suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Nowy obraz w suwalskich zbiorach
Nowy obraz w suwalskich zbiorachKolekcja malarstwa monachijskiego w Muzeum Okręgowym w Suwałkach powiększyła się o dzieło Ludwika Kurelli, „W małym miasteczku”.

Dzieło Ludwika Kurelli, „W małym miasteczku”, olej, płótno, 66,5 x 118 cm. Praca sygnowana jest w lewym dolnym rogu: Lud. Kurella / München.

Artysta przebywał przez blisko 40 lat w Monachium. Znajdował się w centrum tamtejszego polskiego środowiska artystycznego. Przyjaźnił się z Józefem Brandtem, Aleksandrem i Maksymilianem Gierymskim, Juliuszem i Wojciechem Kossakami. Ulubionym motywem jego malarstwa były wiejskie sceny rodzajowe. Malował także portrety, pejzaże oraz kompozycje inspirowane poezją Adama Mickiewicza. Wiele jego obrazów znajduje się w polskich i europejskich kolekcjach prywatnych oraz w kilku najważniejszych zbiorach muzealnych, jak kolekcje Muzeum Narodowego w Warszawie, Poznaniu, Kielcach i we Lwowskiej Galerii Obrazów.

Ludwik Kurella (1834–1902) urodził się w warszawskiej rodzinie mieszczan. Uczył się w Szkole Sztuk Pięknych, w 1857 roku wyjechał do Drezna, gdzie podjął naukę na Akademii Sztuk Pięknych. Zwiedził Europę, odwiedzając m.in.: Paryż, Berlin, Antwerpię. W 1861 roku kontynuował studia na królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. W 1863 roku powrócił do kraju i wziął udział w powstaniu styczniowym, rok później był znowu w stolicy Bawarii, gdzie pozostał do 1900 roku. Uczestniczył w życiu międzynarodowego środowiska artystycznego. Przyjaźnił się z Juliuszem i Wojciechem Kossakami, Józefem Brandtem, Maksymilianem i Aleksandrem Gierymskimi, Władysławem Czachórskim i innymi. Brał udział w monachijskich i europejskich wystawach, wysyłał swoje obrazy do kraju. Sprzedawał dużo dla niemieckich i amerykańskich miłośników sztuki. Cieszył się dużą popularnością. Zaczynał twórczość od malarstwa religijnego. W okresie dojrzałym tworzył sceny rodzajowe, nawiązujące do rodzimej kultury i tradycji, sięgał po tematy historyczne i literackie, np. zaczerpnięte z dzieł Adama Mickiewicza. Rzadziej tworzył pejzaże czy portrety.

Zakup obrazu był możliwy dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wniosek złożony do programu Kolekcje muzealne otrzymał dofinansowanie. To była ta pierwsza decyzja, która uruchomiła kolejne działania.


Źródło: Muzeum Okręgowe w Suwałkach

Dodaj komentarz »dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


DZ | 18.11.2019Wywiady

F.H.U. "HYDRAULIK"
Usługi hydrauliczne

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: