suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Login:
Hasło:
Wiadomości
Nasi w Kolonii
Nasi w KoloniiTrójka artystów związanych z Suwałkami na początku stycznia otworzy wystawę prac w Kolonii. Malarstwo Haliny Mackiewicz, Andrzeja Zujewicza i Andrzeja Taraszkiewicza to próba uchwycenia “Sacrum i Profanum”. Obrazy zostaną zaptrezentowane w Galerie-Graf-Adolf.

Prace w kolonii będą dostępne do lutego 2011 roku. O sacrum i profanum za pomocą malarstwa opowiedzą Andrzej Zujewicz, Halina Mackiewicz i Andrzej Taraszkiewicz.

Andrzej Zujewicz urodził się w Zabrzu w 1971 roku. W roku 1991 ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. W latach 1991-97 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Dyplom z malarstwa obronił z wyróżnieniem w pracowni prof Włodzimierza Kunza w 1997 roku. Po studiach zamieszkał w Żubrówce na Suwalszczyźnie. Od 2000 roku pracuje w Regionalnym Ośrodku Kultury i Sztuki w Suwałkach, gdzie zajmuje się wystawiennictwem w galeriach sztuki współczesnej Chłodna 20 i PAcamera. Jest malarzem, rysownikiem, grafikiem i fotografem.

Andrzej Zujewicz Sacrum i profanum tak jak noc i dzień, niebo i ziemia, żywioły - woda i ogień, są naturalnie zależne od siebie, trudno wyobrazić sobie ich nieistnienie. W te skrajnie różne, przeciwstawne bieguny wpisane jest nasze życie - zwykłych ludzi. W rytmie naszego serca, w cyklu narodzin i śmierci, w wiecznej przemianie materii czujemy obecność sacrum, jakiejś dziwnej, niewyjaśnionej energii, która powoduje, że nasza egzystencja ma sens. W codziennej gonitwie spraw, obowiązków, przyziemności tkwi profanum, w czysto materialnym, konsumpcyjnym podejściu do życia. Gdzieś między tym co wzniosłe i święte a tym co próżne i doczesne mieści się prawda. Im bardziej zbliżamy się do niej, tym wydaje się bardziej odległa i nieosiągalna.

Andrzej Taraszkiewicz urodził się w 1962 roku w Suwałkach. Wykształcenie artystyczne zdobył w Liceum Plastycznym w Supraślu oraz w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Obecnie zajmuje się głównie twórczością sakralną i portretową. Jest nauczycielem w suwalskich szkołach. Jego prace znajdują się w kościołach i klasztorach, między innymi w: Łodzi, Radziejowie, Suwałkach, Kaliszu, Białymstoku, Ełku oraz w obiektach sakralnych za granicą: w Tanzanii, USA, Kazachstanie, Litwie i Niemczech. Brał udział w wielu plenerach i wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą oraz prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych.

Sacrum i profanum jak wynika z mojej noty biograficznej jest nieodłącznym elementem mojej pracy i myśli jej towarzyszącej. Chcąc czy nie, jestem zanurzony w toczącym się misterium Kościoła jako dekorator uświęconych pomieszczeń. Przyznaję - nie była to łatwa decyzja, zajęcie się tematyką sakralną. Wcześniej widziałem siebie prawie zupełnie w twórczości będącej poszukiwaniem indywidualnej materii malarskiej. Do dzisiaj najwięcej zabawy i to coś odczuwam w swobodnym malowaniu nie na temat. Opowiadanie o własnych przeżyciach towarzyszących malowaniu nie ma większego sensu. Dla osoby niezainteresowanej będzie brzmiało jak opowiadanie o gotowaniu wody. Tego, co najistotniejsze w malowaniu, nie jestem w stanie przekazać innej osobie za pomocą słów. Pozostaje niemy obraz i światło, które ukazuję innym.

Halina Mackiewicz urodziła się w 1962 roku w Szczecinkach. W 1981 roku ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. W 2001 roku ukończyła studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2000 roku prowadzi galerię Chłodna 20 w Regionalnym Ośrodku Kultury i Sztuki w Suwałkach. W tym samym ośrodku od 1994 roku prowadzi zajęcia plastyczne z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Od dziesięciu lat organizuje Międzynarodowe Plenery Malarskie „U źródła” na Suwalszczyźnie.

Malarska interpretacja sacrum jest odbiciem mojej duszy. To stan zawieszenia między niebem a ziemią. „Anioł miłości”, „Anioł nocy” i „Anioł nad Smolnikami” są zapisem moich podróży po tajemniczych zakątkach Suwalszczyzny. Moje istoty niebiańskie są jak witraże w gotyckich kościołach. Chropowatość ich tkanki jest w zetknięciu ze światłem, grą kolorów i wariacją barwną. Anioły zajmują niejednokrotnie całą przestrzeń w obrazie, nie ma tam człowieka, są tylko One - podziwiane, wyniesione ponad wszystko. Posiadają energię i moc kosmiczną. Czasami w swojej fizycznej tkance są tak codzienne, zmęczone, pokryte patyną czasu, kamienne, posągowe, że trudno dostrzec ich świętość i nieskazitelność. Bywa też, że mienią się wszystkimi kolorami tęczy, jak motyle - ulotne, gdzie jedynym zadaniem jest oczarować świat pięknem.

Źródło: ROKiS


Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- 2E
pisze sie Köln analfabeci
autor:~fdd

wszystkie komentarze »


nieruchomosci_wrzesien2018
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


iva | 30.12.2010
LOKALE UŻYTKOWE
Lokal pod warsztat samochodowy, salon sprzedaży au...

Reklama

REKLAMA
Czy Twoim zdaniem w Suwałkach jest potrzebne nowe centrum handlowe?
Tak
Nie

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Mieszkania z dopłatą MdM | Olimpijskie ogrody | Opieka Niemcy | Markowe świece zapachowe | Tanie Odżywki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: