suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Pomoc opiekunom osób niepełnosprawnych
Pomoc opiekunom osób niepełnosprawnychOpiekunowie osób niepełnosprawnych mogą skorzystać z odciążenia w obowiązkach. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie ma na ten cel zabezpieczone środki do końca bieżącego roku.

W czwartek (28.11) podczas konferencji prasowej w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie, władze placówki poinformowały o możliwości skorzystania ze wsparcia z dwóch programów: "Opieki wytchnieniowej" i "Usługi opiekuńczej dla osób niepełnosprawnych". Z tych programów MOPR posiada środki pieniężne, które należy wykorzystać to końca 2019 roku, a do tej pory skorzystało z nich jedynie pięć osób. Jeżeli środki nie zostaną wykorzystane, trzeba będzie je zwrócić do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Celem programów jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności oraz osobami dorosłymi ze znacznym stopniem niepełnosprawności do 75 roku życia. Jak powiedziała Lilanna Zielińska z MOPR-u, opiekun osoby niepełnosprawnej może w ciągu roku wykorzystać 240 godzin opieki wytchnieniowej. - Opiekun może zgłosić się do nas z wnioskiem o wsparcie. Przeprowadzimy wywiad, ustalimy kryteria, wydamy decyzję administracyjną i wyślemy pomoc w postaci opiekunek środowiskowych z MOPR-u. Wysłana przez nas osoba zajmuje się niepełnosprawnym, a opiekun ma w tym czasie prawo odpocząć, załatwić swoje sprawy, czy choćby pójść do fryzjera. To są godziny wolne, poświęcone na tak zwane wytchnienie opiekuna - mówiła Zielińska.

Leszek Lewoc, dyrektor MOPR-u zapowiedział również kolejny program na przyszły rok. Mowa o "Asystencie osobistym osoby niepełnosprawnej". Program adresowany będzie do pełnoletnich osób niepełnosprawnych, posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Pomoc asystenta ma polegać między innymi na pomocy przy załatwianiu spraw urzędowych, korzystaniu z dóbr kultury takich jak muzeum, kino czy teatr, robieniu zakupów czy wszelkiego rodzaju wyjściach z domu i powrotach: do rodziny, lekarza czy kościoła. Korzystanie z usług osobistego asystenta ma być bezpłatne. Koszt realizacji usługi (wynagrodzenie asystenta, ubezpieczenie, zakup biletów komunikacji publicznej) pokrywane będą ze środków przyznanych MOPR-owi z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- Środki do końca roku
To jakiś żart? Czy Mopr dostał te pieniądze dzień wcześniej? Został miesiąc do końca roku i jest cisnienie, bo nie zostały one wykorzys...
autor:~Harley

wszystkie komentarze »


IBN poprawiony
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


DZ | 28.11.2019
Bajkowo
Usługi Rekreacyjne
Urodziny dla Dzieci

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: