suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Login:
Hasło:
Wiadomości
Suwałki świętują w Roku Miłosza
Rok 2011 został ogłoszony w kraju Rokiem Czesława Miłosza. Swój udział w uhonorowaniu noblisty będą miały również Suwałki. Instytucje kultury zaplanowały wystawy fotografii, wieczory wspomnień, koncerty poezji śpiewanej i spotkania z badaczami życia i twórczości znanego Polaka.

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Zdzisław Przełomiec żywo zainteresował się obchodami Roku Miłosza w Suwałkach. Radny chciał dowiedzieć się, czy dwa kalendarze wydane przez Urząd Miasta będą jedynymi inicjatywami w celu uczczenia 100. rocznicy urodzin noblisty. Wątpliwości rajcy rozwiał Marek Buczyński, zastępca prezydenta Suwałk, który wymienił szereg inicjatyw zaplanowanych przez jednostki kultury.

Czesław Miłosz miał w swoim życiu epizod związany z Suwałkami. Przez kilka lat przyjeżdżał nad Czarną Hańczę – do swoich rodziców, którzy mieszkali w domu przy ulicy Hamerszmita. Na budynku znajduje się tablica upamiętniająca ten fragment historii jego życia.

W Roku Miłosza suwalczanie jeszcze nie raz jeden powrócą pamięcią do dokonań poety, prozaika, eseisty i tłumacza. Wśród zaplanowanych wydarzeń jest wystawa fotografii w ROKiS-ie, wieczór wspomnień, prezentacja twórczości noblisty w ramach eliminacji regionalnych Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Biblioteka Publiczna w Suwałkach złożyła do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt obejmujący realizację czterodniowej imprezy, w ramach której miałyby odbyć się spotkania z poezją Miłosza, wystawa i koncert poezji śpiewanej. Wśród propozycja obchodów jest też czytanie wierszy noblisty przez aktorów teatrów wileńskich. Swój udział w Roku Miłosza będzie miało także Muzeum Okręgowe, które zaplanowało stworzenie pamiątkowej publikacji, organizację cyklu spotkań z badaczami życia i twórczości noblisty czy reedycję wystawy.Czesław Miłosz urodził się 30 czerwca 1911 r. w Szetejniach na Litwie. Laureatem nagrody Nobla został w roku 1980. Szkolną i uniwersytecką młodość spędził w Wilnie, tam również debiutował jako poeta, okupację niemiecką przetrwał w Warszawie. Po wojnie pracował w służbie dyplomatycznej PRL - w USA, i we Francji do roku 1951, kiedy to zwrócił się w Paryżu o azyl polityczny.

W roku 1960 wyjechał do Kalifornii, gdzie przez dwadzieścia lat jako profesor języków i literatur słowiańskich wykładał na uniwersytecie w Berkeley. Do roku 1989 publikował głównie w emigracyjnym wydawnictwie paryskiej "Kultury" i w Polsce poza cenzurą. Od roku 1989 mieszkał w Berkeley i w Krakowie. Zmarł 14 sierpnia 2004.

W opinii międzynarodowej krytyki jak i współczesnych mu poetów (dość wspomnieć Josifa Brodskiego), twórczość poetycka Miłosza to jedno z najbardziej znaczących zjawisk naszej literackiej współczesności. Obok gęsto zmetaforyzowanych wierszy wizyjno-symbolicznych, w których to, co idylliczne sąsiaduje z tym, co apokaliptyczne, mamy tu zapisane niemal nagą prozą filozoficzne czy religijne epifanie. Obok wierszy-piosenek, traktaty teologiczne - jak napisany w okupowanej przez Niemców Warszawie w konwencji "dzięcięcych rymów" cykl Świat. Poema naiwne czy cykl Sześć wykładów wierszem, z tomu Kroniki. Miłosz przekracza formy gatunkowe, obcuje jako poeta i jako tłumacz z całą tradycją poezji - od współczesnych sobie poetów amerykańskich po Biblię (której fragmenty przekłada na nowo na polski).

Jako powieściopisarz zdobył rozgłos powieścią Zdobycie władzy (1953), o instalowaniu władzy komunistycznej w Polsce, ale i on sam i jego czytelnicy cenią sobie szczególnie quasi-autobiograficzną Dolinę Issy - obfitującą w filozoficzne podteksty opowieść o dorastaniu i utraconej niewinności. Osobiste wątki powracają silnie w twórczości eseistycznej, zarówno w Zniewolonym umyśle, książce należącej do klasyki literatury traktującej o fenomenie totalitaryzmu, jak i w Rodzinnej Europie, ciągle jednej z najlepszych książek o przygodach "środkowoeuropejskiej" mentalności, czy w stanowiącej rodzaj intelektualnej i literackiej autobiografii Ziemi Ulro. Te i następne książki, jak choćby Świadectwo poezji, czy Życie na wyspach wprowadzają w samo sedno spraw, które dotyczą dziś życia i literatury.

Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- Lekarstwo dla pozyda
zalatwilem b.dobrego weterynarza dla kota pozyda. Powiedzial, ze da mu te samo lekarstwo w 100-krotnie wiekszej dawce. Slabsze nie POmo...
autor:~psycholog
- psycholog
dzięki za darmową diagnozę, ale nie powierzyłbym ci nawet kota pod opiekę
autor:~Pożyd
- fiufiufiufiu
Kurde, Wenek, a rysowałeś ty kiedy Borsuka?
autor:~Bachor Bonawentura

wszystkie komentarze »


nieruchomosci_wrzesien2018
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


iva | 30.12.2010
PROBEST - TECHNIKA GRZEWCZA
GAZOWE KOTŁY KONDENSACYJNE - OBNIŻ WYDATKI NA OGRZ...

Reklama

REKLAMA
Kto twoim zdaniem zostanie prezydentem Suwałk?
Grzegorz Gorlo
Grzegorz Mackiewicz
Czesław Renkiewicz
Sławomir Sieczkowski
Mariusz Szmidt
ODDANIE GŁOSU

Aby oddać głos postępuj zgodnie z instrukcją:

1. Wyślij sms pod numer 7255 (2,46 z VAT) o treści KOD.DODAJ
2. Otrzymany kod wpisz w poniższe pole formularza

Kod SMS:

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Mieszkania z dopłatą MdM | Olimpijskie ogrody | Opieka Niemcy | Markowe świece zapachowe | Tanie Odżywki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: