suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Pegaz 2019 zakończony
Pegaz 2019 zakończonyOpowieść o miłości i mroku Alexa Mihalika ze słowackiej Nitry podbiła serca jurorów oraz publiczności tegorocznych XVI Międzynarodowych Spotkań z Monodramem O Złotą Podkowę Pegaza, zdobywając Grand Prix. Oprócz nagrody głównej jurorzy przyznali trzy Złote Podkowy oraz dwa wyróżnienia.

Siedemnastu utalentowanych monogramistów, aktorów amatorów i zawodowców z Polski, Łotwy i Słowacji dzieliło się cząstką siebie i swoją wrażliwością w najtrudniejszej ze sztuk teatralnych, jaką jest teatr jednego aktora . Bo, jak przekonuje Grażyna Filipowicz-Karp, dyrektor artystyczny festiwalu, monodram to samotność, oddzielność i indywidualność, a jednocześnie skończoność, całość i dopełnienie. Pogodzenie tych sprzeczności jest niezmiernie trudne, ale, czego dowiedli wykonawcy tegorocznych prezentacji konkursowych, możliwe. Ich spektakle oceniali znamienici eksperci: Janusz Stolarski, aktor renomowanych scen teatralnych, m.in.: Teatru Polskiego w Poznaniu i Teatru Studio w Warszawie, reżyser i pedagog teatralny; Jolanta Juszkiewicz, aktorka, założycielka Kropka Theatre i stypendystka Ministra Kultury oraz Joanna Łupinowicz, aktorka, reżyserka, instruktorka teatralna.

Serca jurorów oraz publiczności tegorocznych XVI Międzynarodowych Spotkań z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza” podbiła „Opowieść o miłości i mroku” w wykonaniu Alexa Mihalika ze słowackiej Nitry. Spektakl w reżyserii Mariki Siskovej zdobył Grand Prix i nagrodę w wysokości 2000 zł, ufundowaną przez Czesława Renkiewicza, prezydenta Suwałk.

Złotą Podkowę w kategorii dorośli aktorzy zawodowi i nagrodę w wysokości 1500 zł ufundowaną przez Spółkę RESO Europa Service, Mecenasa festiwalu, otrzymała Rozalia Forest z Warszawy za opowiedziane z humorem i wzruszeniem losy ludzi wplecione w dzieje małej miejscowości na Ukrainie w spektaklu „Scheindl. Historia zapomnianego miasteczka” w reżyserii Dmitrija Borisowa.

Złota Podkowa w kategorii dorośli aktorzy amatorzy i nagroda w wysokości 1000 zł ufundowana przez Spółkę ASPI, Sponsora festiwalu, przypadła Halinie Zakis z Rezekne na Łotwie za spektakl „Cudza babcia” w reżyserii Igora Michajlowa, w którym aktorka opowiada o samotności oraz poszukiwaniu ludzkiego ciepła i miłości. Znajduje je w obcym dziecku, którym zaopiekowała się w najtrudniejszym momencie jego życia.

Złotą Podkowę w kategorii młodzież w wieku 16-19 lat i nagrodę w wysokości 500 zł ufundowaną przez Alicję Andrulewicz, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury, jurorzy przyznali Nikoli Paulovej z Nitry na Słowacji za spektakl „Matki”, w reżyserii Stefana Foltana poruszającym trudne relacje między matkami a dziećmi.

Laureatami wyróżnień zostali: za scenariusz i brawurowe wykonanie autorskiego spektaklu, Marek Duniecki z Warszawy, startujący w kategorii dorośli amatorzy ze spektaklem „Głupi jak but” w reżyserii Agnieszki Sztuk oraz, za szlachetność scenografii, Faustyna Słonka z Jasienicy prezentująca spektakl zatytułowany „Księga Nieżywków” w reżyserii Anny Maśki, prezentowany w kategorii młodzież 16-19 lat.

I tak, jak co roku, Pegazy wyleciały z Suwałk. Wrócą za rok z nowymi prezentacjami, by olśnić, poruszyć i zaczarować świat niezwykłymi emocjami. Tegoroczną, 16. edycję Międzynarodowych Spotkań z Pegazem „O Złotą Podkowę Pegaza” (2-4 grudnia 2019) zakończyło uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom oraz spektakl mistrzowski „Orfeusz i Eurydyka” w wykonaniu i reżyserii Janusza Stolarskiego. Monodram powstał z inspiracji słynnym dziełem Czesława Miłosza pod tym samym tytułem, które poeta stworzył po śmierci swojej drugiej żony Carol.

Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- nagroda ufundowana przez CR?
sprawdzimy czy zrobił przelew na 2000 zł z własnego konta, czy też funduje nagrody a płaci urząd czyli podatnik.
autor:~krecik

wszystkie komentarze »


IBN poprawiony
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


DZ | 05.12.2019
Bajkowo
Usługi Rekreacyjne
Zimowisko w Szklarskiej Porębie

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: