suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
80. rocznica agresji ZSRR na Polskę
80. rocznica agresji ZSRR na Polskę Obchody 80. rocznicy agresji ZSRR na Polskę oraz Dnia Sybiraka odbyły się we wtorek (17.09) przy Pomniku Żołnierzy Września 1939 roku w Suwałkach.

Uroczystości w Suwałkach z udziałem między innymi kombatantów, władz samorządowych i delegacji szkół, rozpoczęły się w samo południe sygnałem syren i odśpiewaniem hymnu. Była wspólna modlitwa, złożenie kwiatów pod pomnikiem oraz wystąpienia. Głos zabrał Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk, który odczytał wspomnienia o zesłaniu na Syberię suwalskich Sybiraków.

Do Suwałk wojska sowieckie wkroczyły 24 września po walkach z oddziałami polskimi w rejonie Sopoćkiń, Kodziowiec i Puszczy Augustowskiej. Jako pierwsze, około godziny 5 rano, do miasta weszły przybyłe z zajętego dzień wcześniej Augustowa pododdziały 109. pułku kawalerii, a dwie godziny później posuwająca się od północy grupa zmechanizowana mjr. Bogdanowa ze składu 16. Korpusu Strzeleckiego.

Oddziały sowieckie pozostały w Suwałkach do pierwszej dekady października 1939 roku. Na mocy zawartego 28 września układu o przyjaźni i granicach, Suwalszczyzna, a wraz z nią i Suwałki miały bowiem zostać zajęte przez wojska niemieckie. Ich czołówki wkroczyły do miasta 6 października około godziny 10, a kilka godzin później doszło tu do spotkania w sprawie uściślenia przebiegu tymczasowej granicy między strefą okupacyjną niemiecką i radziecką. Według relacji mieszkańców, oficjalna ceremonia przekazania miasta Niemcom odbyła się przy udziale generalicji obu stron 12 października na placu u stóp Kościoła św. Aleksandra.

Następnie zebrani udali się pod Pomnik Sybiraków na cmentarz parafialny przy ul. Bakałarzewskiej, gdzie z okazji Światowego Dnia Sybiraka również złożyli kwiaty.

Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- Rosjanie to przyjaciele
A bolszewicy to nie rosjanie. Dla bolszewików największym wrogiem była Rosja, stąd dogadali się z niemcami i Piłsudskim i zmniejszyli P...
autor:~Wasyl
- Czeslaw
Jest z Bożeną W Kalabrii ma wakacjach
autor:~Frania
- Zdjęcia
Uważam że zdjęcia pleców uczestników uroczystości zawsze na suwałki.info są bardzo twarzowe.
autor:~Blackmetal

wszystkie komentarze »


ibn news1
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


DZ | 17.09.2019Wywiady

ZAKŁAD STOLARSKI
ZAKŁAD STOLARSKI

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inneOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
Projekt i wykonanie: