suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
20 lat współpracy z Võru
20 lat współpracy z VõruDelegacja Miasta Suwałki uczestniczyła w Dniach Võru, które odbyły się 16 i 17 sierpnia. Suwalczanie byli jedną z delegacji z miast partnerskich estońskiego miasta Võru, które przyjechały z Finlandii, Szwecji, Niemiec, Francji, Bułgarii, Litwy, Łotwy i Rosji.

Członkowie delegacji mieli okazję zapoznać się m.in. z tym, jak zorganizowana jest opieka dla najmłodszych mieszkańców (Võru pretenduje do miana miasta najbardziej przyjaznego dzieciom w Estonii) oraz jak działa ośrodek dla niepełnosprawnych, prowadzony przez organizację pozarządową. Artystyczną prezentację przygotował suwalski zespół Goldies Oldies. Muzycy pod wodzą Tomasza Kierejszy zaprezentowali się podczas Dni Võru dwa razy: na piątkowym wieczornym koncercie w centrum miasta i następnego dnia w kawiarni artystycznej. Wzbudzili duży aplauz i byli najlepszą reklamą suwalskiej sceny muzycznej i Suwałki Blues Festival.

Warto dodać, że w tym roku oba miasta obchodzą 20-lecie współpracy. Dokładnie 12 sierpnia 1999 roku Grzegorz Wołągiewicz, ówczesny Prezydent Miasta Suwałk i Tõnu Jõgi, Burmistrz Miasta Võru podpisali w Võru porozumienie w zakresie współpracy. Porozumienie zakładało nawiązanie współpracy i przyjaźni między mieszkańcami miast, mając na uwadze znaczenie stosunków międzynarodowych w procesie integracji europejskiej i wszechstronny rozwój demokracji lokalnej. Wola współpracy została wyrażona w dziedzinach: polityki społeczno-gospodarczej, wymiany przedstawicieli Rad Miejskich oraz organizacji, które są zainteresowane współpracą, edukacji, kultury i sztuki, kultury fizycznej i sportu i turystyki.

Przez dwie dekady trasę Suwałki – Võru i Võru – Suwałki pokonało kilkadziesiąt delegacji i setki osób, przedstawicieli samorządów, nauczycieli, uczniów, sportowców, muzyków, tancerzy, fotografów i malarzy. Do Suwałk, poza samorządowcami z Võru, przyjeżdżali artyści ludowi, którzy prezentowali bogatą kulturę tego kraju na Dniach Suwałk, zespoły muzyczne, odbywały się mecze piłki nożnej, Suwałki gościły estońskich strażaków, bibliotekarzy, biegaczy na RESO Suwałki 10,5 czy przedsiębiorców, którzy brali udział w Forum Biznesowym Pogranicza.

Ostatnie lata współpracy, to przykład doskonałego partnerstwa społecznego. Idea porozumienia między miastami jest żywa i bazuje na łączeniu ludzi i czerpaniu z wzajemnych doświadczeń. W 2018 roku w Suwałkach wystąpiły dziecięcy, mieszany Chór Ritsik z Võru, estoński chór kobiecy, odbyła się też wymiana fotografów - dzięki której mieszkańcy obu miast mogą zobaczyć jak wygląda ich miasto partnerskie (wystawa zdjęć z Voru odbędzie się w listopadzie tego roku w Suwalskim Ośrodku Kultury). Kilka miesięcy temu w Võru gościł także, podczas Dnia Tańca, Zespół Tańca Nowoczesnego Dotyk działający przy Suwalskim Ośrodku Kultury.


Źródło: UM Suwałki

Dodaj komentarz »

Ostatnio dodane komentarze
- Delagacja
A skład tej delegacji jest owiany tajemnicą? Pojechali za pieniądze mieszkńców to chbya można było napisać kto imprezował w ich imieniu...
autor:~SUWAŁKI

wszystkie komentarze »


ibn news1
dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


DZ | 20.08.2019
Mecenat - Agencja ubezpieczeniowa
Mecenat - Agencja ubezpieczeniowa

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inneOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: [email protected], [email protected]
Projekt i wykonanie: