http://www.suwalki.info

:: Kulisy portali społecznościowych
Artykuł dodany przez: luki (2008-04-29 12:18:12)W portalach społecznościowych odbiorcy stają się jednocześnie twórcami serwisu. Jak wyglądają początki tego typu serwisów, kto przetrwa i jak zarabiać na projekcie Web 2.0? Warto przyjrzeć się bliżej temu coraz bardziej popularnemu sektorowi sieci WWW.

Z Ameryki do Polski długa droga prowadzi…

Bez wątpienia serwisy Web 2.0 zrobiły ogromną furorę w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam powstały pionierskie serwisy, będące m. in. prototypem naszej-klasy.pl. Tak naprawdę większość serwisów społecznościowych w Polsce to klony serwisów amerykańskich, ale odpowiednio zaadaptowane na rynek Polski. Nawet jeżeli Polacy powielają pomysły, to dla polskich internautów serwisy Web 2.0 wnoszą znaczące ożywienie. Generalnie funkcjonują pewne charakterystyczne cechy, które wyróżniają Web 2.0 spośród standardowych serwisów WWW, m. in.:  odwrócenie ról – to publiczność tworzy serwis, a administratorzy nie wymuszają na ludziach działania – wystarczy przyjrzeć się co robią ludzie i dostosować odpowiednie narzędzia komunikacji do tego. Warto także ustąpić pola odbiorcom i na pierwszym planie przeznaczyć miejsce dla treści użytkowników. Serwisom Web 2. 0 sprzyja myślenie w kategoriach nie „więcej użytkowników”, tylko „większe zaangażowanie”. Niezwykle ważna jest także współpraca ze społecznością i  włączenie administratorów do komunikacji, bez jednoczesnego narzucania się użytkownikom.

Skąd ogromny wysyp serwisów społecznościowych?

W polskim Internecie powstają różne odmiany serwisów społecznościowych Web 2.0, zachęcające do zabawy, pracy czy wspólnego tworzenia treści. Przede wszystkim jest to spełnienie potrzeby promowania „naszego” podwórka, własnych upodobań i ludzi, którymi się otaczamy. Aby poznać specyfikę tego typu serwisów warto przyjrzeć się zarówno nowym jak i wiodącym pomysłom Web 2.0, wśród nich m. in.: www.naszbox.pl , który w swoich założeniach łączy aktywnych ludzi z podobnymi zainteresowaniami, chcących zrobić coś wspólnego i skupia społeczności wokół tysięcy różnych dziedzin, www.grono.net, czyli zamkniętą społeczność o charakterze rozrywkowym, www.bubbler.pl  serwis wymiany przedmiotów, www.opowiadam.pl , wspólne tworzenie historii i wiele wiele innych pomysłowych koncepcji. Web 2.0 stawia na użytkownika – to widz, czyli odbiorca jest jednocześnie osobą, wokół której koncentruje się cała funkcjonalność serwisu. On tworzy, dodaje, decyduje, ocenia.
 
Kto za to płaci…

A co odpowiemy, jeśli ktoś zapyta, gdzie w serwisach społecznościowych jest miejsce na marketing i pieniądze? Biznes tworzony w oparciu o filozofię interakcji z użytkownikami również musi być nastawiony na tego typu relacje. Otóż na tym również polega urok Web 2.0 – absurdalne, skromne„nie biznesowe” serwisy zaczynają na siebie zarabiać! Wystarczy śledzić projekty od samego początku i porównać rozwój serwisu po kilku miesiącach, aby dostrzec całą masę różnorodnych linii zarobkowych pojawiających się na podstronach danego serwisu. Jeśli chcesz się o tym przekonać osobiście, warto zajrzeć na absolutnie nowe serwisy takie jak: www.naszbox.pl czy www.ncludr.com.

Jak oni to robią?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w serwisach społecznościowych umieścić już na samym początku funkcjonowania m. in., kontekstowe reklamy Google’a czy Netsprinta – tego typu reklamy , tzw. pay per click były m.in. motorem sukcesu portalu nasza-klasa.pl. Inne warianty szybkiego dorabiania na serwisach Web 2.0. to m.in. podpinanie opisów produktów pod wyszukiwarki lub zarabianie na przekierowaniach na inne serwisy typu porównywarki cenowej ceneo.pl czy aukcji allegro.pl. Można pisać bloga i zarabiać na promocji konkretnych usług i produktów,  można otworzyć własny sklep z koszulkami (spreadshirt.pl). Można jeszcze zrobić wiele innych rzeczy – im więcej głów tym więcej pomysłów, co również jest zgodne z duchem Web 2.0. Najważniejsze, aby serwis był przyjazny dla użytkowników, którzy muszą znaleźć w nim swoje miejsce. Kiedy twórcy spełnią ten warunek, interaktywna, a zatem niezwykle skuteczna forma reklamy z pewnością się opłaci.


adres tego artykułu: http://www.suwalki.info/articles.php?id=92