suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
,,Dzisiaj ziemia wasza jest wolną”
,,Dzisiaj ziemia wasza jest wolną”Msza Święta, przemówienia, wręczenie sztandaru Polskiej Organizacji Wojskowej i odsłonięcie muralu – w Suwałkach trwa drugi dzień obchodów 100. rocznicy wyzwolenia miasta.

Drugi dzień uroczystości rozpoczęła Msza Święta w intencji suwalczan w konkatedrze pw. św. Aleksandra. Po mszy władze państwowe, wojewódzkie, samorządowcy, służby mundurowe i mieszkańcy miasta przenieśli się na plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyło się uroczyste wręczenie sztandaru dla Polskiej Organizacji Wojskowej. Był hymn państwowy, apel pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów pod pomnikiem Piłsudskiego. Głos zabrali między innymi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, Dariusz Piontkowski, minister Edukacji narodowej, Jarosław Zieliński, wiceminister MSWiA oraz Bożena Kamińska, posłanka Platformy Obywatelskiej.

- Dzisiejsza rocznica jest ważna nie tylko dla Suwałk, ale też dla całej Polski ponieważ pokazuje, że państwo polskie po I Wojnie Światowej nie powstało jednego dnia. Był to proces który trwał miesiące, a nawet lata. Suwałki są jednym z miast, które do odradzającej się ojczyzny dołączyły znacznie później. Trzeba pamiętać, że w listopadzie 1918 roku, kiedy tworzyło się niezależne państwo polskie, obejmowało ono tak naprawdę dawne Królestwo Polskie oraz zachodnią część Galicji. Pozostałe fragmenty II Rzeczypospolitej dopiero w wyniku układów pokojowych, zabiegów dyplomatycznych czy też w walce - w powstaniach i w wojnie zostały dołączone, a potem ostatecznie utrwalone w granicach Rzeczypospolitej. Dziś jesteśmy zobowiązani do tego, aby pamiętać o bohaterach tamtych czasów i uczyć o nich w szkole. Ważne, aby pamiętać nie tylko wyłącznie o tych wielkich Polakach których wszyscy znamy, ale także o tych lokalnych bohaterach bez których nie byłoby chociażby wolnych Suwałk – mówił w swoim przemówieniu minister Edukacji Narodowej, Dariusz Piontkowski.

O lokalnych bohaterach mówił również Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. - 24 sierpnia 1919 roku do Suwałk wkroczył owacyjnie witany 41 suwalski Pułk Piechoty. Był to dzień w którym nasi przodkowie poczuli się naprawdę wolni. Mówiliśmy o architektach naszej Niepodległości: Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim, Ignacym Janie Paderewskim, Wincentym Witosie, Wojciechu Korfantym czy Ignacym Daszyńskim. Dziś w stulecie odzyskania niepodległości przez Suwałki warto wymienić niektórych naszych bohaterów, dzięki którym jesteśmy w Rzeczypospolitej. Aleksander Putra: pierwszy komendant Polskiej Organizacji Wojskowej obwodu Suwalskiego, poseł do Sejmu Ustawodawczego, działał też w Tymczasowej Radzie Obywatelskie okręgu Suwalskiego. Ksiądz Stanisław Szczęsnowicz: działał w Suwalskim Komitecie Obywatelskim, poseł do Sejmu Ustawodawczego, zabiegał w Warszawie o wyzwolenie Suwalszczyzny. Walery Roman: w czasie I Wojny Światowej kierował Komitetem Obywatelskim, pełnomocnik naczelnika państwa polskiego Józefa Piłsudskiego do organizowania struktur państwa polskiego na Suwalszczyźnie, prawnik, działacz społeczny, aktywnie zaangażowany w wyzwolenie Suwalszczyzny. Adolf Świda: pierwszy prezes Tymczasowej Rady Obywatelski Okręgu Suwalskiego, późniejszych poseł na Sejm Ustawodawczy. zobowiązani jesteśmy wymienić także kolejnych Bojowników o niepodległą Polskę i Suwalszczyznę takich jak Jan Szmidt, Czesław Lutostański, Adam Rudnicki Szczerba, Stanisław Zygmunt Staniszewski, Teofil Noniewicz, generał Henryk Mnkiewicz, generał Michał Mackiewicz, pułkownik Adam Koc i wielu innych. To nasi bohaterowie - cześć ich pamięci – zakończył włodarz.

Kolejnym punktem święta było oficjalne odsłonięcie muralu „Suwałki dla Niepodległej” u zbieg ulic T. Kościuszki i 24 Sierpnia. Po nim zebrani przeszli do parku Konstytucji 3 Maja niosąc 100-metrową, Biało-Czerwoną flagę.


Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- braki
Szkoda,że na muralu,postać Marszałka J.Piłsudskiego jest bez zadnych emblematów wojskowych jak buławy marszałkowskie i brak godła polsk...
autor:~Czytelnik
- całkiem
pani kamińska wygląda tutaj wspaniale widac że się angażuje zupełnie inaczej w przypadku pana zielińskiego który gdzieś się chowa i pot...
autor:~maxim34

wszystkie komentarze »


IBN poprawiony
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


DZ | 24.08.2019
Bajkowo
Usługi Rekreacyjne
Urodziny dla Dzieci

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: