suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Login:
Hasło:
Wiadomości
Malarstwo chińskie w Centrum Sztuki Współczesnej
Malarstwo chińskie w Centrum Sztuki WspółczesnejPrezentacja prac chińskiego artysty Hu Jigao jest wystawą podsumowującą ostatnie dwa lata funkcjonowania Centrum Sztuki Współczesnej. To pierwsza wystawa w noworocznym kalendarzu artystycznym galerii i zarazem ostatnia pod patronatem prof. Andrzeja Strumiłło, który kończy współpracę z Muzeum Okręgowym, które zarządza placówką.

Centrum Sztuki Współczesnej – Galeria Andrzeja Strumiłło istnieje w Suwałkach od dwóch lat. Od początku funkcjonowania w galerii odbyło się jedenaście wystaw czasowych. Ostatnia z nich to prezentacji malarstwa Hu Jigao, który studiował w Polsce w latach 1956-1962. Prace dostępne w galerii przy ul. Kościuszki 45 zostały wypożyczone z Muzeum Azji i Pacyfiku. Co ciekawe w tym samym Muzeum znajdują się też prace Andrzeja Strumiłło.

Profesor obecny na otwarciu wystawy zaznaczył, że malarstwo, które uprawia Hu Jigao wywodzi się ze sztuki pisania, gdzie ruch pędzla mówi bardzo wiele o artyście, świadczy o jego temperamencie i charakterze. Na obrazach łatwo można rozpoznać pory roku, choć przedstawiają tylko część pejzażu. Artysta skupia się na detalu, nie na całości, a mimo to z prac bije niezwykła energia.

Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach przy okazji spotkania podziękował profesorowi za dotychczasową współpracę i społeczne zaangażowanie w projekt. Zapowiedział także nadejście „nowej epoki”, wraz z kolejnym sezonem wystawienniczym. Zwrócił też uwagę, że w tej chwili pracownicy CSW opracowują plan działania na przyszły rok. Dyrektor zapewnił, że prace prof. Andrzeja Strumiłło nadal będą prezentowane w galerii, a oprócz nich już niebawem pojawią się kolejne - twórców z Suwalszczyzny i Suwałk.

O artyście:
Hu Jigao urodził się w 1930 roku w prowincji Jiangsu we wschodnich Chinach. Uczył się w szkołach artystycznych w Dan-yang i Suzhou. Oprócz malarstwa studiował również archeologię. Na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu studiował ochronę zabytków. Zajmował się wówczas także grafiką, zdobywając I nagrodę w II studenckim Konkursie Plakatu.

Po powrocie do Chin kontynuował naukę malarstwa u wybitnego artysty Li Kuchan, specjalizującego się w tradycyjnym malarstwie kwiatów i ptaków. W 1978 roku prowadził w Centralnej Akademii Sztuk Pięknych w Pekinie wykłady z techniki malarstwa olejnego.
Jego wszechstronne wykształcenie w różnych specjalnościach (malarstwo, grafika, archeologia, konserwacja zabytków) spowodowało, że uczestniczył w różnych gremiach wysokiego szczebla jako ceniony doradca.

Mimo iż pełnił w Chinach liczne funkcje związane z ochroną dóbr kultury, nie zaniechał nigdy malowania, a swoje prace prezentował na licznych wystawach w Chinach i na świecie. Jedną z jego prac wystawiono w Galerii Azjatyckiej Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie w 1987 roku w ramach prezentowanej wtedy wystawy ”Chińskie malarstwo i kaligrafia z prowincji Jiangsu”.

W 1989 roku Hu Jigao przebywał w Polsce na zaproszenie Fundacji Kultury Polskiej. Wówczas, jego monograficzna wystawa była przedstawiana w Warszawie i Toruniu. Czterdzieści dziewięć z prezentowanych akwarel Hu Jigao podarował Fundacji Kultury Polskiej, które jako depozyt wzbogaciły zbiory Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. W 1997 roku, na zaproszenie Muzeum artysta ponownie odwiedził Polskę. Wówczas, na kolejnej wystawie znalazły się siedemdziesiąt dwie prace, z których trzydzieści autor przekazał do muzealnych zbiorów.

Szczególnie ulubione przez Hu Jigao są przedstawienia kwiatów i ptaków. Artysta wielokrotnie podejmował ten temat w poszukiwaniu nowego ujęcia, czego doskonały przykład stanowi barwny cykl czterech pór roku z przedstawieniami rozmaitych roślin. Według zasad tej bogatej symboliki piwonie i narcyzy są związane z wiosną, lotosy – latem, chryzantemy oznaczają jesień, a tak zwani „trzej przyjaciele”, czyli sosna, bambus i śliwa – to znaki ustępującej zimy.


Dodaj komentarz »dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


iva | 23.12.2010
IKEA dowóz Suwałki
IKEA dowóz Suwałki

Reklama

REKLAMA
Czy jesteś za likwidacją straży miejskiej?
Tak
Nie

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Mieszkania z dopłatą MdM | Olimpijskie ogrody | Opieka Niemcy | Markowe świece zapachowe | Tanie Odżywki | Agroturystyka Suwalszczyzna | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2018. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991 e-mail: [email protected], [email protected]
projekt i wykonanie: