suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Przeniosą "zerówki" do szkół?
Przeniosą Protesty rodziców nic tu nie zmienią, bo nowy pomysł suwalskich urzędników jest podyktowany koniecznością wypełnienia zaleceń MEN – tak przynajmniej twierdzi ratusz. Trochę inaczej widzi te kwestię opozycja. Zdaniem radnej z Prawa i Sprawiedliwości - to stawianie rodziców przed faktem dokonanym.

19 marca 2009 r. Sejm RP przyjął ustawę o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Nowe przepisy mają zapewnić m.in. dostęp do edukacji dzieci najmłodszych - poprzez przygotowania do wprowadzenia obniżenie wieku rozpoczynania obowiązkowej edukacji przedszkolnej dla dzieci 5-letnich oraz rozpoczynania obowiązku szkolnego przez dzieci 6-letnie.

W tym roku szkolnym 5-latki mogły skorzystać z możliwość bezpłatnej edukacji przedszkolnej. Przymus przygotowania przedszkolnego wejdzie w życie 1 września 2011 r. Rodzice dzieci sześcioletnich będą mogli z kolei ubiegać się o przyjęcie do szkoły podstawowej. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, bo warunkiem przyjęcia dziecka sześcioletniego do szkoły podstawowej w latach 2009/2010, 2010/2011, 2011/2012 będzie wcześniejsze objęcie dziecka wychowaniem przedszkolnym oraz posiadanie przez szkołę warunków organizacyjnych umożliwiających dzieciom sześcioletnim podjęcie nauki w szkole. Dzieci, które nie były dotychczas objęte żadną formą wychowania przedszkolnego, będą mogły zostać przyjęte do szkoły podstawowej tylko na podstawie pozytywnej opinii poradni psychologiczno – pedagogicznej.

Z galimatiasem muszą poradzić sobie samorządy. Suwalski Urząd Miasta przymierza się do przeniesienia „zerówek” do szkół. - Niedawno pojawiły się plotki, że poprzez takie zmiany chcemy uzyskać subwencję na uczniów, ale „zerówkowicz” przecież nie jest uczniem – tłumaczy Jarosław Filipowicz, rzecznik prasowy suwalskiego ratusza.

Zapowiedzi ratusza zastanawiają Jadwigę Mariolę Szczypiń, suwalską radna z klubu PiS. - Przeniesienie „zerówek” do szkół to ingerencja w decyzję rodziców. To oni wiedzą najlepiej, które rozwiązanie jest najlepszy dla ich dziecka – twierdzi. Była kurator oświaty uważa, że realizacja planu Urzędu Miasta to postawienie rodziców przed faktem dokonanym. Radna podkreśla też, że o względach organizacyjnych decyduje wyłącznie samorząd, którego zadaniem jest wybór najlepszego rozwiązania. Mariola Szczypiń ma zamiar poruszyć ten problem podczas najbliższej sesji Rady Miasta.

Przeniesienie „zerówek” do szkół to także dodatkowe koszty. Szkoły muszą zapewnić dzieciom odpowiednie warunki do nauki oraz do zabawy. Już w tej chwili wiadomo, że wielu rodziców zainteresowanych byłoby stworzeniem całodziennych grupy w szkołach, aby nie odbierać dziecka po kilku godzinach nauki. Małemu uczniowi trzeba przecież zapewnić opiekę na resztę dnia. Suwalska radna przypuszcza, że plany ratusza związane są z jeszcze inną kwestią. Sieć przedszkoli w mieście nie rozrasta się. Co roku na początku września pojawia się problem z brakiem miejsc w placówkach. Pomysł przeniesienia „zerówek” może więc być próbą rozładowania sytuacji. Jadwiga Szczypiń ma zamiar poprosić władze miasta o wyjaśnienie także tej sprawy.

Oprócz rozważań dotyczących stworzenia grup całodziennych, urzędnicy zajmują się także kwestią zdobycia dofinansowania z projektu „Radosna szkoła”, by zapewnić dzieciom odpowiednie warunki. - Sale zabaw już istnieją w szkołach. Teraz musimy jeszcze zadbać o place zabaw. Pieniądze z ministerialnego programu pozyskały SP nr 4 i SP nr 5, przy których place powstały. Następne wnioski złożyły SP nr 6 i SP nr 7 – dodaje rzecznik. Rządowego wsparcia nie wystarczy jednak na realizację wszystkich zamierzeń. Pieniędzy z „Radosnej szkoły” jest po prostu zbyt mało. Co ciekawe - podobno nikt w suwalskim urzędzie na razie nie wie, ile może kosztować realizacja tych planów.Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- .
To jest świetny pomysł naszego kochanego wiceprezydenta, tego drugiej kadencji, już wcześniej miał mnóstwo pomysłow usprawniających pra...
autor:~kibic
- Zupełny brak liczenia się z ludźmi
Temat bardzo ważny, na czasie i proszę go nagłaśniać - w razie realizacji "pomysłu" radnych - proszę o nazwiska - kilkaset 5-latków tr...
autor:~Kolombo
- Podać nazwisko tego mądrali urzędasa
Podać nazwisko tego mądrali urzędasa co to wymyślił. Stawiać zakazy parkowania na Klonowej (pomysł Zdzisława Przełomca), 5-letnie dziec...
autor:~Kolombo

wszystkie komentarze »


IBN poprawiony
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


iva | 21.01.2011
Bajkowo
Usługi Rekreacyjne
Zimowisko w Szklarskiej Porębie

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: