suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Zmiany w herbie będą, ale nie wszystko zmienić można
Zmiany w herbie będą, ale nie wszystko zmienić możnaHeraldycy, autorzy wzoru insygniów miejskich, lokalni historycy, radni Rady Miejskiej w Suwałkach, dziennikarze i nielicznie przybyli suwalczanie dyskutowali w czwartek (09.01) na temat nowej wersji herbu Suwałk i możliwości wprowadzenia w nim zmian.

Niektóre elementy zmienić można, a niektóre elementy nie mają szans otrzymać zgody komisji heraldycznej - tak w jednym zdaniu można podsumować dwugodzinne spotkanie w suwalskim ratuszu na temat nowej wersji herbu Suwałk. Temat wzbudza dużo kontrowersji wśród mieszkańców miasta, a opinie w przeważającej większości są jednak negatywne. Powstała również petycja pod którą zebrano 1751 podpisów i w której domagano się między innymi wyjaśnienia wprowadzonych zmian oraz konsultacji społecznych. Dziś w suwalskim Ratuszu inicjatorów petycji nie było. Mieszkańców miasta również pojawiło się niewielu. Problemem być może był fakt, iż władze miasta o spotkaniu poinformowały mniej niż 24 godziny przed jego rozpoczęciem, a i wczesna godzina (11.00) mogła sprawić, że nie każdy zainteresowany mógł do Ratusza dotrzeć.

Pytania heraldykowi zadawali głównie suwalscy radni, którzy dopytywali o uzasadnienie wprowadzonych zmian oraz co tak faktycznie można zmienić, aby herb został zaakceptowany przez komisję heraldyczną a jednocześnie nie budził tylu kontrowersji. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk zaznaczył jednak, że dyskusja nie może opierać się na tym co nam się podoba, a co nie, gdyż nie ma dowolności tworzenia herbów. - Posiłkujmy się wiedzą specjalistyczną. Gdybyśmy mogli zrobić herb tak jak nam się podoba, nie potrzebna byłaby opinia komisji heraldycznej. Spróbujmy znaleźć konsensus, aby ten symbol jednoczył, a nie dzielił. Nie da się jednak zadowolić wszystkim - mówił włodarz.

Następnie głos zabrał heraldyk Robert Fidura, który opracował grafikę nowego herbu. - Problem rozpoczyna się od przywileju Augusta II z drugiego marca 1720 roku, czyli nadania prawa Magdeburskiego w którym wyraźnie napisano: "a że to miasteczko jest założone pod tytułem św Romualda i św. Rocha, tedy mają na znak protekcji używać na pieczęci miejskiej tych świętych, przy trzech górach z krzyżem i z koroną". To cały opis jaki posiadamy i na jego podstawie wykonano pieczęć. Naszym dosyć trudnym zadaniem było przełożenie tego co jest w okrągłej pieczęci na tarczę herbową. Wzgórze, które znajduje się w starym herbie jest stworzone z wzoru heraldyki włoskiej. Komisja heraldyczna stoi na stanowisku, że to co włoskie, u nas ma być polskie. Dlatego wzgórze nie zostanie zaakceptowane. Twarze w nowym herbie nie są cieliste gdyż staropolska heraldyka rozróżnia tylko cztery kolory: czerwony, zielony, niebieski, czarny i dwa metale: złoto i srebro. Złoto oddaje się kolorem żółtym, a srebro białym. W pieczęcie pies siedzi, natomiast w legendach lizał rany na nodze świętego. Można więc podnieść szatę i narysować to w taki sposób, by pies lizał nogę. Krzyż - w pieczęci nie wisi w powietrzu tak, jak w starym herbie, a jest wbity we wzgórze, stąd zmiana. Jeśli chodzi o sylwetki świętych, zamysłem było aby lekko zerkali na krzyż, ale jednak głównie by patrzyli na miasto, na mieszkańców. Pojawiła się sugestia aby święty trzymał pastorał. Nie możemy go dodać, gdyż nie było go na najstarszym wizerunku pieczęci. Tam święty ma pustą rękę i taka w rozumieniu komisji heraldycznej musi pozostać - wymieniał Fidura.

Reasumując. W nowym herbie można wprowadzić zmiany w zakresie: wyglądu i długości szat obu świętych, ich twarzy i brody (mogą być młodsi lub starsi), kąt dotarcia trójwzgórz do krawędzi tarczy (co jednak nie zmieni praktycznie wcale ich kształtu), można też odsłonić nogę świętego, aby zgodnie z legendą pies mógł lizać jego rany. Można również przedstawić psa w innej pozycji, trzymającego w pyszczku chleb. Na tym, według heraldyka kończą się możliwe zmiany, które zaakceptuje komisja heraldyczna.

- Nowy herb trafi do modyfikacji. Niezmiernie się cieszę, że heraldyk, który wykonał projekt i przedstawiał go komisji heraldycznej, jest skłonny nanieść pewne poprawki i korekty. Jest to materia bardzo trudna i skomplikowana. Różne zdania pojawiają się wśród samych heraldyków. my jednak musimy dobrnąć do szczęśliwego finału i uzyskać zatwierdzenie herbu, której w stosunku do dotychczasowej wersji, nie możemy uzyskać od komisji heraldycznej od 2004 roku - podsumował spotkanie Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

- Uwagi były merytoryczne i ważne dla mnie. To głos ludzi, którzy za jakiś czas tym znakiem będą się posługiwali, identyfikowali z nim. Była to pewna zaszłość, którą państwo jako suwalczanie musicie rozwiązać - oczywiście z pomocą fachowców. Mam nadzieję, że władze miasta zlecą nam wykonanie kolejnego projektu herbu, gdyż wydaje mi się, że jesteśmy w stanie znaleźć kompromis między tym czego państwo oczekują, a tym czego wymaga komisja heraldyczna - zapewniał heraldyk Robert Fidura.

Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- herb
Myślę,że Zdzisia trzeba zapytac,co on wie,paluszki też w tym maczał.
autor:~Tadko
- Do mordan
Zgadzam się z Tobą, ale wiadomo jak to zwykle bywa, urzędnik wie lepiej co dla obywatela jest dobre.
autor:~40 - 4
- Opinia nie jest wiążąca
Pycha Pana Prezydenta kroczy przed jego upadkiem. Obecny herb miasta może nadal funkcjonować, nawet wbrew opinii komisji heraldycznej, ...
autor:~mordan

wszystkie komentarze »


IBN poprawiony
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


DZ | 09.01.2020
KWATERY PRACOWNICZE
NIERUCHOMOSCI
SUWALKI.INFO
Kwatery pracownicze

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: