suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Login:
Hasło:
Wiadomości
Szeryf Szybki PIT znów w akcji - skarbówki czekają na zeznania
Szeryf Szybki PIT znów w akcji - skarbówki czekają na zeznaniaKolejne ułatwienia w składaniu zeznań przez Internet, jeszcze prostsze przekazywanie 1 proc. na rzecz organizacji pożytku publicznego oraz nowe wersje formularzy podatkowych – to najistotniejsze zmiany w tegorocznej kampanii składania i rozliczania PIT-ów.

- W tym roku, termin na złożenie zeznania PIT upływa 2 maja i w tym dniu urzędy będą przyjmowały ostatnie zeznania od podatników. Wydłużenie terminu wzięło się stąd, iż 30 kwietnia, czyli czas ustawowo określony na rozliczenie się z podatku dochodowego, wypada w sobotę – informuje Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Białymstoku.

Rozliczając się za 2010 rok, podatnicy zetkną się z formularzami o takich samych oznaczeniach, jak podczas poprzedniego rozliczenia rocznego. Nie oznacza to jednak, że wszystkie formularze będą dokładnie takie same jak przed rokiem. Dlatego najlepiej, aktualne formularze do rozliczenia się za 2010 rok, pobrać ze strony internetowej Izby Skarbowej w Białymstoku pod adresem www.is.bialystok.pl (już niebawem będą one dostępne) lub pobrać w urzędach skarbowych.

Wśród ulg, które obowiązują, i z których podatnicy nadal mogą korzystać są: ulga rehabilitacyjna, z której przy spełnieniu poszczególnych warunków, mogą skorzystać zarówno osoby niepełnosprawne, jak i ich opiekunowie; ulga dla honorowych krwiodawców; ulga na Internet, dla podatników, którzy użytkują Internet w miejscu swojego zamieszkania; ulga na dzieci (tzw. ulga rodzinna), dla osób wychowujących dzieci własne i przysposobione.

W tegorocznej kampanii jest także kilka interesujących i z pewnością potrzebnych nowości. Od rozliczeń podatkowych za 2010 r. zniesiony został wymóg składania dwóch podpisów na małżeńskim PIT. Wystarczy, że podpisze się na nim mąż lub żona. Podpis jednego małżonka będzie traktowany na równi ze złożonym przez niego oświadczeniem o upoważnieniu go przez współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie. Oświadczenie to będzie składane pod rygorem odpowiedzialności za fałszywe zeznania.

Ponadto znosi się obowiązek składania w urzędzie papierowych pełnomocnictw do wysłania małżeńskiego PIT przez Internet. W poprzednich latach, podatnik, który chciał się rozliczyć razem z małżonkiem przez Internet, musiał najpierw przesłać do urzędu skarbowego, w formie papierowej, odpowiednie upoważnienie, a dopiero po takiej czynności, mógł wysłać e-deklarację. Teraz jest dużo prościej, co powinno sprawić, że jeszcze większa liczba podatników wybierze rozliczenia elektroniczne.

W tegorocznej kampanii składania PIT-ów, prostsze jest także przekazanie 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Nie trzeba już nawet wpisywać nazwy OPP do formularza PIT. Wystarczy podać w odpowiedniej rubryce jedynie numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego wybranej OPP oraz wysokość kwoty na jej rzecz.

Porady Szybkiego PITa »

Źródło: Izba Skarbowa w Białymstoku



Dodaj komentarz »



dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


midas | 04.01.2011












UNIWERSUS
Weryfikacja uprawnień spawalniczych.

Reklama

REKLAMA
Czy w Suwałkach powinien stanąć pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej?
Tak
Nie

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


Turystyka



Ogłoszenia - Suwałki | Mieszkania z dopłatą MdM | Olimpijskie ogrody | Opieka Niemcy | Markowe świece zapachowe | Tanie Odżywki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Kościuszki 112c lok. 4, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: