http://www.suwalki.info

:: Suwałki- miasto, które poczuło Bluesa!
Artykuł dodany przez: sai (2008-07-25 10:17:48)

Miniony piątek i sobota, dowiodły, że dobry pomysł , pieniądze i konsekwencja, potrafią zdziałać cuda. W połowie lipca, gród nad Czarną Hańcza, z prowincji, przeistoczył się w centrum Bluesa. I choć do niedawna brzmiałoby to jak fikcja literacką, dziś należy nazwać rzeczy po imieniu. Suwałki zyskały status miasta festiwalowego. I jeśli tylko odpowiednio się przyłożymy, możemy utrzymać to miano na przyszłe lata...

W buńczucznych zapowiedziach, organizatorzy zapewniali, że Suwałki Blues Festival, będzie wydarzeniem kulturalnym, o niespotykanym dotąd rozmachu. Pojono nas wizją imprezy zupełnie odbiegającej od tych, które odbywają się przy stadionie Zarzecze. Wykreowana atmosfera, u mieszkańców spragnionych kultury wysokiej, wywoływała niemal ślinotok. Liderzy przedsięwzięcia, mówili, opowiadali, zapowiadali... i tym razem dotrzymali słowa. Polski biegun zimna rozgrzał się do czerwoności. Blues stopił lody marazmu i nudy, a na twarzach większości Suwalczan pojawił się uśmiech zadowolenia. Tak udanej imprezy w naszym mieście, jeszcze nie było!

Cztery sceny, jeden rytm

ikonaJuż o godzinie piętnastej, na scenie przy Młodzieżowym Domu Kultury, pojawili się pierwsi wirtuozi harmonijki, gitary i perkusji. Występy zespołów takich jak: Fret Blues Band, Blues Forever, czy Gaz Blues Grupa, umożliwiły zaprezentowanie się mniej znanym wykonawcom i stanowiły zapowiedź wydarzeń wieczornych. Co prawda, Pasaż Grande- Synthe i scena przed ROKiSem, nie przyciągnęły tłumów, ale małe grupy fanów bluesa okazały się wdzięczną widownią. Artyści nawiązali kontakt z publicznością, a to jest najważniejsze. Dzięki mniejszym scenom, nuty Bluesa dało się słyszeć, nie tylko wokół parku, ale też w innych rejonach miasta, co bez wątpienia przyczyniło się do stworzenia wyjątkowej atmosfery festiwalu. Atmosfery, jaka rzadko panuje na naszych ulicach...

Jeśli chodzi o frekwencję, z tą lepiej było podczas koncertów przy ul. Kościuszki. Co prawda, np. podczas występu Boogie Boys, świeżo wypolerowana kostka brukowa nie została zakryta w całości, ale to nie deprymowało artystów, którzy dawali z siebie wszystko. Obserwując wspomnianych BB, można było odnieść wrażenie, że muzycy, nie tylko po mistrzowsku posługują się instrumentami, ale ukończyli też AWF. Wręcz akrobatyczne popisy perkusisty, na długo zapadną w pamięć widowni. Energia, która emanowała ze sceny, trafiała prosto do serc i umysłów widowni. Przyjemnie było patrzeć, jak większość ze zgromadzonej publiczności, rozumie i niezwykle szanuje graną muzykę. Takich obrazków trudno dopatrzeć się na koncertach gwiazd pop, gdzie często wykonawca staję się ważniejszy od dźwięków, którymi obdarza widownie. Na Suwałki Blues Festival, panowała atmosfera wydarzenia kulturowego, nie masowej potańcówki. Ten wyjątkowy klimat osiągnął swoje apogeum, kiedy na scenie przy ratuszu pojawiła się gwiazda wieczoru- zespół Dżem. To właśnie koncert śląskiej formacji, przyciągnął największą publikę. Jeszcze przed samym występem, prezenter radiowej trójki, Jan Chojnacki, skutecznie wprawił Suwalczan w odpowiedni nastrój. Nastrój, który trwał aż do samego finału, a nawet dłużej. Można tylko ubolewać, że nie wszyscy zdołali dotrwać do ostatniego utworu. Spore grupki zaczęły opuszczać plac jeszcze przed końcem koncertu. Ten objaw braku szacunku do muzyków, nie wpłynął jednak na ostateczne wrażenie po koncercie. Publiczność zgromadzona najbliżej sceny, bawiła się świetnie i wzorowo nagradzała starania muzyków. Można śmiało powiedzieć, że występ Dżemu, był jednym z najlepszych koncertów, jakie kiedykolwiek miały miejsce w naszym mieście. Niektórzy twierdzą nawet, że najlepszym.

ikonaPo dawce dobrego bluesa, wszyscy, którym mało było tego gatunku muzyki, mogli udać się na koncerty biletowane do jednego z dwóch lokali. Nocne jam session były miejscem spotkań muzyków z fanami oraz przestrzenią wymiany myśli artystycznej. Przybyli goście, którym nie uśmiechała się wizja spędzenia festiwalowej nocy w hotelowym łóżku, otrzymali świetną okazję, by pogawędzić przy kuflu wiadomego trunku.

Drugi dzień festiwalu, mimo dobrej pogody, cieszył się mniejszym zainteresowaniem. Przyczyny należy chyba upatrywać w mniej znanych zespołach, występujących w sobotę. Namioty z podobizną mieszkańca puszczy, wydawały się dla wielu bardziej atrakcyjnym miejscem, niżeli scena z występującą Niną van Horn. Podobnie, jak w piątek, największa widownia przybyła dopiero ok 21.

Suwałki pokochały Bluesa

Poza kilkoma incydentami, Suwałki Blues Festival można uznać za naprawdę udaną imprezę, prawdziwe święto Bluesa w naszym mieście. W komentarzach, Suwalczanie dostrzegają nawet takie szczegóły, jak całkiem przyjaźnie nastawieni pracownicy ochrony (poza jedną, dość brutalną interwencją), czy sprawnie funkcjonujące służby porządkowe. Docenić też należy pomysł z dwiema scenami. Rozwiązanie to znacznie skróciło czas oczekiwania między kolejnymi wykonawcami. Festiwal, to nie tylko wydarzenia na i wokół sceny, ale też zaplecze. Organizatorzy postarali się, by przybyli goście mieli jak najmniej problemów z noclegiem, zaparkowaniem samochodu, czy uzyskaniem informacji o festiwalu. Bogdan Topolski i reszta organizatorów, wykorzystali pomysł norweskiego miasta Notodden, które w prace przy podobnym festiwalu, zaangażowało wolontariuszy. W naszym przypadku liczba charytatywnie pracujących fanów Bluesa, była co prawda zdecydowanie niższa, ale i tak powinniśmy docenić ich wkład. Przyjemnie jest czytać pochlebne opinie internautów, którzy na ogólnopolskich forach internetowych chwalą nasze miasto. Goście z centrum Polski przekonali się, że Suwałki to nie tylko pozycja na mapie pogodowej, ale też miejscowość, gdzie odbywają się ciekawe imprezy. Festiwal to świetna reklama naszego regionu. Warto kontynuować prace nad kreowaniem korzystnego wizerunku Suwałk, bo to się zwyczajnie opłaca. Niektórzy narzekają na wysokie koszty organizacji festiwalu. Z budżetu miasta wydano blisko 470 tys. złotych. Bez wątpienia, impreza tego typu nie należy do najtańszych, ale powinno się ją postrzegać jako inwestycję. To, że Suwalszczyzna jest pięknym regionem, nie budzi niczyjej wątpliwości. Potrzebna jest nam tylko odpowiednia promocja. Podobne inicjatywy muszą przyczynić się do zwiększonej liczby turystów, odwiedzających nasze miasto. Wydaje się, że Suwalczanie krytykujący wydane pieniądze, powinni zachować większą rozwagę. Nie uniknione, że na własnej skórze przyjdzie im przekonać się o korzyściach płynących z promocji miasta.

ikonaO ile w komentarzach na szczeblu krajowym, trudno jest znaleźć krytyczne głosy odnoszące się do festiwalu, lokalne opinie nie są już tak jednolite. Niestety, w tym miejscu, ujawnia się znamienna cecha lokalnej społeczności- krytykowanie wszystkiego, co obce i nieznane. Dziwi wynik sondy, przeprowadzonej na portalu suwalki.info. Na dziś (25 lipca), aż 26% respondentów, niedostatecznie ocenia Suwałki Blues Festival. Dziwna postawa...ale wydaje się, że tym bardziej warto organizować w naszym mieście spotkania z kulturą najwyższych lotów. Zapewne nie unikniemy wpadek, takich jak rasistowskie okrzyki kierowane do czarnoskórych artystów przechadzających się po parku, ale być może staną się one rzadsze.

Rok oczekiwania

Według wszelkich zapowiedzi, Suwałki Blues Festival, nie był jednorazowym wydarzeniem. Impreza ma być kontynuowana w przyszłych latach. Przed organizatorami trudne zadanie. Tegoroczna edycja wyznaczyła już pewien poziom, poniżej którego nie możemy zejść. Nie możemy bowiem zawieść nadziei ludzi, którzy już teraz planują wizytę u nas także w przyszłym sezonie. Organizatorzy winni więc szybko przejść od świętowania, do prac nad drugim rozdaniem festiwalowych emocji. Fani Bluesa czekają!

autor: sai
adres tego artykułu: http://www.suwalki.info/articles.php?id=99