suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Foto / Wideo
To już 80 lat

W niedzielę (01.09) o godzinie 8.30 odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej organizowana przez Dowódcę Garnizonu Suwałki, podpułkownika Krzysztof Świderski w której udział wzięło wojsko, służby mundurowe, harcerze i samorządowcy. Był apel pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów pod pomnikiem. Wcześniej, po sygnale syren odśpiewano hymn państwowy, a głos zabrał Jarosław Zieliński, wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- 80 lat temu od ataku armii niemieckiej III Rzeszy na Wieluń i Westerplatte rozpoczęła się II Wojna Światowa – najstraszniejsza wojna w dziejach całej ludzkości, która objęła w pierwszej fazie Polskę. Pochłonęła ona najwięcej ofiar ze wszystkich konfliktów zbrojnych w dziejach świata. Miliony ludzi, którzy oddali swoje życie nie tylko w walkach jako żołnierze, ale także jako ludność cywilna tak. Spotykamy się dzisiaj w różnych miejscach Polski. Uroczystości rozpoczęły się w Wieluniu i na Westerplatte, ale odbywają się w całej Polsce po to, żeby przypomnieć współczesnym ludziom tamte dni i tamte wydarzenia jako przestrogę, która powinna być przeniesiona na całe dalsze dzieje ludzkości. Aby nigdy więcej już nic takiego się nie zdarzyło. Pamiętamy o bohaterach, obrońcach naszej ojczyzny, o tych, którzy walczyli w ciągu sześciu lat trwania tej wojny na wszystkich frontach. O tych wszystkich, którzy oddali najcenniejszą wartość jaką ma człowiek, czyli własne życie – mówił Jarosław Zieliński.

Podobny przebieg miały uroczystości zorganizowane przez władze Suwałk z udziałem kombatantów, pocztów sztandarowych, władz samorządowych i przedstawicieli instytucji. Wszystko rozpoczęło się uroczystą msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Piotra i Pawła. W samo południe pod pomnikiem Żołnierzy Września 1939 r. rozbrzmiał dźwięk syren, po którym odśpiewano hymn państwowy. Była wspólna modlitwa i złożenie kwiatów przez delegacje, a głos zabrał Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

- Atak sowieckiej Rosji ze wschodu spowodował, że Polska musiała skapitulować. Polscy żołnierze w kampanii wrześniowej dali przykład męstwa i bohaterstwa. Tego samego nie możemy chyba powiedzieć o ówczesnych władzach II Rzeczypospolitej. Prezydent Mościcki, premier i naczelny wódz Edward Rydz-Śmigły przekroczyli granicę z Rumunią w czasie, gdy polski żołnierz walczył na terenie naszego kraju. Ta ucieczka, czy jak niektórzy mówią zdrada, polegająca na opuszczeniu przez głównego dowódcę swego wojska, kładzie się cieniem na historię dowództwa II Rzeczypospolitej –mówił włodarz.

II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 roku od ataku Niemiec na Polskę. W Suwałkach wojna rozpoczęła się dzień później od zbombardowania koszar i nalotu na 41. Pułk Piechoty. Był to największy i najtragiczniejszy konflikt w dziejach.Ostatnio dodane komentarze
- @Kola
Nie strasz, nie strasz, bo się Z**E**S**R**A**S**Z :-) :-)
autor:~AliDżi.InDaHałs
- Przemówienie sekretarza odbiło się szerokim echem w med...
Uroczystość obserwował licznie zgromadzona publiczność w osobie żony sekretarza Zielińskiego.
autor:~Gość
- do xyz
niestety tak jest
autor:~Basia

wszystkie komentarze »


ibn news1
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


DZ | 01.09.2019Wywiady

ATRAKCYJNE DOMY
RYŻÓWKA - DOM Z DOSTĘPEM DO JEZIORA

Cinema Lumiere


Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 18-11-19

1 USD: 3,87671 EUR: 4,2884
1 CHF: 3,91331 GBP: 5,0257
1 RUB: 0,0607 

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: