców i przyjaciół szóstki. Przygotowaliśmy wiele niespodzianek, ale przede wszystkim chcemy zaprezentować postać naszej patronki, Aleksandry Kujałowicz. A jak szkoła zmieniała się na przestrzeni lat? Bardzo. Bardzo zmieniły się czasy, jesteśmy trochę unowocześnieni, trochę inaczej wyglądają lekcje, jest więcej sprzętu. Zmieniły się też dzieci. Na następne lata można nam życzyć spokoju, wielu uczniów i oczywiście wysokich wyników - mówiła Anna Śliżewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Suwałkach. 

O zmianach jakie zaszły na przestrzeni lat mówił również Marek Zborowski-Weychman, nauczyciel i wieloletni dyrektor placówki. 

- Od 1963 roku do dzisiaj szkoła przeżyła wszystkie przemiany zachodzące w kraju. Najpierw było po równo, wszyscy tak samo, później był okres przejściowy, a teraz mamy swobody obywatelskie, uczniowie są partnerami nauczycieli, a nie karnymi, posłusznymi niewolnikami, jak to miało miejsce w latach 60. Szkoła jest teraz nowoczesna, otwarta, ale też wyremontowana, z wyposażonymi salami. Komputery, pomoce dydaktyczne, tablice multimedialne w prawie każdej klasie. Porównując obecną szkołą z tą 1963 roku dzieci nie będą w stanie sobie wyobrazić tego, jak to mogło kiedyś wyglądać. Oni znają to jako bardzo zamierzchłą historię. My, jako nauczyciele natomiast wspominamy to trochę z rozrzewnieniem, bo to nasze młodzieńcze lata, ale też z dumą, że jesteśmy teraz tu gdzie jesteśmy.  

Szkoła Podstawowa nr 6 w Suwałkach została powołana do życia w 1963 roku. Pierwszą siedzibą Szkoły był budynek z początku XX wieku, stojący przy ulicy Wojska Polskiego (obecnie Zespół Szkół Zawodowych). Budynek ten w okresie II wojny światowej był przejściowym łagrem. Niezbyt nadawał się na szkołę - sale były małe, korytarze ciemne, brakowało zaplecza. Niemniej jednak w takich warunkach 3 września 1963 roku zabrzmiał pierwszy dzwonek. Pierwszym kierownikiem szkoły był Romuald Anuszkiewicz. Dwa lata później, w roku 1965, oddano do użytku nowy budynek szkolny przy ulicy Armii Czerwonej 3 (obecnie Sejneńska 12). Uroczyste otwarcie nastąpiło 13 listopada 1965 roku.

 

3 Komentarzy

Ojciec

12/05/2023

Nie życzę sobie promowania polityków jakiejkolwiek opcji kosztem moich dzieci. W pierwszym rzędzie siedzi Jarosław Zieliński. Szkoła ma być apolityczna, a nie służyć politykom w realizacji ich własnych, politycznych celów. Tym bardziej, tak kontrowersyjnych polityków. 

Jan

15/05/2023

Dodane przez Ojciec w odpowiedzi na

ale z tego co widać są również politycy innych opcji, zakaz ma dotyczyć tylko jednej strony sceny politycznej?

Przepiękne zdjęcia!Gratuluję mojej kochanej Szkole hołdowania jej cennej przeszłości,w której miałam zaszczyt się znaleźć.Choć daleko-sercem blisko,życząca dużo Dobra-była uczennica VIIIb:)PS Chylę czoła przed moimi wspaniałymi Nauczycielami...

Dodaj komentarz