suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Pamiątkowa tablica odsłonięta
Pamiątkowa tablica odsłoniętaUroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej wizytę Józefa Piłsudskiego w mieście odbyło się w piątek (13.09) przed budynkiem Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

13. września 1919 roku w Budynku Resursy Obywatelskiej w Suwałkach przebywał Naczelnik Państwa, Józef Piłsudskiego. To właśnie wtedy wygłosił on pamiętne słowa „Dzisiaj ziemia wasza jest wolną”. W setną rocznicę tego wydarzenia na jednej ze ścian Muzeum okręgowego zawisła wykonana z brązu, pamiątkowa tablica. Były przemówienia i złożenie kwiatów, a po odsłonięciu tablicy zebrani udali się do budynku Muzeum, gdzie wyświetlono film "Suwalszczyzna 1918-1919. W drodze do Niepodległej".

- Sto lat temu w południe w budynku ówczesnego Towarzystwa Oszczędnościowo-Pożyczkowego, późniejszej Resursy Obywatelskiej, a dziś Muzeum Okręgowego, gościł Naczelnik Państwa Józef Piłsudski. Władze miasta Suwałk podejmowały go uroczystym obiadem. To wydarzenie było jednym z elementów dwudniowej wizyty w mieście na trzy tygodnie po uzyskaniu niepodległości i powrocie Suwałk, Suwalszczyzny i Sejneńszczyzny w granice wolnej Rzeczypospolitej. 20 lat temu w 80. rocznicę tych wydarzeń z inicjatywy ówczesnego prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Suwalszczyzny oraz wieloletniego dyrektora Muzeum Okręgowego, pana Zygmunta Filipowicza na budynku Muzeum zawisła pierwsza tablica pamiątkowa wykonana ze sztucznego tworzywa. Jej projektantem był znany artysta i rzeźbiarz Jan Bohdan Chmielewski. W trakcie remontu budynku tablica została zdjęta. Powiedziałem wtedy, że zawiesimy ją z powrotem pod warunkiem, że będzie wykonana z brązu. W ubiegłym roku z inicjatywy Jarosława Schabieńskiego, naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, udało się wykonać i sfinansować taką tablicę. Mam nadzieję, że przez następne lata będzie ona przypominała mieszkańcom Suwałk i gościom odwiedzającym nasze miasto te ważne wydarzenia z 1919 roku – mówił Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach.


Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- Uroczystość
Czesław R. nie brał udziału w patriotycznej uroczystości? Chyba go ktoś schował
autor:~Franek
- Hańba munduru
kto uczył tych chłystków noszenia beretu?To jest żałosne .
autor:~starzec

wszystkie komentarze »


ibn news1
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


DZ | 14.09.2019Wywiady

Bajkowo
Usługi Rekreacyjne
Kolonie "Relaksik w Pogorzelicy"

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inneOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
Projekt i wykonanie: