suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Login:
Hasło:
Wiadomości
Będzie COP i teatralna podróż na Południe
Będzie COP i teatralna podróż na PołudniePlanów na 2011 rok Stowarzyszenie „Nie Po Drodze” ma wiele. W nowej siedzibie w budynku dworca PKS będzie realizować kolejne inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności. Członkowie organizacji chcą stworzyć w Suwałkach Centrum Organizacji Pozarządowych, przygotowują także kolejną edycję Teatr-Akcji.

Od kilku miesięcy w Stowarzyszeniu prężnie rozwija się wolontariat. Grupa młodych ludzi (głównie uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych), która utworzyła się przed 5. Suwalskimi Teatr-Akacjami - Na Wschód, przed festiwalem porządkowała i odnawiała lokal przy Sejneńskiej 18. W czasie festiwalu wolontariusze pomagali podczas przygotowań do wszystkich szesnastu wydarzeń.

Obecnie odbywa się cykl spotkań, podczas których wolontariusze mają okazję m.in. obejrzeć projekcje spektakli teatralnych i innych widowisk ze świata, w programie są też warsztaty fotograficzne. Stowarzyszenie wciąż czeka na nowe osoby.

Dzięki “Nie Po Drodze” wolontariat suwalski zyska wkrótce trochę inne oblicze. Stowarzyszenie otrzymało status organizacji wspierającej Wolontariat Europejski, akcji prowadzonej przez unijny program Młodzież w działaniu. „Nie Po Drodze” jest jedyną organizacją w regionie, która posiada taki status (w całej Polsce jest ich kilkadziesiąt).

Misja Wolontariatu Europejskiego to “współpraca organizacji i wolontariuszy z różnych krajów, aby uczyć się od siebie nawzajem przez wymianę doświadczeń i razem zrobić coś pożytecznego na rzecz społeczności lokalnej”. Dzięki przystąpieniu do EVS "Nie Po Drodze" będzie mogło gościć podczas swoich projektów wolontariuszy z Krajów Programu (UE) oraz Sąsiedzkich Krajów Partnerskich, a także wysyłać wszystkich chętnych na wolontariat do tych państw.

Wolontariuszem może być każdy człowiek w wieku od 18 do 30 lat, w szczególnych sytuacjach możliwy jest udział młodzieży w wieku 16 - 17 lat. Pobyt w zagranicznej organizacji trwa od 2 do 12 miesięcy. Program Młodzież w działaniu pokrywa koszty związane z wyjazdem wolontariusza (noclegi, wyżywienie, przejazdy, szkolenia, w tym językowe oraz kieszonkowe dla wolontariusza). Kontakt: [email protected] Szczegóły: www.mlodziez.org.pl

Na tym pomysły „Nie Po Drodze” i innych organizacji się nie kończą. W grudniu 2010 r. Fundacja Miasto, Stowarzyszenie Pastwisko.org, Centrum Aktywności Społecznej Pryzmat, Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze” powołały grupę inicjatywną, której celem jest utworzenie w Suwałkach Centrum Organizacji Pozarządowych (w skrócie COP). W zamyśle ma to być jednostka organizacyjna Urzędu Miasta, dysponująca jednym etatem i lokalem biurowo-szkoleniowym. Członkowie organizacji zaznaczają, że już przygotowali listy w tej sprawie do prezydenta oraz wszystkich radnych.

- Uważamy, że nowo rozpoczęta kadencja samorządowa stwarza szanse na rozwinięcie współpracy suwalskich władz samorządowych z organizacjami reprezentującymi sektor pozarządowy w Suwałkach na rzecz wspólnej realizacji przedsięwzięć służących mieszkańcom miasta i regionu. Zwłaszcza, że wielu z wybranych przedstawicieli w Radzie Miejskiej w Suwałkach, jak i sam Pan Prezydent, podczas prowadzonej kampanii wyborczej, wśród postulatów programowych wymieniali potrzebę wspierania społeczeństwa obywatelskiego – przypominają młodzi suwalczanie.

COP miałoby wspierać suwalskie organizacje i pomagać im w codziennych działaniach poprzez np. udostępnianie przestrzeni i mediów (internet, telefon) z przeznaczeniem na biura organizacji, miejsca na szkolenia, spotkania, porady prawne czy konsultacje społeczne. Tego typu instytucje wspierające działalność organizacji pozarządowych zostały powołane przez lub przy udziale samorządów w wielu miastach w Polsce i funkcjonują już m.in. w Ełku, Białymstoku czy Elblągu.

„Nie Po Drodze” przymierza się także do organizacji kolejnej edycji Teatr-Akcji. Wizja festiwalu, w 2011 roku skierowanego „Na Południe”, powinna wyklarować się już niebawem. 6. Suwalskie Teatr-Akcje będą kontynuowały i rozwijały przyjęte w 2010 roku założenia programowe. Zgodnie z nimi każda edycja tego wydarzenia posiada główny temat, związany z konkretnym kręgiem kulturowym Europy. Motywem przewodnim 5. Teatr-Akcji była sztuka Europy Wschodniej. W Suwałkach odbyła się już prezentacja dokonań artystycznych naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, ponadto część wydarzeń koncentrowała się wokół związków Suwałk z kulturą i spuścizną rosyjską (tematyka ta była inspiracją do międzynarodowej polsko-ukraińskiej produkcji teatralnej „Na Wostok”).

Podczas 6. Teatr-Akcji motywem przewodnim wydarzeń festiwalowych będzie kultura krajów położonych na południe od Polski. W planach jest organizacja trzech działań teatralnych, tak zwanych produkcji, których tematem przewodnim będzie kultura i tradycja Tatarów polskich, ich tożsamość oraz historyczne związki. W przyszłym roku nie zabraknie w Suwałkach spektakli plenerowych, salowych, lalkowych, performance'ów, koncertów, projekcji filmów oraz warsztatów. Nad Czarną Hańczę przyjadą artyści z Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Serbii, Bośni, Chorwacji i Macedonii. Realizacja interesujących planów uzależniona jest od grantodawców, w tym Urzędu Miasta w Suwałkach. A może być ciężko, bo ratusz ograniczył środki przeznaczone na organizację wydarzeń artystycznych w mieście w konkursie ofert organizacji pozarządowych.

Więcej: www.niepodrodze.org

Fot. Krzysztof Kurak


Dodaj komentarz »dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


NPD | 29.12.2010
Socatots Suwałki Iwona Ruszewska
Szkółka Socatots-Piłkarskie Maluszki

Reklama

REKLAMA
Kto twoim zdaniem zostanie prezydentem Suwałk?
Grzegorz Gorlo
Grzegorz Mackiewicz
Czesław Renkiewicz
Sławomir Sieczkowski
Mariusz Szmidt
ODDANIE GŁOSU

Aby oddać głos postępuj zgodnie z instrukcją:

1. Wyślij sms pod numer 7255 (2,46 z VAT) o treści KOD.DODAJ
2. Otrzymany kod wpisz w poniższe pole formularza

Kod SMS:

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Mieszkania z dopłatą MdM | Olimpijskie ogrody | Opieka Niemcy | Markowe świece zapachowe | Tanie Odżywki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: