suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Andrzej Wajda odznaczony Orderem Orła Białego
Andrzej Wajda odznaczony Orderem Orła BiałegoSłynny suwalczanin otrzymał wczoraj z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego najwyższe polskie odznaczenie cywilne – Order Orła Białego.

Prezydent podziękował reżyserowi w sposób szczególny. Podkreślił, iż Andrzej Wajda swoją twórczością służył rzeczom wielkim, ukształtował pokolenie ludzi Solidarności, stawiając trudne pytania i budząc nadzieję, że z trudnych sytuacji można znaleźć mądre i dobre wyjścia.

Wiele stworzonych przez reżysera pochodzącego z Suwałk obrazów filmowych otrzymało nagrody na prestiżowych festiwalach. W 2000 roku Wajda dostał honorowego Oscara - nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej za całokształt twórczości. W 2006 roku otrzymał Złotego Niedźwiedzia na festiwalu filmowym w Berlinie. Jego filmy „Panny z wilka”, „Ziemia obiecana”, „Człowiek z żelaza” oraz „Katyń” były nominowane do Oscara.

Od 1997 roku Andrzej Wajda jest członkiem Grona Nieśmiertelnych francuskiej Akademii Sztuk Pięknych. Reżyser wylansował wiele gwiazd polskiego kina, między innymi Zbigniewa Cybulskiego, Daniela Olbrychskiego i Krystynę Jandę.

Obecnie pracuje nad filmem o Lechu Wałęsie „My, naród polski”, który ma być gotowy jesienią. Film rozpocznie się od sceny, w której w sierpniu 1980 roku Wałęsa przybywa do Stoczni Gdańskiej, by wesprzeć strajkujących robotników.

Order Orła Białego jest najstarszym i najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawane jest ono za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla kraju, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny.

Prezydent odznaczył też innych reżyserów. Agnieszka Holland i Feliks Falk uhonorowani zostali Orderami Odrodzenia Polski.Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- Opinia
Ingerencja admina swiadczy o tym, jakie POwazanie ma Wajda w naszym miescie...Dobrze, ze "wiara w NARODZIE zyje", ze maja trzezwosc s...
autor:~Wacek
- usunięto przez administratora
usunięto przez administratora
autor:brak
- usunięto przez administratora
usunięto przez administratora
autor:brak

wszystkie komentarze »


IBN poprawiony
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


azet | 22.03.2011
UNIWERSUS
Kurs pedagogiczny

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: