suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Foto / Wideo
Dzień Wolności i Praw Obywatelskich

W uroczystości udział wzięli kombatanci, przedstawiciele ówczesnej opozycji solidarnościowej z Suwałk, przedstawiciele suwalskiego samorządu, jednostek i instytucji kultury, radni, młodzież szkolna i mieszkańcy miasta. Było złożenie kwiatów przez delegację oraz okolicznościowe przemówienie, które wygłosił Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miasta Suwałki. Jak mówił przewodniczący w wyniku wyborów Polska stała się pierwszym państwem tak zwanego "Obozu Komunistycznego", w którym przedstawiciele demokratycznej opozycji zyskali realny wpływ na sprawowanie władzy.

- Pod koniec lat 80. opozycja w ówczesnym wojewódzkie suwalskim była słaba i mocno podzielona. Mimo to udało się powołać Wojewódzki Komitet Obywatelski "Solidarność" i rozpocząć działania. Na jego czele stanął Andrzej Widliński pełniący funkcję dyrektora suwalskiej filii Akademii Teologii Katolickiej. Wiceprzewodniczącymi zostali Grzegorz Wilczyński, nauczyciel z Suwałk oraz Zdzisław Wasilewski, przewodniczący Tymczasowej Rady Rolników Indywidualnych - Solidarność Region Pojezierze. Suwalszczyzna otrzymała wsparcie z Warszawy. Wymyślono, że najlepszymi kandydatami obozu solidarnościowego na naszym terenie będą znane nazwiska. Z tego powodu kandydatem do Senatu został znany reżyser filmowy i teatralny urodzony w Suwałkach, Andrzej Wajda. Z kolei do Sejmu historyk, polityk i profesor nauk humanistycznych Bronisław Geremek.

Z braku środków wyborczych kampania Suwalskiego Komitetu Obywatelskiego była skromna. Jej głównym elementem był plakat na którym kandydaci byli fotografowani z Lechem Wałęsą. Przeciw sobie mieli cały aparat rządowy, reżimową telewizję, prasę i radio. Propaganda obozu rządzącego przedstawiała Geremka i Wajdę jako kandydatów przywiezionych "w teczce". Na trzy dni przed wyborami kandydatów rządzącej w kraju władzy wsparł premier Mieczysław Rakowski, który przybył do Suwałk.

Pierwsze spotkanie wyborcze suwalskiego Komitetu Wyborczego odbyło się 3 maja 1989 r. w Parku Konstytucji 3- Maja. Dyskutowano, zbierano podpisy i wierzono w sukces. 4 czerwca suwalczanie niesieni euforią i nadzieją na zmiany tłumnie ruszyli do urn wyborczych. Przed kabinami do głosowania ustawiały się długie kolejki. Frekwencja w Suwałkach była rekordowa i wyniosła prawie 60%. Wybory te okazały się prawdziwym sukcesem dla Komitetu Obywatelskiego. Suwalczanie oddali na Andrzeja Wajdę 67,3 % głosów, a na Bronisława Geremka ponad 73 %. Z kolei dla obozu rządowego wybory oznaczały totalną klęskę - mówił przewodniczący.

Po uroczystości w Parku Konstytucji 3-go Maja zebrani przenieśli się do Suwalskiego Ośrodka Kultury gdzie odbyło się otwarcie wystawy ,,Suwałki w Wyborach 4 czerwca 1989 roku”, prezentacja filmu z zasobów archiwalnych Video Studio Gdańsk ,,Nie śpij bo cię przegłosują” i prezentacja archiwalnych materiałów związanych z lokalnymi wydarzeniami z kampanii wyborczej do parlamentu w 1989 roku. Wszystko zakończył recital Grzegorza Kucharzewskiego ,,Pieśni wolności i solidarności”.
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


DZ | 04.06.2019
PPUH LUDWIK
Meble Młodzieżowe VOX

Cinema Lumiere

Dzisiaj: (19.09.2016)

Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 19-09-19

1 USD: 3,92671 EUR: 4,3425
1 CHF: 3,96121 GBP: 4,9062
1 RUB: 0,0612 Ogłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
Projekt i wykonanie: