suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Wykonawca poszedł na skróty - ścieki w Czarnej Hańczy
Wykonawca poszedł na skróty - ścieki w Czarnej HańczyZatajenie sposobu prowadzenia prac remontowych na suwalskiej sieci sanitarnej przez prywatną firmę oraz jej samowola w sposobie prowadzenia prac były przyczyną wycieku ścieków kanalizacją burzową do rzeki Czarna Hańcza.

Do zdarzenia doszło środę (04.05) w godzinach popołudniowych. Przed godziną 19.00 Straż Pożarna otrzymała zgłoszenie z którego wynikało, iż z kanału burzowego nieopodal Sądu Okręgowego przy ulicy Waryńskiego w Suwałkach do rzeki wpływała ciemna ciecz. Wyczuwalny był nieprzyjemny zapach i gołym okiem widać było zmianę koloru wody. Na miejsce udali się strażacy, policjanci, pracownicy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji i służby sanitarne. O zdarzeniu poinformowane zostały Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Sytuację udało się opanować przed 21.00 kiedy to zamknięty został wlot kanału burzowego do rzeki. Do 3.40 nad ranem pozostałe ścieki, które się w nim nagromadziły wywożono beczkowozami na teren oczyszczalni.

Dziś z samego rana Prezydent Suwałk zwołał Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego, podczas którego odtworzono przebieg wydarzeń oraz wskazano przyczynę wycieku ścieków „burzówką” do rzeki.

- Zewnętrzna firma, która na zlecenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach modernizuje stare odcinki kanalizacji ściekowej nie informując o tym nas jako zamawiającego oraz inspektora nadzoru budowlanego, przepompowała ścieki do kanalizacji burzowej. Zrobiła to niezgodnie z zamówieniem i sztuką budowlaną – a przede wszystkim bez naszej wiedzy. Kanalizacja deszczowa nie może być pod żadnym pozorem wykorzystywana do nawet tymczasowego przepływu ścieków – poinformował Leszek Andrulewicz, Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach.

Jak przyznał przedstawiciel firmy remontującej sieć sanitarną, prace, które zdecydowali się wykonać polegały na zatkaniu odcinka kanalizacji burzowej wzdłuż ul. Utrata i wpompowywania do niego ścieków. W tym czasie prowadzono prace remontowe na wyłączonym odcinku sieci ściekowej. Tak zwany "korek” uległ zniszczeniu, a wpompowane w kanał deszczowy ścieki przedostały się do Czarnej Hańczy. - Mogę tylko przeprosić mieszkańców w imieniu firmy i zapewnić, że bierzemy na siebie odpowiedzialność za to co się stało - powiedział podczas konferencji prasowej w suwalskim Ratuszu Krzysztof Szostak przedstawiciel firmy Instbud.

Mimo zaistniałej sytuacji prezes PWiK nie zamierza zrywać kontraktu z wykonawcą. - Myślę, że musimy kontynuować współprace. Dostaliśmy dofinansowanie, a prowadzone prace wyprzedzają założony harmonogram. Kontraktu nie zerwiemy, jednak podpiszemy aneks z inspektorem nadzoru, aby mieć ciągły nadzór nad dalszymi działaniami. Wierzymy, że wykonawca nauczony doświadczeniem nie popełni więcej błędów - mówił Leszek Andrulewicz.

Szacuje się, że w związku z wyciekiem do Czarnej Hańczy mogło trafić od 120 do 180 m3 ścieków, choć trudno o dokładną liczbę. W miejscu zdarzenia nie ma żadnego urządzenia pomiarowego, a dodatkowo nie wiadomo dokładnie, o której godzinie ścieki zaczęły wypływać. Wiadomo jedynie, że pracownicy firmy Instbud awarię zauważyli o godzinie. 18.00.

W środę wieczorem Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz pracownicy laboratorium PWIK pobrali na kilku odcinkach Czarnej Hańczy próbki wody do badania. Nie są znane jeszcze skutki jakie poniesie środowisko. Na chwilę obecną nie stwierdzono śniętych ryb. Sprawą zajmuje się Policja.Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- Lekceważące podejście do swoich obowiązków...
Rozumiem, że są prace które nawet jak ktoś źle wykona nie mają żadnego wpływu na ludzi czy środowisko. Ale są prace, które zagrażają ży...
autor:~Wojtek
- @Wojtek_2019-09-06 08:29:24
Cytując "klasyka" gatunku political-fiction pana ZERRO Ziobrę - dyrektor PWiK w obu przypadkach zachował się MODELOWO.
autor:~AliDżiInDaHałs
- Znów brak nadzoru
Po prostu po raz kolejny wychodzi brak nadzoru nad inwestycjami miejskimi. UM ogłasza przetarg, jakaś firma to wygrywa i.... UM ma w d....
autor:~Malik

wszystkie komentarze »


ibn news1
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


DZ | 06.09.2019Wywiady

ATRAKCYJNE DZIAŁKI
DZIAŁKA W POBLIŻU SUWAŁK - ZIELONE KRÓLEWSKIE

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: