http://www.suwalki.info

:: Zimową stolicą już jesteśmy
Artykuł dodany przez: luki (2006-01-13 15:46:23)Rozmowa z Henrykiem Grabowskim, prezesem Oddziału PTTK w Suwałkach.

– Czy Suwałki mogłyby stać się zimową stolicą Polski?

– Moim zdaniem w świadomości mieszkańców z innych regionów Polski Suwałki od dawna tak funkcjonują. O tej porze roku najczęściej są wymieniane w prognozie pogody jako miejsce o najniższych temperaturach w kraju. Niektórzy kojarzą je jeszcze z białymi niedźwiedziami, ale, mówiąc poważnie, warunki na Suwalszczyźnie są doskonałe do uprawiania sportów zimowych. W weekendy na jedynym wyciągu narciarskim kolejki są już tak duże, że trudno przez cały dzień wyjeździć cały karnet.

– Jeden wyciąg narciarski to jak na stolicę jeszcze trochę mało.

– Mamy tu już od niedawna siedzibę św. Mikołaja. W najbliższych planach jest budowa centrum sportów narciarskich na Jesionowej Górze nad Szelmentem. Ludzi jeżdżących na nartach jest coraz więcej zarówno wśród mieszkańców, jak i przyjezdnych. Nie chciałbym jednak, żeby w przyszłości do Suwałk przyjeżdżały tłumy ludzi. Należałoby uszanować tę naszą unikalną przyrodę. Wolałbym, aby byli to prawdziwi turyści.

– Dziś modę w sportach zimowych wyznaczają narciarstwo zjazdowe i snowboard. Na Suwalszczyźnie panują znacznie lepsze niż gdzie indziej warunki do uprawiania turystyki narciarskiej – narciarstwa biegowego i śladowego...

– Po raz trzydziesty siódmy oddział PTTK w Suwałkach organizuje rajd narciarski „Wędrówki Północy”. Bez względu na pogodę mamy stałe grono jego uczestników z całej Polski. To przede wszystkim oni niezmiennie twierdzą, że przyjeżdżają z Elbląga, Szczecina, Warszawy i wielu innych miejsc do zimowej stolicy Polski. Dla spopularyzowania narciarstwa śladowego wśród młodzieży od kilku lat przygotowujemy jedną z tras „Wędrówek...” dla początkujących narciarzy. Wykorzystujemy pobyt na naszym rajdzie instruktorów i przodowników z innych regionów Polski do popularyzacji turystyki narciarskiej wśród suwalskiej młodzieży. Tutejszych instruktorów mamy wciąż za mało.

– Czy poza „Wędrówkami Północy” suwalski PTTK mógłby w inny sposób przyczynić się do popularyzacji sportów zimowych?

– Mamy dobrze oznakowane szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe, które zimą z powodzeniem mogą stanowić atrakcyjne trasy narciarskie. Podczas ferii zimowych organizujemy zajęcia krajoznawczo-turystyczne dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej połączone z wycieczkami terenowymi. To tylko niektóre z możliwości. Muszę jednak zaznaczyć, że prawdziwej turystyki nie uda się zorganizować nikomu zza biurka. Muszą to robić prawdziwi zapaleńcy, którzy odczuwają taką potrzebę. Jako przykład niech posłuży klub wodny PTTK. Tworzą go autentyczni żeglarze. Oddział PTTK może tylko ich wspierać i pomagać organizacyjnie. Podobnie z turystyką narciarską. Nie okrzykniemy Suwałk zimową stolicą Polski, jeżeli nie będzie zapotrzebowania społecznego na sporty zimowe wśród mieszkańców.

– Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Ryszard Łapiński - Tygodnik Suwalskiadres tego artykułu: http://www.suwalki.info/articles.php?id=52