http://www.suwalki.info

:: Góra Dobra w Suwałkach
Artykuł dodany przez: luki (2008-04-15 17:15:08)


- Co sprowadziło ojca do Suwałk?
- Upór księdza Jaremy [Sykulskiego], inspirowany skutecznie przez siostrę Patrycję, dominikankę. Ja w ogóle nie podróżuję, ale zaimponował mi sposób zaproszenia do Suwałk,. Pełen serdeczności, ale natarczywości kapłańskiej, otwarty na moje możliwości. Nie mogłem przyjechać w Wielkim Poście, ale udało się w dni papieskie. A że ja Papieża bardzo kocham, to uległem namowom i bardzo się z tego cieszę. Zawsze kiedy człowiek gdzieś jedzie, to egoistycznie myśli, że jest taki ważny, że znowu coś od niego będą chcieli. I zawsze okazuje się, że znowu więcej dostał, niż przywiózł. To Pan Jezus uzupełnia nasze siły. Jeżeli zdołaliśmy coś dobrego zrobić, to tylko Jemu trzeba to zawdzięczać.

- Podobno suwalska młodzież zrobiła na ojcu dobre wrażenie?
- Miałem dwa spotkania z młodzieżą i obydwa były dla mnie dużym przeżyciem. Najpierw estetycznym. Spotkałem piękne dziewczęta i szykownych chłopców. Wszyscy byli ubrani na biało-czarno, eleganccy. Po drugie, bardzo mi zaimponowała ich dyscyplina, bo potrafili zachować się w kościele. Tego wszystkiego dopełniła wizyta w Liceum Ogólnokształcącym. Jestem pod wielkim wrażeniem zarówno przyjęcia, jakiego tam doznaliśmy, jak i sposobu odnoszenia się nauczycieli do młodzieży i mówienia z dumą o młodych ludziach. Bardzo wysoka kultura.
Jestem także pod wrażeniem Marszu Życia i spotkania pod pomnikiem Ojca Świętego. Było pełne ciepła, nostalgii i modlitwy. Podobały mi się inscenizacje młodzieży, były na najwyższym poziomie. Modlitwę zakończyło błogosławieństwo biskupa. To wszystko stworzyło niezwykłą przestrzeń w centrum miasta. Mam te cudowne chwile w swoim sercu i zabiorę je ze sobą. Zawsze podczas wzajemnych spotkań rodzi się nowy człowiek, więc my jesteśmy teraz o siebie bogatsi. Ale najważniejsze, że umówiliśmy się z księdzem Jaremą na przyszłość. Mam nadzieję, że się jeszcze spotkamy, że młodzież z Suwałk przyjedzie nad Lednicę. Jeżeli pojawicie z sękaczem i kajakiem, to będzie doskonała reklama Suwalszczyzny. Bo wasz region trzeba reklamować, żeby ludzie tu przyjeżdżali. A kajak będzie też znakiem sensownego spędzania czasu, odniesieniem do wartości, które reprezentował Ojciec Święty. Takie myślenie o przyszłości porywa.

- Po kazaniu ojca na mszy w rocznicę śmierci Jana Pawła II w kościele pw. Chrystusa Króla rozległy się brawa. Mówił w nim ojciec, między innymi, że boi się księży pełnych patosu...
- Nie te czasy. Może to i jest potrzebne, ale wiara ma trzy czasy. My dzisiaj głosimy śmierć, która była. Dzisiaj wyznajemy zmartwychwstanie, które było. I dzisiaj też oczekujemy przyjścia Jezusa, które będzie. Mnie najbardziej interesuje właśnie to, co będzie.
Trzy lata temu byliśmy w Ameryce, żeby zaprosić ludzi nad Lednicę. Ale ich to nie interesowało. Wiara jest dla nich elementem tożsamości, dlatego chcą wiary, która była. Mnie interesuje wiara, która będzie. Jak jutro będą wierzyć młodzi Polacy? Czy zachowamy entuzjazm wiary, czy wiara stanie się wstydliwie skrywanym reliktem?
Na koniec, chciałbym podzielić się jeszcze jednym przeżyciem, które wywiozę z Suwałk. To zdarzyło się podczas mojego przemówienia. Wydaje mi się, że dzięki pomocy ludzi, którzy mnie słuchali, ich wzroku i koncentracji wzniosłem się w wyznawaniu miłości do Jezusa, jak nigdy dotąd w życiu. Byłem bardzo wzruszony, że mogłem mówić szeptem, że mogłem mówić o mojej miłości do Jezusa. O tym, że osobista więź z Jezusem jest fundamentem, który mnie trzyma. I to się stało w Suwałkach. Nigdy jeszcze nie wyznałem ludziom w taki sposób miłości do Jezusa. Ciekaw jestem, ile mnie to będzie kosztować, bo takich słów nie rzuca się na wiatr. Ale za łaskę takiego mówienia jestem bardzo wdzięczny.

- Dziękuję za rozmowę. Mamy nadzieję, że ojciec jeszcze odwiedzi Suwałki.
Agnieszka Szyszko - Tygodnik Suwalski

7 czerwca, w sobotę, odbędzie się już 12 Ogólnopolskie Spotkanie Młodych nad Lednicą. Tematem przewodnim będzie przyjaźń. “Nad Lednicę zapraszamy wszystkich, ale szczególnie tych, którzy pragną znaleźć przyjaciela lub za swojego przyjaciela szczególnie się pomodlić” – zachęca o. Jan Góra. Spotkanie modlitewne rozpocznie się o godzinie 17. Zakończy je tradycyjnie o północy przejście przez Bramę III Tysiąclecia. Z Suwałk nad Lednicę wyruszy zorganizowana grupa z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. O szczegółach napiszemy wkrótce. Tydzień po spotkaniu młodzieży, 14 czerwca zaplanowano “Lednicę Malucha”, a 6 września “Lednicę Seniora”. Więcej informacji na stronie internetowej www.lednica2000.pl


adres tego artykułu: http://www.suwalki.info/articles.php?id=91