suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto NiepodległościPrzedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służby mundurowe, kombatanci i mieszkańcy miasta wspólnie obchodzili w poniedziałek (11.11) Narodowe Święto Niepodległości.

Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu przy ulicy Bakałarzewskiej. Później w konkatedrze św. Aleksandra odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny. Po niej zebrani udali się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie głos zabrali Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk i Jarosław Zieliński, wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Włodarz w swym wystąpieniu wymieniał ojców polskiej niepodległości: Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Roman Dmowski, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos czy Wojciech Korfanty. Wspomniał też jednak o jednym ze światowych przywódców, który walnie przyczynił się do odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Mowa o dwudziestym ósmym prezydencie Stanów Zjednoczonych, Woodrowie Wilsonie. – Już we wrześniu 1917 roku powołał on komisję, która miała za zadanie opracować 14 postulatów dotyczących działań wojennych w Europie. Punkt 13 zawierał treść: Niepodległość Polski z pełnym dostępem do morza. Po raz pierwszy jeden z najważniejszych światowych przywódców wyraźnie upomniał się o wolność Polski. 8 stycznia 1918 roku powtórzył to w orędziu wygłoszonym przed Kongresem Stanów Zjednoczonych, mówiąc: należy stworzyć niezawisłe państwo polskie, które winno obejmować terytoria zamieszkałe przez ludność niezaprzeczalnie polską. Któremu należy zapewnić swobodny i bezpieczny dostęp do morza i którego niezawisłość polityczną i gospodarczą oraz integralność terytorialną należy zagwarantować paktem międzynarodowym.

Z kolei Jarosław Zieliński przytoczył cytat z konstytucji kwietniowej z 1935 roku, mówiący o tym, że państwo polskie jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli, a każde pokolenie jest obowiązane wysiłkiem własnym wzmóc siłę i powagę Państwa. – pokolenia polaków w XIX wieku walczyły o odzyskanie utraconej niepodległości. Kolejne pokolenia walczyły o to, co ziściło się w 1918 roku – odzyskanie niepodległości. Nasi ojcowie i dziadkowie przeżyli wojnę, my nieco młodsi przeżyliśmy okres stanu wojennego, przeżyliśmy okres kiedy Polska nie padła państwem w pełni suwerennym. Dziś mamy niepodległą, demokratyczną i suwerenną Polskę i musimy postawić sobie pytanie co należy do obowiązków naszego pokolenia. Trzeba umacniać naszą niepodległość, wzmacniać bezpieczeństwo i czynić nasz naród coraz silniejszą wspólnotą – mówił poseł.

Później przyszedł czas na odznaczenia, medale i awanse na wyższe stopnie wojskowe. Był apel pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów przez delegacje pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.


Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- To jakaś prowokacja !?
Muchomor (S11) przewodniczy obchodom Polski niepodległej, a lafirynda nadal w pierwszym rzędzie ! Toż to prowokacja i obraza narodowa. ...
autor:~Wyklęty
- szok
Zieliniak uczestniczy razem z kamińską i renkiewiczem na którego kiedyś gadał wszystko jest w radiu 5 dobrze że nie usuwają tych nagrań...
autor:~marcin88443
- Ładne
Jarosław Zieliński i S-11. Ładne
autor:~Nick

wszystkie komentarze »


IBN poprawiony
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


DZ | 11.11.2019
KWATERY PRACOWNICZE
NIERUCHOMOSCI
SUWALKI.INFO
Kwatery pracownicze

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: