suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
100. Rocznica Wyzwolenia Suwałk rozpoczęta
100. Rocznica Wyzwolenia Suwałk rozpoczętaUroczyste obchody 100. rocznicy wyzwolenia miasta 24 sierpnia 1919 roku rozpoczęły się w piątek (23.08) w Suwałkach. Był film, wystawy oraz odsłonięcie orłów na terenie dawnych koszar.

Pierwszy z trzech dni podczas którym Suwałki świętują 100 lat od wyzwolenia miasta rozpoczął się w Archiwum Państwowym, gdzie otwarta została wystawa „Pierwsze dni Niepodległości”, przygotowana przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych oraz Muzeum im. J. Piłsudskiego w Sulejówku.

Otwarcie kolejnej wystawy, tym razem przygotowanej przez suwalski oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego miało miejsce w Suwalskim Ośrodku Kultury. Można zobaczyć na niej „Niepodległe Suwałki w filatelistyce i numizmatyce”. Przed otwarciem wystawy Muzeum Okręgowe zaprezentowało film „Suwalszczyzna, w drodze do Niepodległej”, ukazujący historię dążenia naszego regionu do wolności.

Głównym punktem pierwszego dnia uroczystości było jednak odsłonięcie orłów posadowionych na słupach zabytkowej bramy wjazdowej do dawnych koszar 2. Pułku Ułanów Grochowskich im. gen. Dwernickiego. - Spotykamy się w tym szczególnym, historycznym miejscu dla naszego miasta – tutaj, przez 20 lat, stacjonował 2 Pułk Ułanów Grochowskich, który brał udział w kampanii wrześniowej i II Wojnie Światowej. Historia tego Pułku jest historią wyśmienitą, bogatą. To co dzisiaj pozostało w tych koszarach, to tylko namiastka tego co było. Cieszę się bardzo, że wśród mieszkańców są osoby, które chcą przewrócić historię dla takich miejsc w naszych kochanych Suwałkach. Dwa lata temu braliśmy udział w odsłonięciu bramy po renowacji i cokołu w tym miejscu. Po tym wydarzeniu brakowało nam orłów, teraz brakuje nam jeszcze Generała Dwernickiego na tym cokole – mówił podczas przemówienia Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Na koniec dnia w Muzeum Okręgowym odbyła się projekcja filmu „Śluby ułańskie” o historii kawalerii w Polsce i na Suwalszczyźnie.


Dodaj komentarz »dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


DZ | 24.08.2019
Mecenat - Agencja ubezpieczeniowa
Mecenat - Agencja ubezpieczeniowa

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: