http://www.suwalki.info

:: O podsuwalskim Parku Wiatrowym
Artykuł dodany przez: luki (2009-06-19 13:19:20)

W połowie kwietnia 2009 RWE zainstalowało pierwsze turbiny na terenie gmin Suwałki i Jeleniewo. Park Wiatrowy Suwałki będzie się składać z 18 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,3 MW. Po podłączeniu do sieci, turbiny będą wytwarzać łącznie 80 mln kWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada zużyciu energii elektrycznej około 40.000 gospodarstw domowych, o średnim statystycznym zużyciu 2000 kWh. Inwestycja zostanie oddana do użytku jesienią 2009 roku.

Poza budową turbin wiatrowych i ich fundamentów, projekt wiąże się również z budową lokalnych dróg dojazdowych oraz instalacją podziemnych kabli energetycznych i telekomunikacyjnych. RWE zaznacza, że inwestycja przyczynia się do rozwoju regionu poprzez tworzenie nowych miejsc pracy, rozbudowę lokalnej infrastruktury i podatki płacone na rzecz gmin, na terenie których powstanie farma wiatrowa. Ponad sto osób
z okolicznych miejscowości pracowało przy realizacji, w fazie budowy – co stanowiło realne wsparcie dla regionu.

Budowa farmy wiatrowej w Suwałkach jest znaczącym krokiem w rozwoju naszej działalności w obszarze energii odnawialnej w Polsce. Naszym celem jest oddanie do użytku lub rozpoczęcie budowy farm wiatrowych o łącznej mocy 4.500 MW do 2012 roku w Europie. Żeby to osiągnąć będziemy przeznaczać na inwestycje przynajmniej miliard euro rocznie. Polska jest dla nas jednym z najważniejszych rynków. W porównaniu z innymi krajami Europy Środkowo – Wschodniej, Polska ma najlepsze warunki wietrzne do instalowania turbin wiatrowych. To świetny punkt wyjścia, żeby zapewnić stabilne i wydajne wytwarzanie energii, wspierając przy tym realizację  celów Unii Europejskiej i polskiego rządu – uważa Kevin McCullough, członek zarządu RWE Innogy.

W miarę dostosowywania polskiego prawa do dyrektyw Komisji Europejskiej, zapotrzebowanie na energię odnawialną w Polsce znacznie wrośnie – z poziomu 5,8 TWh w 2007 roku do 10,8 TWh przewidywanych w roku 2010, co stanowi odpowiednio 5,1 proc. i 10,4 proc. całej energii dostarczanej odbiorcom końcowym.

Jednocześnie plany rządowe na 2010 rok zakładają zainstalowanie około 1000 MW w energetyce wiatrowej oraz 2,7 proc. udziału w mocach wytwórczych kraju. Oznacza to, iż w latach 2007- 2010 potrzebny jest przyrost mocy na poziomie około 800 MW, a tym samym przyłączanie ok. 200 MW rocznie.

Kolejnym etapem inwestycji RWE w energetykę wiatrową będzie utworzenie farmy wiatrowej w Tychowie. Jej ukończenie planowane jest na 2010 r. RWE planuje zainstalować w tej lokalizacji 15 turbin wiatrowych, o mocy 2,3 MW każda.

Dane techniczne Parku Wiatrowego Suwałki

Typ turbiny wiatrowej

Siemens SWT-2.3-93

Moc nominalna

2,300 kW

Liczba turbin

18

Łączna moc

41,400 kW

Roczna produktywność

Przynajmniej 80,000,000 kWh/rok

Średnica wirnika

92,6 m

Wysokość piasty

103 m

Minimalna prędkość wiatru

4 m/s

Pełna moc od

13-14 m/s

Maksymalna prędkość wiatru

25 m/s

Uniknięte emisje CO2

Przynajmniej 80,000 t CO2/rok


RWE planuje intensywnie zaangażować się w polski sektor energetyki wiatrowej, dlatego społeczna akceptacja dla projektów wiatrowych ma dla firmy duże znaczenie. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie RWE Polska w związku z Europejskim Dniem Wiatru, Polacy chętnie widzieliby w swoim sąsiedztwie wiatraki. 65% osób zgodziłoby się na postawienie w swoim sąsiedztwie turbiny wiatrowej, wytwarzającej energię. Z największą aprobatą spotkać się można wśród mieszkańców wsi, wschodniej Polski i Wielkopolski, a z najmniejszą między innymi w dużych metropoliach.

Gotowość do płacenia wyższych rachunków za energię zieloną deklaruje 43% osób zainteresowanych jej używaniem, w tym 30% skłonna jest płacić do 10% więcej niż obecnie a 13% respondentów nawet więcej.

Wyniki badań - zobacz »

RWE należy do piątki największych firm energetycznych w Europie. Specjalizuje się w wytwarzaniu, przesyle, dystrybucji oraz sprzedaży energii elektrycznej i gazu. RWE zatrudnia 66 tysięcy osób, zaopatruje 14 milionów klientów w energię elektryczną i 6 milionów klientów w gaz.
RWE jest największym producentem energii w Niemczech i trzecim w Wielkiej Brytanii. Obecne jest także w Europie Środkowej. Działa nie tylko w Polsce, ale także w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech. Największymi firmami należącymi do RWE w Polsce są RWE Polska – spółka odpowiedzialna za wsparcie rozwoju koncernu w Polsce, sprzedająca energię ponad 880 tysiącom klientów oraz firma RWE Stoen Operator, zarządzająca warszawską siecią elektroenergetyczną. RWE planuje budowę najnowocześniejszej elektrowni na węgiel kamienny na Śląsku o mocy 800 megawatów do roku 2015. Plany rozwoju obejmują również uruchomienie farm wiatrowych o mocy 300 megawatów do 2015 roku (obecnie umownie RWE ma zagwarantowaną realizację projektów energii wiatrowej o łącznej mocy 730 megawatów). Biorąc pod uwagę wszystkie dotychczasowe i planowane inwestycje, RWE staje się jednym z największych inwestorów zagranicznych w Polsce.

---
Materiały użyte w artykule zostały udostępnione przez RWE Polska. Fot. suwalki.info
adres tego artykułu: http://www.suwalki.info/articles.php?id=126