suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
Widowisko historyczne „Dzisiaj ziemia wasza jest wolną”
Widowisko historyczne „Dzisiaj ziemia wasza jest wolną”W związku ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Suwalszczyznę Muzeum Okręgowe przygotowało widowisko historyczne „Dzisiaj ziemia wasza jest wolną”, które zostanie zrealizowane 24 sierpnia 2019 r. o godzinie 21.00 na placu przed ratuszem miejskim w Suwałkach.

„Dzisiaj ziemia wasza jest wolną” to wyjątkowe widowisko o trudnej i długiej drodze Suwalszczyzny do Niepodległości. To opowieść o niezwykłej historii sprzed stu lat. O ludziach, ich odwadze i poświęceniu.

Kiedy w listopadzie 1918 roku odradzała się Niepodległa Rzeczypospolita los Suwalszczyzny pozostawał nierozstrzygnięty. W odróżnieniu od innych części kraju region odzyskał wolność znacznie później, w końcu sierpnia 1919 roku. Jej nadejście było wynikiem różnorodnych starań i zabiegów podejmowanych przez mieszkańców regionu na polu społecznym, politycznym i wojskowym. Zanim to nastąpiło, Suwalszczyzna stała się jednak przedmiotem sporu i areną konfliktu polsko-litewskiego, którego kulminacją był wybuch 23 sierpnia 1919 roku powstania sejneńskiego. Dopiero następnego dnia do Suwałk wkroczyły owacyjnie witane oddziały Wojska Polskiego, które wyruszyły na pomoc powstańcom, a kilka dni później cały region mógł cieszyć się wolnością.

Kanwę widowiska stanowić będzie prezentowany na telebimie kilkunastominutowy film dokumentalny, w którym wykorzystano unikatowy materiał ikonograficzny oraz fabularyzowane sceny filmowe. Między kolejnymi częściami filmu odegrane zostaną sceny z udziałem rekonstruktorów przedstawiające wybrane epizody z omawianych wydarzeń.

Zapraszamy do oglądania transmisji live dostępnej na Facebooku m.in. na profilach:
Suwalki.info
Muzeum Okręgowego w Suwałkach
Muzeum im. Marii Konopnickiej
GRH „Garnizon Suwałki”

Projekt dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa" oraz Urzędu Miejskiego w Suwałkach.Dodaj komentarz »dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


DZ | 21.08.2019
Mecenat - Agencja ubezpieczeniowa
Mecenat - Agencja ubezpieczeniowa

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
Tel: 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: