http://www.suwalki.info

:: Centrum Sztuki Współczesnej - Galeria Andrzeja Strumiłły w Suwałkach
Artykuł dodany przez: luki (2009-04-01 13:17:17)

Izabela Muszczynko, kierownik Centrum Sztuki Współczesnej – Galerii Andrzeja Strumiłły w Suwałkach (oddziału Muzeum Okręgowego w Suwałkach)

W ostatniej edycji konkursu „Podlaska Marka Roku 2008” Centrum Sztuki Współczesnej otrzymało wyróżnienie w kategorii Miejsce. Czy spodziewała się Pani, że CSW po kilku miesiącach funkcjonowania znajdzie się w ścisłej czołówce plebiscytu? Jak Pani sądzi, w jaki sposób to wyróżnienie przyczyni się do rozwoju Galerii Andrzeja Strumiłły?

Nominacja była dla nas zaskoczeniem, a wyróżnienie jeszcze większym. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że otrzymaliśmy to wyróżnienie trochę „na kredyt”, w dużej mierze jest ono zasługą Pana Andrzeja Strumiłły – uhonorowanego przez Marszałka tytułem Ambasadora Województwa Podlaskiego. W ciągu zaledwie 3 – miesięcznej pracy galerii nie sposób dokonać wiele, mieć znaczący dorobek, jednak postaramy się nie zawieść w najbliższej przyszłości. Uzyskanie dobrej pozycji w środowisku kulturalnym i społecznym wymaga czasu i ciekawego programu, zarówno wystawienniczego, jak i edukacyjnego. Rok 2009  będzie dla nas okresem na wypracowanie priorytetów oraz ustalenia pewnych form działania. Myślę, że dzięki wyróżnieniu na pewno zaistniejemy w mediach na trochę dłużej i może uda nam się wypracować dobrą formę współpracy, dzięki czemu nasza oferta będzie trafiać do szerokiego grona odbiorców.

CSW planuje w tym roku realizację projektu pod nazwą „E-Galeria. Digitalizacja i udostępnienie zbiorów”. Jakie są założenia tego projektu/programu?

W ciągu najbliższego miesiąca rozpoczynamy realizację projektu „E-Galeria. Digitalizacja i udostępnienie zbiorów”, który uzyskał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt obejmuje digitalizację prac Andrzeja Strumiłły (z zakresu różnych technik, które artysta uprawia od ponad 50 lat) i zbudowanie kolekcji cyfrowej, a także poprzez utworzoną stronę internetową – szerokie udostępnienie prac odbiorcom.  Powstała kolekcja będzie miała wielorakie zastosowanie: pliki wysokiej jakości zostaną zarchiwizowane i będą służyć jako materiał do wydawnictw katalogowych, natomiast wersje internetowe posłużą do wykonania tematycznych prezentacji multimedialnych emitowanych w galerii przez cyfrowe fotoramki, jak również znajdą się w digitalnej galerii na stronie internetowej. Zakup sprzętu multimedialnego, w tym min. zestawu nagłośnienia czy dużego monitora, pozwoli zbudować naszej galerii podstawową bazę techniczną do nowoczesnych form przekazu i wizualizacji. Projekt potrwa rok, ale praca nad budowaniem kolekcji będzie trwała cały czas – będziemy ją stopniowo powiększać i rozbudowywać.
Stworzyłam ten projekt nie tylko dlatego, że digitalizacja czy cyfryzacja jest obecnie popularna. Przede wszystkim - jako oddział sztuki współczesnej - chcemy spełniać wymagania nowoczesnego widza, towarzyszyć życiu artystycznemu, być nie tylko miejscem gromadzenia i ochrony dzieł sztuki, lecz również przemawiać do emocji. Widzom trzeba zapewniać narzędzia do samodzielnego twórczego myślenia, dawać szansę na interakcję. Współczesny świat wymaga atrakcyjnych form prezentacji i nowoczesnych narzędzi komunikacji wizualnej. Innym powodem budowania kolekcji cyfrowej jest fakt, że prace artysty rozproszone są po kraju i świecie, są w posiadaniu różnych instytucji i osób prywatnych, wreszcie z racji uprawiania przez artystę różnorodnych technik (np. scenografia, rzeźba plenerowa, poezja) nie ma możliwości wyeksponowania ich wszystkich fizycznie w galerii. Dzięki kolekcji cyfrowej będziemy mogli zgromadzić szeroki dorobek twórczy Andrzeja Strumiłły w jednym, wirtualnym miejscu, umożliwiającym szeroki dostęp odbiorcom.
Uroczyste otwarcie „E-Galerii” zaplanowaliśmy na 16 grudnia 2009 r. (środa)  – będzie ono miało formę wernisażu z pokazem prezentacji multimedialnych, odbędzie się spektakl teatralny w wykonaniu Teatru Form Czarno-Białych „Plama” z Suwałk oraz prezentacja przygotowana przez Stowarzyszenie „Pastwisko” z Suwałk – obydwa stowarzyszenia są partnerami naszego projektu.

Od marca w Galerii odbywają się spotkania artystyczne połączone z warsztatami. Jakim zainteresowaniem cieszyło się pierwsze spotkanie z tego cyklu? Czy warsztaty są płatne? Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w kolejnych – kwietniowych zajęciach?

Od marca 2009 rozpoczęliśmy cykl warsztatów twórczych prowadzonych przez Andrzeja Strumiłłę. Zajęcia odbywają się w każdą pierwszą sobotę miesiąca i podzielone są na 2 części. Pierwsza ma charakter wykładu o sztuce z pokazem slajdów, kolejna to część praktyczna – praca twórcza uczestników na zaproponowany przez mistrza temat. Ze względu na ograniczoną ilość uczestników części praktycznej (na chwilę obecną mamy komplet oraz dodatkowo - listę rezerwową) zapraszamy zainteresowanych na sam wykład. Zajęcia odbędą się w najbliższą sobotę, 4 kwietnia 2009 r. o godz. 10.00. Udział w zajęciach jest płatny- 5 zł od osoby.
Oprócz warsztatów twórczych proponujemy również grupom spotkania autorskie – zwiedzanie z Andrzejem Strumiłło, który oprowadza po galerii, opowiadając o historii powstania swoich prac i dzieląc się różnymi anegdotami z podróży po świecie.
Ponadto od września 2009 r. rozpoczynamy cykl „Wiedza o kulturze” adresowany do klas szkół średnich, będący rozszerzeniem programu szkoły średniej w zakresie lekcji o kulturze. Spotkania będą się odbywały raz w miesiącu, będą prowadzone przez przewodniczki przy współpracy z nauczycielem prowadzącym i będą miały formę wykładu połączonego z pokazem slajdów lub filmem na temat wybranego zagadnienia / twórcy / nurtu z danego okresu historii sztuki, jak również na podstawie twórczości Andrzeja Strumiłły.

Placówka planuje w przyszłości prezentację ekspozycji czasowych różnych artystów. Kiedy możemy spodziewać się pierwszej wystawy? Jakie inne plany ma Centrum Sztuki Współczesnej?

Jak wskazuje nazwa - Centrum Sztuki Współczesnej – oddział będzie prezentował różnych współczesnych twórców oraz stanowił miejsce spotkań dla suwalskich artystów. Docelowo ma zajmować całą kamienicę przy ulicy Kościuszki 45, jednak uregulowania prawne sytuacji lokalowej, remont piętra kamienicy i przekazanie go Muzeum Okręgowemu potrwa zapewne jakiś czas … Na ten okres Andrzej Strumiłło przeznaczył jedną z sal galerii na ekspozycje czasowe innych twórców, mniej więcej 1 wystawa kwartalnie. Pierwszą taką wystawą w Galerii Andrzeja Strumiłły będzie ekspozycja gwaszy żony artysty – Danuty Strumiłło (prace wykonane zostały w Wietnamie w latach: 1969 - 1970). Wernisaż zaplanowaliśmy na 22 kwietnia 2009 r. (środa – będzie to stały dzień wernisaży w Galerii Andrzeja Strumiłły w Suwałkach) – zapraszamy serdecznie! W tym roku przewidziana jest również inna „rodzinna” ekspozycja – wystawa grafiki syna artysty – Rafała Strumiłło. Zapowiedzi kolejnych wystaw dostępne będą w ciągu miesiąca na naszej stronie internetowej (będącej obecnie w budowie) pod adresem: www.csw-as.org

Czy Galerię odwiedzają wyłącznie mieszkańcy Suwałk i okolic? W jaki sposób mogłaby Pani zachęcić do odwiedzin Galerii te osoby, które nie miały jeszcze okazji gościć w CSW?

Naszą galerię odwiedzają osoby z różnych środowisk i grup wiekowych. Oczywiście dużą grupę stanowią klasy gimnazjalne i licealne z terenu Suwalszczyzny. Ale odwiedzają nas również studenci różnych uczelni w Polsce pochodzący z Suwalszczyzny oraz grupy szkoleniowe i osoby indywidualne z różnych miast. Mieliśmy zaszczyt gościć Ambasadora Urugwaju w Polsce wraz z małżonką oraz Podsekretarza Stanu z Kancelarii Prezydenta – była to wizyta prywatna. Mieliśmy też gości z Irlandii i grupy z Litwy. W okresie letnim spodziewamy się grup turystów, którzy chętnie odwiedzają wszystkie oddziały muzeum.

Jeśli szukasz dawnego czasu, zapisanego na czarnobiałej fotografii, symboli zaczerpniętych ze wschodnich kultur a jednak uniwersalnych, jeśli chcesz na chwilę znaleźć się w świecie biblijnym, walki dobra ze złem …
Zapraszam do odwiedzenia Galerii Andrzeja Strumiłły!

autor: izam, Gabinet Azjatycki

autor: izam, Izabela Muszczynko

autor: izam, Praca twórcza

autor: izam, Sala Psalmów

autor: izam, Sala Fotografii

autor: izam, Spotkanie autorskie

autor: izam, Stoisko CSW - Galerii A.S. podczas prezentacji w ramach konkursu Podlaska Marka Roku

autor: izam, Wykład o sztuce w ramach warsztatów twórczych w marcu 2009adres tego artykułu: http://www.suwalki.info/articles.php?id=116