suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Szansa dla młodych bezrobotnych
Szansa dla młodych bezrobotnychMłodzi nadal są jedną z najważniejszych grup ryzyka zatrudnieniowego – wynika tak ze strategii działań na rzecz zatrudnienia w naszym województwie. Dlatego do tej grupy wiekowej skierowany w tym roku zostanie szereg inicjatyw.

„Podlaski Regionalny plan działań na rzecz zatrudnienia na 2011” zaprezentowali w środę członek Zarządu Województwa Podlaskiego Cezary Cieślukowski i dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Janina Mironowicz. Trzema priorytetami przygotowanej strategii są: wzrost aktywności, sprawny rynek pracy i doskonalenie aktywnej polityki rynku pracy.

Powodów utrzymującego się wysokiego bezrobocia wśród ludzi młodych jest kilka. Przede wszystkim to niedostatek miejsc na regionalnym rynku pracy, ale nie tylko. Niekorzystnie wpływa wciąż niedostosowanie do potrzeb lokalnego rynku pracy kierunków kształcenia oraz brak odpowiednich praktyk zawodowych na poziomie gwarantującym zatrudnienie.

W końcu 2010 r. w ewidencji urzędów pracy woj. podlaskiego zarejestrowanych było 15,3 tys. osób bezrobotnych do 25. roku życia. W ciągu minionego roku liczebność bezrobotnej młodzieży wzrosła i wynosi 23,9% ogółu bezrobotnych. W minionym roku nastąpił też znaczny wzrost bezrobocia wśród osób z wyższym wykształceniem - do 12,3%.

Bezrobocie pozostaje podstawowym problemem podlaskiego rynku pracy. Istotną bolączkę stanowi tu niedopasowanie popytu i podaży. Rezultatem są z jednej strony trudności w znalezieniu zatrudnienia przez bezrobotnych, z drugiej - sygnalizowane przez pracodawców kłopoty z pozyskaniem pracowników o pożądanych kwalifikacjach.

Plany samorządu skupiające się na młodych bezrobotnych dotyczą zwłaszcza doradztwa zawodowego. Między innymi w Suwałkach zlokalizowane będzie Mobilne Centrum Informacji Zawodowej. Powstanie też Klub Pracy, gdzie prowadzone będą warsztaty z aktywnych metod poszukiwania pracy. Celem działań jest ochrona psychiki młodych bezrobotnych, kształtowania w nich zaradności i poczucia wartości oraz zapobiegania degradacji społecznej z powodu pozostawania bez pracy.

Kolejne inicjatywy to m.in. wspieranie młodych ludzi w procesie planowania kariery zawodowej czy inicjowanie i organizowanie szkoleń zawodowych i kursów przyuczających do wykonywania określonych zawodów, podnoszących kwalifikacje i przekwalifikujących bezrobotnych do zawodów i specjalności poszukiwanych na lokalnym rynku pracy. Ponadto młodzieży zapewnione mają być możliwości podjęcia pracy zarobkowej poza granicami Polski.


Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- dana
masz u mnie ****isty plus!!tylko czy zrozumieja inni????
autor:~jan z krzywego
- bezczelnie?
samorządowcy sami się nie wybierają, to my decydujemy komu dajemy władzę i przywileje, mają na to cztery lata, aby potwierdzić, że wybó...
autor:~pl
- Bezczelnie "godziwe" życie
Sama skończyłam kilka kursów z ramienia Urzędu Pracy i pracy nie mam, ale ci,co te kursy organizowali i zaplanowali jak pan cieślukowsk...
autor:~urszulażeby

wszystkie komentarze »


ibn news1
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


azet | 15.04.2011Wywiady

Mecenat - Agencja ubezpieczeniowa
Mecenat - Agencja ubezpieczeniowa

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: