suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Foto / Wideo
Suwalczanki - modne i eleganckie od zawsze

Suwalczanki od zawsze lubiły być modne. O tym, jak zmieniały się ich stroje można było dowiedzieć się wczoraj w Suwalskim Ośrodku Kultury. To właśnie tam, z inicjatywy sześciu uczennic Zespołu Szkół nr 4 w Suwałkach, miał miejsce Pokaz Mody Guberni Suwalskiej 1866-1939. Pomysłodawczynie w ramach ogólnopolskiej olimpiady Zwolnieni z Teorii postanowiły zaprezentować mieszkańcom naszego miasta to, jak przed kilkuset laty chodziły ubrane suwalskie damy.

Kilkanaście modelek pokazało się zgromadzonym gościom w strojach typowych dla 19. i początków 20. wieku. Były skromne suknie w stonowanych barwach, jak również te pełne koronek i uwypukleń. Furorę zrobiły suknie z kopulastymi spódnicami, które na pierwszy rzut oka wydawały się bardzo niewygodne. Jak się jednak okazało, w sukniach z turniurą i krynoliną nie tylko dało się chodzić, ale także usiąść.

Elementami garderoby, od których nie stroniły w przeszłości suwalczanki były też wymyślne kapelusze, wachlarze, a na początku 20. wieku pojawiły się również pierwsze torebki. Na szyjach eleganckich dam można było dostrzec z kolei perły, a na dłoniach obowiązkowe były rękawiczki.

Wyjątkowy pokaz nie byłby jednak możliwy gdyby nie Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach, który udostępnił tkaniny na uszycie historycznych strojów oraz Mariusz Krzywicki - projektant i choreograf. To właśnie on jest autorem i wykonawcą prezentowanych sukien, a także wszelkich dodatków. - To były dwa tygodnie spędzone z maszyną - opowiada. Przyznaje, że uszycie 15 sukien w tak krótkim czasie nie było łatwe, ale jako pasjonat mody historycznej czerpał z tego ogromną przyjemność. - Uwielbiam szyć damskie kreacje dlatego 8 godzin przy maszynie nie stanowi żadnego problemu - mówi.

Dzięki jego wytrwałości powstało kilkanaście sukien, które podczas wczorajszego pokazu zachwyciły zgromadzoną publiczność. Każda prezentacja danej kreacji opatrzona była także ciekawym komentarzem nie tylko na temat sukni, ale także historii naszego miasta.

Ci którzy przegapili ten wyjątkowy pokaz, nie powinni się martwić. Moda Guberni Suwalskiej zostanie bowiem zaprezentowana jeszcze 11 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Raczkach.

Fot. Agnieszka i Hubert Stojanowscy
Dowiedz się więcej
Jak się ubierały suwalczanki przed 150 laty? (2017-03-01)

Ostatnio dodane komentarze
- wyrazy uznania
Panie Mariuszu, chapeau bas!
autor:~figiel
- modelki
A piękne modelki z SOKu czy ze szkoły, bo jakoś w artykule nie doczytałam, a było na czym oko zawiesić!
autor:~Gosia
- brawo
piękny pokaz! piękne stroje i dziewczyny! Gratulacje dla pomysłodawców, a największe brawa i słowa uznania dla pana Mariusza, który pot...
autor:~tośka

wszystkie komentarze »


ibn news1
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


red | 06.03.2017
ATRAKCYJNE DZIAŁKI
DZIAŁKA BUDOWLANA PŁOCICZNO-TARTAK

Cinema Lumiere

Dzisiaj: (20.09.2016)

Reklama

Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Kursy walut

Dane NBP
(kurs średni)
z dnia: 19-09-19

1 USD: 3,92671 EUR: 4,3425
1 CHF: 3,96121 GBP: 4,9062
1 RUB: 0,0612 Ogłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
Projekt i wykonanie: