http://www.suwalki.info

:: Wzór godny naśladowania
Artykuł dodany przez: luki (2005-11-28 14:08:35)

Rozmowa ze Zdzisławem Siemaszką, kanclerzem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach.

– Prezydent Józef Gajewski zaproponował, by Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa nosiła imię prof. Edwarda Szczepanika, honorowego obywatela miasta...

– To bardzo dobry pomysł i popieram go całym sercem. Profesor Szczepanik był wybitnym ekonomistą, a przede wszystkim suwalczaninem. Swego czasu był też dyrektorem kursów rolnych, czyli dodatkowo jego działalność jest związana z kierunkami kształcenia na suwalskiej uczelni.

– Czy zanim pojawił się ten pomysł, władze uczelni rozważały uchwalenie dla niej patrona?

– Owszem. Jeden z profesorów już wcześniej sugerował, by uczelnia miała patrona, najlepiej gdyby to była osoba pochodząca stąd lub związana z Uniwersytetem Wileńskim. Padła nawet propozycja nadania imienia Jędrzeja Śniadeckiego, ale kilka uczelni już nosi to imię. Pomysł z uczczeniem pamięci profesora Szczepanika wydaje mi się być jak najbardziej trafionym. To wzór godny naśladowania. Poza tym jest to dobry moment na podjęcie decyzji. Jesteśmy w trakcie opracowywania statutu uczelni, w którym musimy określić logo i patrona. Myślimy też o sztandarze i poszukujemy jego fundatora.

– Jakie procedury trzeba przejść, by uczelnia mogła otrzymać patrona?

– Nadanie patrona dla uczelni, podobnie jak logo i sztandaru, musi przedyskutować i zatwierdzić senat PWSZ. Jego opinia wraz z odpowiednim wnioskiem i statutem zostanie przesłana do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Zamierzamy także wystąpić o zgodę do rodziny prof. Szczepanika.

– Możemy mówić o konkretnych terminach?

– Wszystko zależy do tego, kiedy otrzymamy odpowiedź z ministerstwa. Myślę, że w ciągu pół roku może się to udać.

– Wspominał Pan też o zmianie logo uczelni...

– Obecne logo było i jest tylko tymczasowe, co wielokrotnie podkreślaliśmy. Podczas przygotowywania wniosku o powołanie uczelni byliśmy zobowiązani do umieszczenia jej znaku. Aktualnie ogłosiliśmy konkurs na logo. Do udziału w nim zaprosiliśmy studentów, wykładowców naszej uczelni oraz suwalczan. Konkurs potrwa do lutego. Najciekawszy pomysł będzie nagrodzony.

– Czy w związku z nadaniem imienia uczelnię czekają wydatki?

– Uczelnia jest w trakcie tworzenia, więc koszty związane ze zmianami nie będą wysokie. To kwestia kilku pieczątek i szyldu.

– Dziękuję za rozmowę.

Dorota Skłodowska - Tygodnik Suwalski
 
adres tego artykułu: http://www.suwalki.info/articles.php?id=47