Rail Baltica przez Suwałki do końca 2028 roku

przebieg linii kolejowej Rail Baltica przez Suwałki

 

O tym jak będzie wyglądał przebieg linii kolejowej Rail Baltica przez Suwałki rozmawiano we wtorek (06.12) w Parku Naukowo-Technologicznym.

 

Wczoraj w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach odbyło się spotkanie informacyjno-konsultacyjne w związku z prowadzonymi pracami dot. dokumentacji projektowej projektu: Prace na linii kolejowej E75 na odcinku Ełk – Trakiszki. Przeprowadzone zostało w celu przedstawienia Mieszkańcom Miasta Suwałki rozwiązań projektowych przyjętych w Koncepcji Programowo-Przestrzennej dla przedmiotowej inwestycji. Wzięło w nim udział około 30 osób w tym prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz. 

 

W 2024 roku ma być znany ostateczny przebieg Rail Baltica i uzyskanie pozwolenia na budowę. W samych Suwałkach planuje się przebieg toru po obecnym śladzie. Mimo to w ramach inwestycji zmienić ma się sporo. Składy poza granicami Suwałk będą rozwijały prędkość do 250 kilometrów na godzinę, a w samym mieście 120km/h. Wszystkie skrzyżowania z drogami mają być dwupoziomowe i bezkolizyjne. Wcześniej mówiono, że nad torami samochody pojadą wiaduktami Raczkowską i Wojska Polskiego. Teraz jednak projektanci skłaniają się ku temu, że będą to tunele. Bez zmian pozostaje sprawa tuneli pod torami przy ulicach: Sejneńskiej, Trasie Wschodniej oraz  Północnej w kierunku Okuniowca i Nowej Wsi.

 

Stacja Suwałki pozostanie w tym samym miejscu. Projektant zakłada, że na stację złożą się cztery perony, na które dostaniemy się przejściem podziemnym. Do tego dojdzie kolejna stacja pasażerska. Dwa perony i wiata, przy której na ten moment nie przewidziano parkingu tworzyć będą przystanek Suwałki Południe, na którym będą zatrzymywały się pociągi pasażerskie szybkiej kolei. Zostanie on usytuowany w pobliżu dawnego skrzyżowania Utraty z drogą do Płociczna, niedaleko budowanego marketu Aldi.

 

Stacja towarowa z centrum zostanie przeniesiona na Papiernie. Tam powstaną również nowe drogi dojazdowe, a o ich większą liczbę do budowy zaapelował wczoraj Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk. Miejscy urzędnicy zwrócili też uwagę na planowane ulokowanie budynku zasilania stacji na wysokości ul. Sianożęć gdzie ma powstać osiedle domów jednorodzinnych.

 

Rail Baltica to część międzynarodowego korytarza, który w przyszłości połączy Niemcy, Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię oraz w dalszej perspektywie - Finlandię. Projekt ten ma priorytetowe znaczenie dla Unii Europejskiej - będzie on stanowił jedyne połączenie kolejowe krajów bałtyckich z Polską i pozostałymi krajami Unii Europejskiej.

 

6 Komentarzy

Były już wcześniejsze terminy realizacji. A może być jeszcze wojna światowa. Życzę jednak sobie i wam, aby Rail Baltica została w końcu zbudowana za naszego życia.

Anonymous

07/12/2022

????????? Nic nie piłem, nic nie kumam. Cztery perony dla pociągów do Sokółki i Trakiszek, a 2 dla Rail Baltici i do tego brak parkingu. 

PiSwyborca

08/12/2022

Zielinskin na spotkaniu? O przepraszam pomylka , on ma gdzies Suwalki. Najwazniejsza jest warszawka, moze zostanie jakims burmistrzem Woli? Albo Pragi? A moze Zoliborza?

Suwałki

08/12/2022

Obecny dworzec pasażerski jest wykorzystywany głównie przez pociągi towarowe, a dokładnie na torach stoją różne wagony towarowe, mimo że obok jest stacja towarowa, to pociągów towarowych jest tak dużo, że wykorzystują perony pasażerskie, tory za dworcem w kierunku Plazy i tory wychodzące z dworca pasażerskiego. Kto dobrze zna dworzec w Suwałkach wie o co chodzi. Prawdopodobnie nowa stacja towarowa w Płocicznie będzie stacją załadunkową, rozładunkową, a liczne przestoje, doczepianie lokomotyw i inne kolejowe realia nadal będą realizowane na dworcu pasażerskim. Obok dworca jest kompleks kolejowy, liczne ślepe tory, kolejowe maszyny do naprawy torów lub ich montowania i inne budynki, choć w większości w stanie ruiny i nie wiem czy są już zabytkami czy może nadają się tylko do wyburzenia.   

Suwalczanin

09/12/2022

Ponad dwadzieścia lat mydlenia oczu. Kolej z Suwałk miała jeździć ponad 200 km/h. Dworzec PKP miał być połączony z PKS JEDNA WIELKA ŚCIEMA POLITYKÓW . Pracowałem w urzędzie wojewódzkim to wiem z doświadczenia jak kłamią

No i Olecko zostało ominięte. Piękne jest wykluczenie komunikacyjne. Żaden pociąg pasażerski nie będzie wjezdżać na łacznice.

Dodaj komentarz