suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Kultura w Wigrach tylko do lipca
Kultura w Wigrach tylko do lipcaMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wypowiedziało w grudniu umowę dzierżawy zabytkowego kompleksu klasztornego przez Dom Pracy Twórczej w Wigrach. Ostateczny termin w niej wskazany upłynie 10 lipca 2011 roku. Po tym czasie kulturą na Półwyspie Wigierskim zajmie się Diecezja Ełcka.

Jak dotąd rozmowy toczone między MKiDN a Kościołem nie przyniosły rozstrzygnięcia. Centrum Informacyjne resortu przypomina, że „w związku z wolą nieprzedłużania umowy dzierżawy obiektów Wzgórza Wigierskiego, wyrażoną przez Biskupa Jerzego Mazura, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z przepisami ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej 19 czerwca 2009 r. ogłosił zamiar likwidacji instytucji kultury Dom Pracy Twórczej w Wigrach”. Jak się okazuje, minister Bogdan Zdrojewski podjął już stosowne kroki w tym kierunku. - 9 grudnia 2010 r. dokonał wypowiedzenia umowy dzierżawy, której przedmiotem jest korzystanie z zabytkowego kompleksu klasztornego przez DPT w Wigrach. Zgodnie z wypowiedzeniem umowa dzierżawy rozwiązuje się z dniem 10 lipca 2011 roku – informuje Iwona Radziszewska, rzecznik ministerstwa.

Żadna ze stron nie przyznaje oficjalnie, że poszło o pieniądze – 30 mln zł na renowację zabytku. Ministerstwo zapewnia jednak, że „niezależnie od wypowiedzenia obydwie strony są zobligowane do wspólnego działania w celu rozwiązania problemu w duchu wzajemnego poszanowania interesów”. Centrum Informacyjne zaznacza, że decyzje dotyczące DPT zostaną podjęte po uregulowaniu spraw obecnie prowadzonych. Jakie to sprawy i ile potrwa ich uregulowanie – tego resort już nie zdradza. Zespół prasowy wskazuje, iż nowi właściciele będą mogli ubiegać się o dofinansowanie zadań konserwatorskich, a także wydarzeń artystycznych, na ogólnie obowiązujących w MKiDN zasadach. Kuria nie może więc liczyć na żadne ustępstwa.

Pewną trudność sprawia też ustalenie zasad dalszego funkcjonowania kultury w Wigrach. Diecezja Ełcka wspomina jedynie kontynuowaniu Letniej Filharmonii AUKSO. Ministerstwo z kolei temat niezbyt interesuje. - Właściciel obiektu nie ma obowiązku informowania ani konsultowania z MKiDN przyszłych zasad i programu użytkowania obiektu – zaznaczają przedstawiciele resortu.

MKiDN zapytane o konkurs na wielofunkcyjne centrum kultury lokalnej w naszym województwie, nabiera wody w usta. Jego rozstrzygnięcie zapowiadane jest w połowie przyszłego roku. Nic więcej na ten temat nie wiadomo, a enigmatyczne stwierdzenie, że jesteśmy „regionem wymagającym szczególnej odpowiedzialności  jeśli chodzi o instytucje kultury” nic nowego to tego zagadnienia nie wnosi.Dodaj komentarz »

Dowiedz się więcej
Ministerstwo zapomniało o Kurii? (2009-12-19)
Dom Pracy Twórczej do likwidacji (2009-06-25)
Pieniądze nie dla Suwałk (2009-06-27)
To będzie ostatni rok DPT w Wigrach (2009-01-07)

Ostatnio dodane komentarze
- Teraz Czarni będą krzyczeć - PIENIĘDZY. PIENIĘDZY, PIEN...
przecież to jest dziedzictwo narodowe PIENIĘDZY, PIENIĘDZY, PIENIĘDZY !!! a murzyn zrobił swoje to murzyn może odejść. Odbudował, odrem...
autor:~Dzięcioł
- nie podniecac sie!!!
czarne tylko dla siebie, nie dla motlochu!!!bedziecie mieli wszystko co tylko zapragniecie, koncerty,wernisaze itd!!
autor:~jan z krzywego
- DPT
Bez pomocy MKiDN w utrzymaniu ośrodka klerycy będą z Wigier uciekać jak kiedyś Kameduli. Czyli historia lubi się powtarzać. A szkoda.
autor:~EUGENIUSZ

wszystkie komentarze »


IBN poprawiony
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


iva | 20.12.2010
PRZESTRONNE MIESZKANIA
3 pokojowe mieszkanie przy ul. Kowalskiego

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: