suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
„Rodzina na swoim” dobiega końca
„Rodzina na swoim” dobiega końcaOsoby, które chcą kupić mieszkanie lub zbudować dom za kredyt, ale nie mogą się jeszcze zdecydować, powinny się pośpieszyć. Za trzy miesiące o kilkadziesiąt tysięcy złotych od państwa może być znacznie trudniej.

Od 1 kwietnia budżetową dopłatą do kredytu w ramach programu „Rodzina na swoim” zostało objętych więcej mieszkań. Wzrósł bowiem pułap cen, którego nie można przekroczyć, jeśli się chce dostać rządowe dofinansowanie. Nie potrwa to jednak długo. W czerwcu program ma zostać gruntownie zmodyfikowany, w efekcie pula mieszkań się zmniejszy.

Aktualnie rząd finansuje połowę odsetek liczonych według tzw. stopy referencyjnej, która od 1 kwietnia wzrosła do 6,1%. Państwo spłaca zatem 3,05%. Oznacza to, że jeśli oprocentowanie kredytu wynosi 7%, rząd dopłaca mniej niż połowę odsetek, ale w sytuacji gdy kredyt kosztuje 6%, budżetowa dopłata pokryje większą część. Korzyści z dopłat zależą też od wariantu spłaty. Budżet dopłaci więcej w przypadku spłaty w ratach równych niż w ratach malejących.

W programie bierze udział 20 banków. Procedury ubiegania się o kredyt są standardowe, czyli potrzebny jest komplet dokumentów o dochodach i stanie prawnym nieruchomości. Chociaż dopłata w ramach programu RnS we wszystkich bankach jest taka sama, warto porównać ich marże, korzystając np. z internetowej porównywarki Comperia.pl.

O kredyt z dopłatą mogą ubiegać się rodziny lub osoby samotnie wychowujące dziecko, a mieszkanie lub dom musi spełniać kryterium cenowe. Powierzchnia użytkowa w przypadku mieszkania nie może przekroczyć 75 m kw., natomiast domu – 140 m kw. Dopłata do odsetek obejmuje jednak 50 m kw. mieszkania i 70 m kw. domu. Ponadto w dniu zawarcia umowy z bankiem nie wolno mieć innego własnościowego mieszkania.

Od czerwca dopuszczalna cena kupowanego w ramach programu mieszkania nie będzie mogła przekroczyć więcej niż 10%, a nie - jak obecnie - 40% średnich kosztów budowy dla danego województwa. Dojdzie jeszcze kryterium wiekowe - dopłatę będą mogły uzyskać osoby, które nie ukończyły 35. roku życia. Jedno jest pewne – wkrótce pula mieszkań objętych budżetową dopłatą drastycznie się skurczy.

Z rządowego programu skorzystało już wielu młodych suwalczan. - Ponad połowa wszystkich przyznanych kredytów na zakup nieruchomości była udzielana w programie RnS – mówi Dorota Jankowska, Kierownik ds. Kredytów Hipotecznych Fiolet PDK w Suwałkach. - Przy ofercie standardowej, gdzie czasami nie wychodziła zdolność kredytowa, niejednokrotnie okazywało się, że w ofercie RnS klienci posiadają zdolność kredytową – dodaje.

Fiolet PDK przygotował specjalne oferty m.in. dla suwalskiego osiedla „Zielony Zakątek”, które stara się zapewnić swoim klientom jak najkorzystniejsze warunki kredytowania zakupu nieruchomości. Ostatnie dostępne mieszkania na osiedlu posiada w swojej ofercie Internetowa Baza Nieruchomości - największy w regionie serwis zawierający oferty kupna, sprzedaży i wynajmu nieruchomości na terenie Suwalszczyzny.


Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- pszydek
banki, banki wybitnie polskie!!!ja se jakos radze ale jak pomysle o innych to cierpnie skora!!!
autor:~jan z krzywego
- ty krzywy
kto cię tak skrzywdził?
autor:~POzyd
- cos
dobic wszystkich kredytami na 30-40lat!!!tak schydowo postepuje kto nie jest z ich rasy.Dlatego brac kredyty , nozka sie poslizgnie i p...
autor:~jan z krzywego

wszystkie komentarze »


ibn news1
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


azet | 16.04.2011Wywiady

Bajkowo
Usługi Rekreacyjne
Zimowisko w Szklarskiej Porębie

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: