suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Radni przyjęli budżet
Radni przyjęli budżet Wydatki w wysokości ponad 498 mln zł, dochody na poziomie 487 mln zł i zaciągnięcie kolejnego kredyt w wysokości 25 milionów na pokrycie deficytu i spłatę rat wcześniej zaciągniętych zobowiązań - tak w skrócie kształtuje się budżet miasta na przyszły rok.

W środę (18.12) podczas sesji Rady Miasta suwalscy rajcy większością głosów przyjęli budżet miasta na 2020 rok. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk szczegółowo przedstawił radnym planowane dochody i wydatki miasta. Budżet wynoszący blisko 0,5 mld zł zakłada między innymi podwyżki wynagrodzeń miejskich pracowników, ponad 70% ogólnych wydatków na oświatę, rodzinę i pomoc społeczną, kontynuację dużych projektów inwestycyjnych z roku bieżącego oraz fundusze na współpracę z organizacjami pozarządowymi. Największa część środków finansowych przeznaczona jest na oświatę i wychowanie (147 mln zł), rodzinę (104 mln zł) i pomoc społeczną (29 mln zł). Wśród planowanych inwestycji są między innymi: kompleksowa modernizacja energetyczna pięciu miejskich Przedszkoli, przebudowa drogi wojewódzkiej nr 653, poprawa jakości systemu transportu publicznego czy rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 4.

Dochody wyniosą 487 841 579 zł, a wydatki 498 156 375 zł. Ponad dziesięciomilionowy deficyt, czyli różnica pomiędzy dochodami a wydatkami pokryty zostanie w całości z kredytu, który zamierzają zaciągnąć władze miasta. Łączna kwota kredytu wyniesie 25 mln zł, a pozostałe po spłacie deficytu środki mają pokryć bieżące raty wcześniejszych zobowiązań kredytowych miasta. Łączne zadłużenie miasta po zaciągnięciu kredytu wyniesie 225 798 877 zł.

Jak mówił włodarz w swoim wystąpieniu, nie jest to budżet idealny, ale optymalny jak na warunki w których przyszło go tworzyć. – To budżet bezpieczny, kontynuujący rozwój miasta z poprzednich lat, prorozwojowy i stabilny. Osiągnęliśmy optimum i miasto w najbliższych latach będzie kompletne. Był czas inwestycji, a teraz wszystko to co zrobiliśmy, musimy utrzymać na odpowiednim poziomie. Jestem dumny z tego, w jakim miejscu obecnie znajduje się nasze miasto. Inne samorządy nam zazdroszczą i próbują nas naśladować. Radni z jednej strony narzekają na deficyt, a z drugiej cały czas składają wnioski na kolejne inwestycje bez podania skąd na te cele wziąć środki. Z krytyki dla samego krytykowania nic nie będzie - mówił włodarz.

Krytyka faktycznie była, a Jacek Juszkiewicz, przewodniczący Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że jego klub pokazuje budżetowi czerwoną kartkę. - Budżet to nie tylko wymiar finansowo-rachunkowy, ale również pewien depozyt, który mieszkańcy miasta powierzają włodarzowi do zarządzania. To dobro wspólne, które ma zabezpieczać potrzeby lokalnej społeczności. I co prezydent z tym zrobił? Kasa naszego miasta jest pusta, choć jak twierdzi pan skarbnik pusta nie jest - jest tam deficyt. Miasto pięknieje, to fakt. Jednak fundamenty tej urody ulegają postępującej erozji. Inwestycje z poprzednich lat z których byliśmy tak dumni, dzisiaj są zaniedbane. Szereg inwestycji woła o generalne remonty i bieżące naprawy - niewiele z nich się tego doczeka. Pozostaje nam uwierzyć że jest to budżet bezpieczny - taki mizerny, cherlawy, nikomu krzywdy nie zrobi, a i fajerwerków z tego też nie będzie. Ciekawe co pozostanie następcy prezydenta, czym będzie dysponował kolejny samorząd. Czy będzie jakiś potencjał czy raczej wielomilionowe długi do spłaty? My jako klub radnych Prawa i Sprawiedliwości jesteśmy realistami. W poprzednich latach wnioskowaliśmy o szereg niezbędnych dla poprawy życia mieszkańców inwestycji, które ani wtedy ani teraz nie zostały uwzględnione. Radni PiS-u nie będą popierać porośniętego naroślami rakowymi kredytów budżetu. Jednoznacznie czerwona kartka dla budżetu - zakończył Juszkiewicz.

Wiele uwag miał również Sławomir Sieczkowski z ugrupowania "Mieszkańcy Suwałk", który budżet określił mianem budżetu trwania. Brakuje nam konkretnej systemowej zmiany myślenia o roli samorządu i braku pochylenia się samorządu nad aktywizacją mieszkańców Suwałk. Miarą rozwoju miasta nie może być ilość asfaltu, betonu, metrów kwadratowych budynków. Sensem inwestycji jest ich funkcja społeczna. Powinniśmy określić to po skrupulatnej analizie potrzeb, wyborze priorytetów i kalkulacji ekonomicznej kosztów, jakie wiążą się z daną inwestycją. Samo przecięcie wstęgi dla niektórych jest końcem procesu. A dla dobrego gospodarza ten moment to dopiero początek działalności obiektów, które winny być niezbędne dla mieszkańców, tanie w utrzymaniu i efektywnie wykorzystywane. Analizując budżet na przyszły rok oraz wieloletnią prognozę finansową nie widać realnego pomysłu na ograniczenie zadłużenia i na spłatę długów. Liczyliśmy na budżet stabilizujący działanie miasta, a nie na łapanie równowagi, dlatego jako ugrupowanie "Mieszkańcy Suwałk" nie poprzemy tego budżetu - powiedział Sieczkowski.

Wojciech Pająk przewodniczący klubu "Łączą nas Suwałki budżet nazwał lekkim hamowaniem. - Zwalniamy tempo inwestycji i ograniczamy je do tych, w których nie chcemy stracić zewnętrznego dofinansowania. Hamujemy na czas, więc nie musi ciąć wydatków bieżących. Problem mają samorządy w całym kraju. Co one robią, aby poradzić sobie w tym trudnym roku? Białystok i Poznań podwyższają opłaty za komunikacje miejską. Gdańsk zamierza później zapalać oświetlenie uliczne. Kalisz obcina swojej bibliotece 400 tysięcy czym prawdopodobnie doprowadzi do zamknięcia filii. Elbląg uciął podwyżki pracownikom samorządowym, a dzieciom dofinansowanie na zielone szkoły. Olsztyn uciął dotacje niepublicznym żłobkom. 950 samorządów w całej Polsce musi zatrzymać swoje inwestycje z braku pieniędzy. Na tym tle nasze miasto z wykończoną właśnie Suwałki Areną wypadają stabilnie. Mimo wszystko będziemy przyglądać się każdej wydanej złotówce. Są trzy kluczowe powody dla których nasz klub poprze budżet. Jest on pro edukacyjny, zakłada inwestycje w oszczędność energetyczną oraz optymalizację zamiast drastycznych cięć - mówił Pająk.

Na sesji obecny był Paweł Krutul, pochodzący z Białegostoku poseł reprezentujący Lewicę, który odwiedza samorządy podczas głosowań nad budżetami. Podczas swego wystąpienia przywołał przykład Białegostoku, gdzie deficyt wyniesie 173 milionów złotych. - My również borykamy się z ustawami, które wprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości. Przede wszystkim jest zbyt mała subwencja na oświatę, do tego dochodzi PIT. Mamy z tym duży problem, dlatego prezydent i radni Białegostoku proponują podniesienie cen biletów komunikacji miejskiej, co wiąże się z oburzeniem mieszkańców. Władze miasta są w patowej sytuacji i najprawdopodobniej podwyżki zostaną wprowadzone. Co do Suwałk, zazdroszczę wam takich obiektów jak Suwałki Arena czy Aquapark. W Białymstoku utknęło lotnisko i sądzę, że pierwsze samoloty wylecą właśnie z Suwałk. Uważam, że wasze miasto jest w dużo lepszej sytuacji, aby ściągnąć inwestorów - powiedział poseł.

Ostatecznie radni przyjęli budżet miasta na 2020 rok. Za było 14 radnych, przeciw 7, a 2 rajców wstrzymało się od głosu.

Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- Wigraszek
Ty to chyba z urzędu miasta ,bo boisz się ,żeby przypadkiem śmieci nie zostały po staremu ,bo kasy będzie ci za mało.Oj nieładnie tak m...
autor:~Zyg
- Kolejna kłótnia
Coby nie mówić standard życia w naszym mieście szybuje do góry i bardzo dobrze.Wiadomo ,że jak byśmy nie wykorzystali szansy po wejściu...
autor:~Wigraszek
- Wszyscy, ale to wszyscy narzekający na prezydenta
powinni zebrać się w kupę i pocałować jego w du......
autor:~krzyś

wszystkie komentarze »


IBN poprawiony
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


DZ | 18.12.2019
ATRAKCYJNE DOMY
Dom z lokalem usługowym w Puńsku

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: