suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Obchody 38. rocznicy stanu wojennego w Suwałkach
Obchody 38. rocznicy stanu wojennego w Suwałkach38. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego uczciły w piątek (13.12) rano władze miasta.


Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk i Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej uczcili rocznicę składając kwiaty pod Dębem Wolności w parku Konstytucji 3-go Maja oraz pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki.

Kwiaty złożyli też Łukasz Kurzyna, Zastępca Prezydenta, Wiesław Stelmach, Skarbnik Miasta, Mariusz Klimczyk, Sekretarz Miasta i Jacek Niedźwiecki, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej.

- Spotykamy się tradycyjnie 13 grudnia, aby wrócić pamięcią do momentu ogłoszenia stanu wojennego w naszym kraju. Stanu, który nas wszystkich zaskoczył. Rok 1981 zostanie w pamięci nas wszystkich. Pojawienie się czołgów na ulicach, żołnierzy było sygnałem, że coś strasznego dzieje się w naszym kraju. To było działanie nieprawne, to było działanie, które szło w kierunku utrzymania rządów komunistycznych w Polsce. Później jeszcze kilka lat trzeba było czekać na upragnioną wolność, czyli na 1989 rok. Dzisiaj oddajemy hołd tym osobom, które walczyły o niepodległą Polskę, które były internowane, które miały na tyle odwagi, że przeciwstawiały się ówczesnej władzy – mówił pod Dębem Wolności Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Zawieszono go 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono 22 lipca 1983 roku. W trakcie trwania stanu wojennego internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z „Solidarnością”, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek” podczas pacyfikacji strajku.


Źródło: UM Suwałki

Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- Jak zostałem Prezydentem
donosik tu, donosik tam, no i zostałem sam. Pokonałem wszystkich rywali
autor:~kapo
- Towarzysze
Złożyli kwiatki
autor:~Tolek
- Wojska sowieckie nie musiały wchodzić do Polski...
One już w Polsce były. W tym czasie też sowieci mieli Afganistan. Od 25 grudnia 1979 roku. Co podczas dekady przypłacili 15 tysiącami z...
autor:~abcd

wszystkie komentarze »


IBN poprawiony
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


DZ | 13.12.2019
ATRAKCYJNE DZIAŁKI
DZIAŁKA BUDOWLANA PŁOCICZNO-TARTAK

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: