suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Login:
Hasło:
Foto / Wideo
„Te praktyki otworzyły przed nami nowe perspektywy”

Na przełomie lipca i sierpnia 25 uczniów z Zespołu Szkół nr 6 w Suwałkach pojechało na zagraniczne praktyki. Młodzież ucząca się na kierunku technik obsługi turystycznej miała okazję zdobywać doświadczenie zawodowe w hiszpańskiej Grenadzie, uczniowie z kierunku technik informatyk polecieli natomiast do Irlandii. - Jesteśmy bardzo zadowoleni. To była świetna przygoda i nowe doświadczenie - przyznają zgodnie.
 
Głównym celem wyjazdu było praktykowanie przyszłego zawodu. Młodzi informatycy mogli zobaczyć, jak wygląda praca w irlandzkich firmach. - Naprawialiśmy komputery z innymi studentami z zagranicy, zarządzaliśmy stroną internetową przedsiębiorstwa - opowiadają. - Ja z kolei pracowałam w firmie drukarskiej, gdzie zajmowaliśmy się nadrukami na koszulki i kubki. Do moich zadań należało na przykład konfigurowanie drukarek - mówi Ula.
 
Ciekawych zadań nie brakowało także w kilkunastoosobowej grupie turystów. Uczniowie z klas o profilu technik obsługi turystycznej pracowali w 3-gwiazdkowych hotelach. - Obiekty były bardzo klimatyczne, ładnie urządzone, wręcz stylizowane. Pracowaliśmy na przykład w dworku z XIV wieku - opowiadają. Do zadań młodzieży należał między innymi housekeeping, praca na kuchni i na recepcji. - Ja z Michałem pracowałam na barze, a więc miałam kontakt z klientami - mówi Agnieszka. Podobnie jak jej koledzy przyznaje, że nie było problemu z komunikacją w pracy.
 
- Potrafiliśmy się dogadać ze współpracownikami pomimo że czasem brakowało słów - stwierdza Paweł, który praktykował w Irlandii. - Kiedy były wątpliwości, dopytywałam, aby nie zrobić żadnego błędu - dodaje Ula. - Irlandczycy mówią szybko, ale powtarzali kiedy czegoś nie rozumieliśmy - informują uczniowie. Nieco inne doświadczenia miała natomiast młodzież praktykująca w Hiszpanii. Jak przyznała, tam angielski nie zawsze był pomocny. - Hiszpanie nie znajdą dobrze tego języka. Komunikacja często przebiegała na migi, ale nie stanowiło to problemu - opowiadają. - Próbowaliśmy też rozmawiać po hiszpańsku, ponieważ podstawowe zwroty poznaliśmy podczas kursu językowego - dodają.
 
Choć wszyscy uczniowie zostali rzuceni na głęboką wodę, zgodnie przyznają, że atmosfera podczas wyjazdu była bardzo miła. - Szefowie byli bardzo wyrozumiali. Zauważyliśmy też, że w pacy za granicą jest większy luz i szacunek do pracowników - stwierdzają. - Po wykonanym zadaniu wręcz namawiano nas do tego, aby chwilę odpocząć - przypomina Jan Sebastian.
 
Obcując z rodowitymi Hiszpanami i Irlandczykami, suwalscy uczniowie mogli też poznać ich mentalność. - Hiszpanie są bardzo weseli, otwarci, nigdzie się nie spieszą - opowiadają turyści. Podobne spostrzeżenia mają też uczniowie, którzy na praktyki pojechali do Irlandii. - U nas może temperatura powietrza była niższa, ale podejście ludzi fantastyczne i też bardzo ciepłe - mówi opiekun młodych informatyków. Jak dodaje, ciekawym doświadczeniem było też mieszkanie w domach u irlandzkich rodzin. Bezpośredni kontakt pozwolił na poznanie ich codziennych zwyczajów oraz kuchni.
 
Podczas wakacyjnych praktyk nie mogło też zabraknąć czasu na odpoczynek. - Mieliśmy kilka wycieczek. Byliśmy na klifach, nad morzem. Robiło to wrażenie - opowiadają informatycy, którzy podziwiali zieleń Irlandii. Dodatkowych atrakcji nie brakowało też turystom. Uczniowie wraz z opiekunką odwiedzili Malagę, miasteczko Ronda, zespół pałacowy Alhambra, byli też na spektaklu flamenco. - Zwiedzaliśmy Grenadę, w której mieszkaliśmy. Była również kąpiel w morzu - mówią.
 
Uczniowie przyznają, że zalet zagranicznego wyjazdu jest naprawdę wiele. Takie praktyki bez wahania polecają też swoim rówieśnikom. - Dużo można zobaczyć, dowiedzieć się, porównać pracę w Polsce i w innych krajach. To jest też przygoda i nowe doświadczenie - mówi Agnieszka. - Fajnie zobaczyć coś nowego, jak żyją ludzie, jaka jest ich kultura - dodaje Piotrek. Uczniowie potwierdzają też, że duże znaczenie ma dla nich certyfikat poświadczający odbycie praktyk, a także podszkolenie języka. Co więcej, turyści otrzymali też dyplom ukończenia kursu języka hiszpańskiego.

Ważne jest również zawarcie nowych znajomości oraz to, że uczniowie poradzili sobie w różnych sytuacjach. Spodobało im się tak bardzo, że w przyszłości nie wykluczają wyjazdu do pracy za granicę. - Dzięki tym praktykom otworzyły się przed nami nowe perspektywy - podsumowują.
 
Wyjazd 25 suwalskich uczniów był możliwy dzięki funduszom unijnym w ramach realizacji projektu pn. „Sukces zawodowy w Europie” z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Realizowany przez Zespół Szkół nr 6 im. Karola Brzostowskiego w Suwałkach projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Uczniowie dziękują też Joannie Kalejcie - nauczycielce z ZS nr 6 w Suwałkach, która przygotowała projekt i zgłosiła szkołę do konkursu.
 
Artykuł sponsorowany
 
Dowiedz się więcej
Uczniowie ZS nr 6 już pakują walizki. Czeka ich wielka przygoda (2018-06-20)

Ostatnio dodane komentarze
- bardzo fajny pomysł!
Przez 2 tygodnie to nikt nie zdoła się zmęczyć i przepracować, a zawsze to już nowe doświadczenie, spojrzenie na pewne sprawy, przełama...
autor:~inga

wszystkie komentarze »


Nieruchomości - Puńsk
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


kama | 03.10.2018
PPUH LUDWIK
Nowoczesne meble skórzane

Cinema Lumiere

Dzisiaj: (16.06.2016)

Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 14-06-19

1 USD: 3,77271 EUR: 4,2554
1 CHF: 3,79051 GBP: 4,7771
1 RUB: 0,0585 


Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Montaż kamer Suwałki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: