suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Rodzice walczą o pozostawienie niań w przedszkolach
Rodzice walczą o pozostawienie niań w przedszkolachPetycję w sprawie pozostawienia etatów niań w suwalskich przedszkolach złożyli Czesławowi Renkiewiczowi, prezydentowi miasta rodzice przedszkolaków.

Jak informowaliśmy władze miasta postanowiły wdrożyć nowy model opieki nad dziećmi w suwalskich przedszkolach. Plan zakłada dwie nauczycielki wychowania przedszkolnego, pomoc nauczyciela/woźnej do każdej grupy i pomoc nauczyciela do dziecka niepełnosprawnego. 15 osób zatrudnionych na stanowisku pomocy nauczyciela ma umowy tylko do końca czerwca 2020 roku. Ratusz proponuje tym osobom zatrudnienie w nowo powstającym miejskim żłobku. Docelowo od 1 września 2020 r. w przedszkolach będzie funkcjonowało tyle etatów obsługi do pomocy nauczycielowi ile jest oddziałów, a zakres ich obowiązków ma być bardziej elastyczny.

Zmniejszona liczba niań nie podoba się wielu rodzicom. Jak mówią, bezpieczeństwo dzieci jest zagrożone. - Nie jest możliwe, aby dwie osoby upilnowały 25 dzieci. Pani woźna ma swoje obowiązki, a zabierają nam nianie, które są z dziećmi przez osiem godzin. Zejść po schodach, ubrać, nakarmić, wyjść na spacer, pomóc w toalecie - jak dwie osoby mają sobie z tym same poradzić gdy grupa liczy 25 dzieci. Chcemy aby etat niań pozostał, a ich obowiązków nie przejmowały woźne - mówiła Pani Marta, której dziecko uczęszcza do przedszkola nr 1 przy ul. Raczkowskiej.

We wtorek (26.11) kilkudziesięciu rodziców stawiło się w Ratuszu, aby przekazać na ręce włodarza petycję w tej sprawie i porozmawiać nad możliwymi zmianami. Jak przekazali rodzice, podczas spotkania prezydent zapowiedział, że udzieli odpowiedzi na pismo do końca tygodnia. Prezydent miał odwoływać się do dużych kosztów utrzymania niań oraz innych samorządów, takich jak Białystok, gdzie proponowany model prac już funkcjonuje. Padła też propozycja, aby przez pierwsze cztery miesiące w opiece nad dziećmi pomagali stażyści i praktykanci. Pomysł wielu rodzicom się jednak nie spodobał. Są to osoby, które dopiero zaczynają swoją naukę i nie chciałabym, aby z moim dzieckiem została studentka pierwszego roku, która nie ma zbyt dużego pojęcia o dzieciach. Każdy z nas się kiedyś uczył, ale nie tędy droga. Każdy musi kiedyś zdobyć doświadczenie, ale to jest wrzucanie na głęboką wodę. Dzieci są już przywiązane do swoich niań, tak jak i nianie do dzieci - mówili zebrani.

Część rodziców apelowała, aby przywrócić opłaty za przedszkole. - Jeśli przywrócimy opłaty, nianie zostaną na swoich miejscach i nie będziemy musieli się martwić o dalszą opiekę. Pierwsze pięć godzin opłaca Urząd Miasta, a każda kolejna godzina to koszt jednej złotówki. To tylko złotówka, a liczy się dobro naszych dzieci. Mam nadzieję, że każdy z nas jest rozsądny i taka kwota nie wpłynie znacząco na nasz domowy budżet - mówili rodzice po spotkaniu.

Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- niania
To może nich rodzice dopłacą dla przedszkoli po kilkadziesiąt zł. miesięcznie za każde dziecko i sprawa będzie rozwiązana.
autor:~Jacek
- Jeszcze koronę
Jeszcze koronę i peleryne niec sobie Pan Renkiewicz zamówi.... Jak na bogato to na bogato.... A podwyżki np w pwik-u pracownikom 1,5 %
autor:~Adax
- lekcje religii
Może lekcje religii w przedszkolach i szkołach opłaci kościół i będzie luka w budżecie załatana, albo rodzice dzieci którzy chcą żeby d...
autor:~dominika

wszystkie komentarze »


IBN poprawiony
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


DZ | 27.11.2019Wywiady

F.H.U. "HYDRAULIK"
Usługi mini koparką

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: