Rozpoczął się sezon turystyczny

rozpoczął się sezon turystyczny na wodach Wigierskiego Parku Narodowego

W sobotę 1. maja rozpoczął się sezon turystyczny na wodach Wigierskiego Parku Narodowego. Od tego roku obowiązuje nowe zarządzenie w sprawie udostępniania obszaru WPN.

 

Jak informuje WPN: Centrum Informacji Turystycznej w Krzywem w dniach 1-3 maja będzie otwarte codziennie  w godzinach 9:00-16:00. Muzeum Wigier w Starym Folwarku, wystawa przyrodnicza i etnograficzna w Krzywem w dniach 1-3 maja będą nieczynne. Od 1 stycznia obowiązuje nowe zarządzenie w sprawie udostępniania obszaru WPN. W porównaniu do poprzedniego zmiany dotyczyły przed wszystkim:

 

  1. Żegluga pasażerska na jeziorze Wigry może być prowadzona statkiem z napędem elektrycznym. Wcześniej możliwy był napęd spalinowy i hybrydowy.
  2. Zakaz przebywania na terenach leśnych i wodnych w czasie wichur o prędkości powyżej 63 km/h. W poprzednim zarządzeniu prędkość wynosiła 75 km/h.
  3. Możliwość  cumowania również na Piaskach i w Zatoce Krzyżańskiej, nie więcej niż 2 jachty jednocześnie w jednej lokalizacji, na jedną noc, bez rozpalania ognisk i nocowania na lądzie. Zabronione jest cumowanie i wchodzenie na wyspy na jeziorze Wigry.
  4. Wszelkie nieczystości stałe z jednostek pływających powinny być wynoszone na ląd i pozostawione w koszach na śmieci, a w przypadku ich braku zebrane ze sobą. Nieczystości płynne należy pozostawić w miejscach przystosowanych do ich utylizacji.
  5. W miejscu ogniskowym przy osadzie Słupie dopuszczono rozpalanie ognisk oraz używanie źródeł światła i ciepła o otwartym płomieniu (po uzgodnieniu z leśniczym: tel. 510 992 682). Tutaj możliwe jest również przebywanie po zachodzie słońca. Zakaz wprowadzono natomiast na polanie Powały.
  6. Użytkownicy samochodów kempingowych mogą  zatrzymać się na jedną noc na parkingu przy dyrekcji parku w Krzywem.

Dodaj komentarz