http://www.suwalki.info

:: Fair Play dla PGK
Artykuł dodany przez: luki (2006-01-23 11:46:25)

Cztery suwalskie firmy zostały wyróżnione certyfikatem „Przedsiębiorstwo Fair Play” w VIII edycji Programu Promocji Kultury Przedsiębiorczości. Obok Agencji Rozwoju Regionalnego „Ares” (szeroko na temat agencji pisaliśmy w 3. numerze „TS” z 17 stycznia) takim wyróżnieniem pochwalić się mogą: Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, Przedsiębiorstwo „Ekolobud” SA i Przedsiębiorstwo Budownictwa Inżynieryjnego Janusza Piotrowskiego. Celem programu jest promocja etyki w działalności gospodarczej oraz działania zgodne z obowiązującym prawem. Konkurs organizuje Krajowa Izba Gospodarcza oraz Fundacja „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym”. Certyfikat przyznaje kapituła, którą tworzą przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej, przedsiębiorcy i ludzie nauki.

Fair Play dla PGK

Rozmowa z Markiem Giedrojciem, prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Suwałkach.

– Gratuluję certyfikatu, to zapewne jedno z ważniejszych wyróżnień w historii firmy?

– Cieszy nas fakt, że mimo już ósmej edycji Programu Promocji Kultury Przedsiębiorczości po raz pierwszy po to wyróżnienie sięgnęły suwalskie przedsiębiorstwa, spełniając rygorystyczne kryteria. Audytowi podlegały: zakres usług świadczonych przez firmę, zobowiązania wobec skarbu państwa, kontrahentów i klientów, opinie zleceniodawców, uczestnictwo w przedsięwzięciach charytatywnych, działalność zgodna z zasadami ochrony środowiska, terminowość regulowania zobowiązań. To były kryteria, na które nasze przedsiębiorstwo nie miało żadnego wpływu w momencie poddania się audytowi, ale które były efektem wieloletniej solidnej pracy. Ważne też były opinie firm współpracujących oraz korzystających z naszych usług.

– PGK realizuje bardzo szeroki zakres usług. Czy audytowi była poddana jakaś konkretna forma działalności firmy?

– Certyfikat otrzymaliśmy za całokształt działalności, czyli gospodarkę odpadami, komunikację miejską, usługi w zakresie remontów dróg oraz usługi pogrzebowe.

– Jakie powinno być przedsiębiorstwo fair play?

– Uczciwe wobec klientów, tworzące dobrą atmosferę pracy, dbające o rozwój swoich pracowników i podwyższanie ich kwalifikacji.

– Co taki certyfikat daje przedsiębiorstwu?

– Poczucie bezpieczeństwa dla jego partnerów, którzy wiedzą, że mogą z taką firmą podpisywać umowy współpracy, mając pewność wypłacalności i wiarygodności. To też dodatkowa rekomendacja dla firmy w zakresie prowadzenia działalności. Certyfikat powinien również dawać pierwszeństwo w pozyskiwaniu zamówień publicznych.

– Na jak długo jest on przyznawany?

– Tylko na rok.

– A potem?

– Na pewno będziemy starać się o kolejne. Przedsiębiorstwo, które zdobędzie osiem wyróżnień, otrzymuje złotą statuetkę „Fair Play”, a te, któremu zostanie ono przyznane pięciokrotnie – srebrną. To dla nas wyzwanie. Tym bardziej że przynosi korzyść nie tylko firmie, ale i jej klientom.

– Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Dorota Skłodowska - Tygodnik Suwalskiadres tego artykułu: http://www.suwalki.info/articles.php?id=53