http://www.suwalki.info

:: Nie straszyć muzyką współczesną
Artykuł dodany przez: luki (2005-08-09 09:41:24)

Rozmowa z Zygmuntem Krauze, kompozytorem muzyki współczesnej, pianistą, zaproszonym do udziału w VI Letniej Filharmonii Aukso 

- Jaka jest dzisiaj muzyka współczesna?

- Bardzo różnorodna. Kiedy podróżuję po świecie, widzę, że w każdym miejscu jest trochę inaczej, wszędzie jednak można znaleźć prawdziwe skarby muzyczne. Najważniejsza jest indywidualność danego kompozytora. Termin "muzyka współczesna" odstrasza wielu melomanów. Niepotrzebnie. Jest wiele pięknych utworów i trzeba zachęcać słuchaczy, żeby zbliżyli się do tej muzyki. Wśród utworów muzyki współczesnej są zarówno kompozycje nastrojowe, liryczne, nawiązujące do klasycznych form, jak i utwory eksperymentalne, takie w których kompozytor szuka czegoś nowego. Muzyka współczesna to dzisiaj nieprzebrany ocean. Takiej różnorodności nigdy wcześniej nie było. 

- Znane są Pańskie poszukiwania dźwięków dziwnych, jakie jest Pana ostatnie odkrycie?

- Każdy kompozytor szuka własnej barwy dźwiękowej. To wynika z potrzeby odmiany. Tak było również w przeszłości, instrumenty też się zmieniały. Wystarczy na przykład prześledzić, jak w ciągu dwustu lat zmienił się fortepian. Dzisiaj kompozytorzy również szukają nowych dźwięków. Wykorzystujemy do tego elektronikę i technikę komputerową. Lubię prowokować i dlatego moje działania na tym polu były zawsze intensywne.
Na przykład dwa lata temu napisałem utwór na pianino rozstrojone i orkiestrę. Miał on swoją premierę na festiwalu "Warszawska Jesień". Zależało mi na zaprezentowaniu instrumentu, który zwykle stoi w kącie pokoju i właściwie się nim trochę pomiata. Pianino nie jest powszechnie uważane za instrument na tyle szlachetny, żeby zaistnieć w Filharmonii Narodowej jako instrument solowy. Chciałem to przełamać i pokazać je jako instrument ważny, który ma inne brzmienie niż fortepian. Dodatkowo fakt, że jest rozstrojone powoduje, że brzmienie jest również zdeformowane. W czerwcu w Lyonie realizowałem muzykę do wielkiego spektaklu teatralnego, gdzie poza instrumentami klasycznymi wykorzystałem możliwości elektroniczne i komputerowe. Poszukiwanie nowych barw dźwiękowych, to jeden z najistotniejszych motywów komponowania.

- Czy kompozytorzy muzyki współczesnej inspirują siebie nawzajem?

- Bardzo. I muszę powiedzieć, że szkoda. Dzisiaj komunikacja jest świetna - mamy dostęp do nagrań, internetu, radia, telewizji. Aktualnie powstające utwory mogą więc być bardzo łatwo dostępne dla innych kompozytorów i my o sobie dużo wiemy nawzajem. Moim zdaniem jest to trochę niebezpieczne. Niezależnie od tego, jak silną indywidualnością jest dany kompozytor, to słuchanie innych nie może pozostać bez wpływu na jego twórczość. Pamiętam kiedy byłem jeszcze studentem i później, kiedy zaczynałem już komponować, byłem bardzo rygorystyczny i właściwie albo w ogóle nie słuchałem cudzych kompozycji, albo słuchałem tych utworów i kompozytorów, co do których byłem przekonany, że chcę je słyszeć. Bałem się wpływu na moją muzykę. Wydawało mi się wtedy, że w ten sposób wzmocnię własną indywidualność. I było w tym jak się okazuje sporo racji. Często jestem jurorem międzynarodowych konkursów kompozytorskich. Utwory na nich prezentowane są bardzo podobne. A odbiorcy muzyki szukają przecież indywidualności , bo tylko ona ma prawdziwą wartość i jest ciekawa. 

- Czy był Pan wcześniej na Suwalszczyźnie? 

- Przyjeżdżałem do Garwrychrudy w latach 60. To była wówczas modna wśród ówczesnej artystycznej bohemy miejscowość. Przyciągała nas tu przyroda, oddalenie od cywilizacji. Pamiętam że były to piękne dni. Teraz przyjechałem po wielu latach i choć mieszkam w cywilizowanych warunkach, kiedy patrzę na to jezioro jego piękno pozostaje niezmienne. 

- Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Agnieszka Szyszko - Tygodnik Suwalskiadres tego artykułu: http://www.suwalki.info/articles.php?id=24