suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Adrian Józef Galbas przyjął święcenia biskupie
Adrian Józef Galbas przyjął święcenia biskupieW wigilię Chrztu Pańskiego, przypadającą w dniu 11. stycznia, w Diecezji Ełckiej odbyło się święcenie biskupie Adriana Józefa Galbasa na nowego biskupa pomocniczego.

W tym dniu katedra ełcka wypełniła się licznie przybyłymi gośćmi z kraju i z zagranicy. Przybyło blisko 30 biskupów i ponad 100 księży, na czele z abp Stanisławem Gądeckim, metropolitą poznańskim i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Obecny był oraz abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Do Ełku dotarł także bp Romuald Kamiński, biskup ordynariusz Diecezji Warszawsko-Praskiej, który w latach 2005-2017 był tu biskupem pomocniczym. Przybyli również biskupi wraz z księżmi z zagranicy, m.in. z Litwy, Łotwy, Białorusi, Islandii. Obecna była rodzina zakonna Księży Pallotynów z ks. Fabrizio Vantini, wikariuszem generalnym Arezzo-Cortona Sansepolcro z Włoch. Obecni byli także członkowie zgromadzeń zakonnych, parlamentarzyści, przedstawiciele władz rządowych i samorządów z miast diecezji ełckiej oraz służby mundurowe i wierni.


Na uroczystości licznie dotarli suwalczanie. Przybyło także wielu księży i sióstr zakonnych na czele z proboszczami: ks. Kazimierzem Grybosiem z parafii konkatedralnej św. Aleksandra, ks. Lechem Łubą z parafii Kazimierza Królewicza, ks. Tadeuszem Rynkiewiczem z parafii św. Piotra i Pawła i ks. Wiesławem Śliwczyńskim z parafii św. Wojciecha. Obecny był poseł Jarosław Zieliński. Samorząd suwalski reprezentował Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej oraz Radna Anna Maria Gawlińska.

Głównym konsekratorem uroczystości był bp Jerzy Mazur, natomiast współkonsekratorami abp S. Pennacchio, nuncjusz apostolski oraz abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. Święcenia biskupie odbyły się w trzech etapach. Pierwszym było przedstawienie biskupa elekta, czego dokonał abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki. Po homilii nastąpił drugi etap święceń, gdzie ks. Adrian Galbas został zapytany, czy dochowa wiary i wypełnić będzie powierzony mu urząd. Po udzieleniu pozytywnej odpowiedzi biskup elekt „upadł na twarz”, a uczestnicy wznieśli modlitwę błagalną. Szczególnie wymowną chwilą był obrzęd nałożenia rąk przez wszystkich obecnych biskupów, który odbywał się w zupełnej ciszy. Kolejne elementy obrzędu ukazały radość zebranych, że Diecezja Ełcka po blisko trzech latach ma wreszcie swego biskupa pomocniczego. Jako wyraz przyjęcia władzy nauczycielskiej, kapłańskiej i pasterskiej nowo wyświęcony biskup otrzymał mitrę, pastorał i pierścień. Po zakończeniu liturgii gratulacje i życzenia przekazali uczestniczący w uroczystości arcybiskupi, biskupi i księża.

– Masz budować jedność. Będziesz pomagać swojemu biskupowi, kapłanom i wiernym w diecezji. Niczego nie odkładaj, bierz się od razu do pracy - mówił abp S. Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

– Nawet ciemna dolina dla dobrego pasterza też może być dobrą ścieżką, którą iść trzeba. Jestem waszym bratem i chciałbym, aby nasza relacja nie była patologiczna. A to wymaga uczciwości. Jak zapewne zauważyliście – włos mi z głowy nie spadnie, bo nie ma co spaść – powiedział bp Adrian Galbas.

Nowy biskup pomocniczy ełcki urodził się 26 stycznia 1968 roku w Bytomiu. W 1987 r. wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (łac. Societas Apostolatus Catholici – SAC). Od 2011 r. sprawował urząd prowincjała pallotynów w Poznaniu.


Źródło: UM Suwałki

Dodaj komentarz »dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


DZ | 13.01.2020
F.H.U. "HYDRAULIK"
JCB mlot hydrauliczny uslugi

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: