suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Insygnia Miasta Suwałki i nowy herb
Insygnia Miasta Suwałki i nowy herbPodczas ostatniej sesji Rady Miasta, radni przyjęli projekt uchwały w sprawie ustanowienia insygniów Miasta Suwałki i zasad ich używania. Długą debatę wzbudził również nowy herb Suwałk, który ma się na nich znaleźć.

Pomysł zakupu insygniów powstał z inicjatywy radnych z okazji zbliżającego się 300-lecia Suwałk oraz oraz trzydziestolecia suwalskiego samorządu. Jak mówił w uzasadnieniu Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miasta, ustanowione insygnia mają w sposób wyraźny podkreślać dorobek wiekowy miasta Suwałki, wzmacniać jego rozpoznawalność i przyczyniać się do uwiarygodnienia miasta jako społeczności z wiekową tradycją. -Będą mogły służyć również kolejnym pokoleniom, które po nas nastaną. Insygnia władzy występują w większości miast w kraju, a także w naszym regionie m.in. w Augustowie, Giżycku, Białymstoku, Olsztynie, Ostrołęce i Gminie Suwałki - wymieniał Przełomiec.

Koszt zakupu insygniów to 25 tysięcy złotych. Łańcuch Prezydenta Miasta Suwałk składa się z 25 ogniw z metalu w barwie złocistej, zaś łańcuch przewodniczącego Rady Miejskiej składa się z 25 ogniw w barwie srebrnej. Część radnych już wcześniej była przeciwna zakupowi insygniów, jednak ostatecznie uchwała przeszła. Długą debatę wzbudził również zmieniony herb miasta Suwałk, który się na nich pojawił. Jak argumentował Zdzisław Przełomiec, Suwałki należą do grupy miast, których obowiązujący herb nie został nigdy wcześniej pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Heraldyczną i właściwego ministra do spraw administracji. Na potrzeby insygniów wykonano pewne wymagane korekty w herbie, aby i on otrzymał pozytywną opinię.

Jako pierwszy głos zabrał Bogdan Bezdziecki z Prawa i Sprawiedliwości. Radny nie chciał negować, jednak zauważył, że nie została zachowana odpowiednia kolejność działań. - Najpierw powinniśmy uporządkować statutowo problem jednolitego wzoru herbu. Głosujemy nad insygniami, gdzie wzór herbu już jest poprawiony, ale nie ma on jeszcze umocowania statutowego i pojawia się pewien chaos.

Dużo dobitniej w kwestii insygniów wypowiedział się Jacek Roszkowski z PiS-u. - Miasto Suwałki nigdy nie posiadało insygniów samorządowych i to wyróżniało nasze miasto wśród innych. Pokazywało to, że nie jesteśmy małostkowi i nie zajmujemy się jakimiś łańcuchami. A to kiedy je nakładać, kiedy zdejmować, a co będzie jak się pomieszają - wiążę się z tym cała masa problemów. Przedstawiony został argument, iż insygnia są potrzebne, ponieważ mamy piękną historię i tradycję. Tylko jaka jest nasza historia i tradycja? Kamedulska. Skromna. Poddana Bogu i ludziom. Motto Ojców Kamedułów głosi: Módl się i pracuj. Możemy spytać naszych ojców założycieli, jakie mają zdanie na temat tych insygniów. Święty Roch i Święty Romuald spieszą z pomocą: memento mori - pamiętaj o śmierci. Dziedzictwo to nie jest przez nas poruszane. Co powiedziałby na ich temat Marszałek Józef Piłsudski? Wiemy, że nosił się skromnie. Być może łaskawie by się do nas uśmiechnął i zaśpiewał: "Nie noszą lampasów, lecz szary ich strój, nie noszą ni srebra, ni złota". Odnosząc się do herbu - już nawet w postaci kamedułów widzimy jaka między nimi jest różnica. Spoglądając na obecny herb widzimy postawę skromną i modlącą się. W nowej wersji mamy "człowieczka" machającego do nas ręką. Nie kojarzy mi się to dobrze.

Wątpliwości co do zasad używania insygniów miał natomiast Sławomir Sieczkowski z ugrupowania "Mieszkańcy Suwałk". - Regulamin ma sankcjonować bardzo ważną kwestię - używania i ustanowienia tychże insygniów. To leży w kompetencji radnych. Zasady przyjęte w regulaminie są mało precyzyjne. Mówiąc w skrócie - insygnia będą używane wtedy, kiedy osoby uprawnione do ich noszenia tak zadecydują. Powinniśmy ustanowić jako Rada kiedy konkretnie będą one używane i na jakich zasadach. Chcemy zaproponować używanie insygniów nie tylko na pierwszej i ostatniej sesji, ale na każdej. Skoro już są zakupione za sporą kwotę, to warto aby były używane. Należy również dopracować sformułowanie "podczas uroczystości oraz świąt miejskich". Powinniśmy dopracować wykaz tych świąt, bo co to tak naprawdę znaczy święto miejskie - pytał radny?

Anna Gawlińska z ugrupowania "Mieszkańcy Suwałk" pytała z kolei o koszty idące za zmianą herbu. - Już zapłaciliśmy za projekt, ale całkowitych kosztów nie zna chyba nikt. Nie wiemy jak ten herb będzie wprowadzany. Obecny herb jest niezgodny z zasadami heraldyki. Chciałabym usłyszeć konkretnie co jest niezgodne i co komisja heraldyczna na ten temat sądzi - mówiła Gawlińska.

Na koniec głos zabrał Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, który przyznał, że nie chciałby nosić insygniów na każdej sesji i wolałby ograniczać to do naprawdę ważnych uroczystości i wydarzeń. Jak mówił włodarz na sesji Rady Miasta spotykają się co miesiąc i traktuję to jako codzienną pracę. - Są pewne elementy związane z określoną funkcją, bez względu na to, kto ją pełni. Skoro w przyszłym roku mamy tak piękny jubileusz, to trzeba byłoby to podkreślić. Dobrze byłoby gdybyśmy uporządkowali i sprawę insygniów i herbu. Obecny herb funkcjonuje w mieście około 50 lat. Tak naprawdę nie wiemy kiedy została zmieniona jego część dolna, która w niektórych jednostkach wciąż występuje. Po przyjęciu uchwały dotyczącej insygniów powinniśmy jak najszybciej zająć się herbem. Otwartą kwestią pozostaje, jak do tematu podejdziemy w kwestii wprowadzania zmian. Nie chciałbym robić rewolucji, wszystkiego zmieniać i wchodzić w duże koszty. Pewnie przez jakiś dłuższy czas funkcjonowałyby w obiegu dwa herby. Nie zmienimy wszystkich sztandarów, tablic z nazwami ulic. Z czasem prawdopodobnie trzeba będzie to zrobić, ale musimy pamiętać o wydatkach budżetowych. Zacznijmy od uporządkowanie tej sprawy od kwestii formalno-prawnych i wprowadzenia poprawionego i zaopiniowanego pozytywnie, nowego herbu - zakończył włodarz.

Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- kako
masz rację. Delikatnie mówiąc jest to niepotrzebne. Prezydent zaczyna się bawić, jest to niepoważne i nie przystoi jego urzędowi. Propo...
autor:~XXYY
- Heyka
Postać Rocha sponsorowała Młodzież Wszechpolska, ONR i młode Wigry.
autor:~Zenek
- Straszne
Litości, zostawcie ten herb w spokoju, służył przez lata w takiej formie a wy panowie władza teraz za nasze pieniądze niszczycie to co ...
autor:~Atekaja

wszystkie komentarze »


IBN poprawiony
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


DZ | 28.11.2019Wywiady

Mecenat - Agencja ubezpieczeniowa
Mecenat - Agencja ubezpieczeniowa

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: