http://www.suwalki.info

:: Preparaty z magnezem w składzie: na co powinniśmy zwrócić uwagę?
Artykuł dodany przez: fresh (2019-10-22 09:14:50)

Preparaty z magnezem w składzie: na co powinniśmy zwrócić uwagę?  

Magnez odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu. Jest jednym z mikroelementów, które są nam niezbędne do życia. Czy powinniśmy jednak sięgać po preparaty z magnezem w składzie? A jeśli tak, to jakie powinny one być?

1. Niedobór magnezu: jakie sygnały wysyła nasz organizm?

2. Naturalne źródła magnezu

3. Preparaty z magnezem w składzie – czy warto po nie sięgać?

O tym, że żaden suplement nie zastąpi zróżnicowanej diety, usłyszymy od każdego rzetelnego lekarza. Jak wygląda sytuacja w przypadku magnezu, skoro na rynku istnieje imponujący wybór różnorakich preparatów z magnezem w składzie?

1. Niedobór magnezu: jakie sygnały wysyła nasz organizm?

Nasz organizm wysyła wiele symptomów, które mogą nam dać do zrozumienia, że mamy do czynienia z niedoborem magnezu. Do tych, które pojawiają się najczęściej, należą:

  • bóle lub też zawroty głowy
  • powtarzające się omdlenia
  • wahania nastrojów
  • trudności z zasypianiem
  • nerwowość, drażliwość
  • problemy z koncentracją i nauką
  • drganie powieki
  • uczucie kołatania serca

To tylko jedne z objawów, po których możemy rozpoznać niedobory magnezu. Dość powszechnie wiadomo, że dotyczą one fanów mocnej kawy i herbaty, a także osób prowadzących stresujący tryb życia lub tych, które nadużywają alkoholu. Ale również sportowców, kobiet przyjmujących leki antykoncepcyjne lub osób, które się odchudzają.

2. Naturalne źródła magnezu

Wszelkie preparaty z magnezem w składzie powinny być wybierane po wcześniejszej analizie składu, a nie pod wpływem reklam. Szczególnie, że dobowe zapotrzebowanie na magnez jest bardzo zróżnicowane u poszczególnych osób, a objawy niedoboru można niewłaściwie zinterpretować, jeśli robi się to bez konsultacji z lekarzem i bez uprzedniego badania krwi. Zawsze warto jednak pamiętać o naturalnych produktach, dostarczających magnez do naszego organizmu. A są to m.in.:

1. Orzechy, szczególnie włoskie i laskowe 2. Nasiona, np. nasiona dyni i słonecznika 3. Woda mineralna (ale ta wysokozmineralizowana) 4. Pieczywo pełnoziarniste 5. Kasze 6. Gorzka czekolada 7. Rośliny strączkowe

3. Preparaty z magnezem w składzie – czy warto po nie sięgać?

Przeciętne zapotrzebowanie na magnez u osoby dorosłej wynosi 300-400 mg jonów magnezu na dobę. To zapotrzebowanie może się zmieniać adekwatnie do stylu życia, przebytych chorób, przyjmowania leków itp. Dlatego warto pamiętać, że istnieją zarówno suplementy, jak i leki z magnezem w składzie. W przypadkach obu należy wziąć pod uwagę, że przyswajalność magnezu nie jest mitem. Różne postacie tego mikroelementu oznaczają różne wchłanianie przez organizm. W jednej tabletce powinno być  50-100 mg jonów magnezu. Większa ilość nie musi oznaczać natychmiastowego efektu! Istotne jest powracające pytanie o wchłanialność  magnezu, kryjącego się w podanym na opakowaniu składzie.

W razie wątpliwości lepiej zwrócić się o poradę do lekarza lub poprosić o pomoc zaufanego farmaceuty. Zdrowie jest najważniejszym, co mamy, dlatego każdy zakup i przyjmowanie leku czy suplementu, warto potraktować odpowiedzialnie.

 

 

undefined


adres tego artykułu: http://www.suwalki.info/articles.php?id=481