suwalki.info - Suwalski Serwis Informacyjny
Wiadomości
XII Suwalski Maraton Szantowy
XII Suwalski Maraton SzantowyNorth Wind, The Nierobbers, Zmiana Wachty i Mechanicy Shanty wystąpią w niedzielę (18.08) nad Zalewem Arkadia w Suwałkach podczas dwunastej edycji Maratonu Szantowego.

Program:

14.00-17.00 ► działania rekreacyjno-sportowe
15.00-16.30 ► konkurs wokalny na najlepiej wykonaną szantę lub piosenkę o tematyce żeglarskiej
17.00-22.00 ► koncerty: North Wind, The Nierobbers, Zmiana Wachty, Mechanicy Shanty

wstęp wolny | prowadzenie: Jan Życzkowski

Pojawienie się NORTH WIND na scenie szantowej było zaskoczeniem i rewelacją. Zespół działa dokładnie tak, jak ich koledzy w Europie i na świecie. Nie tworzą nowych szant tylko przypominają światu te istniejące, interpretując je na swój sposób. Ich pierwsza EP-ka wywołała sensację i pokazała scenie szantowej, że istnieje materiał tradycyjny jeszcze nieodkryty, niewyeksploatowany przez polskie zespoły, i że są to piękne utwory, oddające emocje pierwszego rejsu, trudy ciężkiej pracy na morzu, radość bycia w załodze.Zespół oficjalnie powstał w 2006 roku, ale utworzyli go muzycy, którzy niejedną szantę już zaśpiewali i niejeden bretoński czy irlandzki taniec zagrali. Byli to Jerzy Ozaist i Wiktor Bartczak – nadal występujący z legendą polskiej sceny folku morskiego – zespołem Cztery Refy oraz Grzegorz Lewtak i Jacek Apanasewicz, którzy wcześniej występowali z zespołem Kochankowie Sally Brown. Do tej czwórki dwa lata później dołączyła inna legenda sceny folkowej – Piotr Lasko, kiedyś muzyk folkowego zespołu The King Stones (z NW współpracuje także – pisząc/tłumacząc teksty, inny członek King Stones – gitarzysta, Damian Leszczyński). Nic więc dziwnego, że taki skład skupił się przede wszystkim na wykonaniu i interpretacjach melodii tradycyjnych i szant jak najbliższych oryginałom. Surowość i prostota to ich wizytówka, ale nie brakuje im także melodyjności, czy rozbudowanych aranżacji. Czerpią szeroko z folku bretońskiego, angielskiego, amerykańskiego czy irlandzkiego. Śpiewają a cappella, a także przygrywają sobie na rzadko w Polsce widywanych instrumentach jak: anglo-concertina, biniou, chalumeau, bombarda.


THE NIEROBBERS to, jak mówią o sobie członkowie zespołu: „młody”, obiecujący zespół rodem z Elbląga, muzykujący „tu” oraz „tam” nie bez satysfakcji. Grupa zrodzona „drogami natury” podczas wspólnych męskich rejsów kilku kolegów. Poruszamy się w klimacie pieśni kubryku, ale również poezji śpiewanej, jak i własnej skromnej twórczości. Dobre przyjęcie słuchaczy podczas muzycznych spotkań spowodowało decyzję o pokazaniu się szerszej publiczności.Zespół zgra w składzie: Tomasz Szuszkiewicz (śpiew, gitara akustyczna), Marek Kańduła (gitara basowa, gitara akustyczna, śpiew), Dariusz Myśliński (harmonijka ustna, mandolina, śpiew), Łukasz Zięba (skrzypce, śpiew).


Suwalska Formacja Szantowa ZMIANA WACHTY powstała w 2006 r. W repertuarze zespołu oprócz szeroko pojętych szant znajdują miejsce utwory flamandzkie i własne kompozycje. Muzycy koncertowali między innymi w Niemczech, na Litwie i we Francji. Zespół jest laureatem nagród i wyróżnień na festiwalach „Kopyść, „Shanties” zdobywając uznanie publiczności.Zespół tworzą: Emil Kulbacki (śpiew), Andrzej Raczyło (akordeon, śpiew), Krzysztof Masłowski (gitara, śpiew), Edward Darmetko (gitara basowa, śpiew).


MECHANICY SHANTY to znany zespół wykonujący szanty i piosenki żeglarskie. W swoim repertuarze mają także utwory z pogranicza folku irlandzkiego, muzyki bluegrass, czy country. Grupa powstała w 1985 roku w Gdyni i szybko zyskała duże uznanie wśród publiczności. Są laureatami większości festiwali pieśni żeglarskiej w Polsce (Shanties w Krakowie, Bałtyckiego Festiwalu Pieśni Morskiej w Gdyni, Świnoujskiego Wiatraka i wielu innych). Koncertowali w Finlandii, Holandii, Szwecji, Niemczech, USA. Mają na koncie sesje nagraniowe dla radia i telewizji.Fenomenem zespołu tworzonego przez sześć osób jest fakt, iż mieszkając w różnych miastach spotykają się regularnie, by wspólnie grać i śpiewać. Pierwszą płytę pt. “Mechanicy Shanty” nagrali i wydali w roku 1989. Długo była to najlepiej sprzedająca się kaseta i płyta z muzyką żeglarską (do dziś 90 000 egz.). W 1990 r. zmienił się częściowo skład zespołu. Słychać to na kolejnej kasecie nagranej w 1991 r. pt. “Zapach lądu”. Na początku 1995 roku zespół wrócił prawie w całości do składu z pierwszej płyty. W tym samym roku skład został powiększony o bluegrassowe banjo. Zmiany instrumentarium słychać na płycie koncertowej “Live’97”. W dwa lata później wydali płytę studyjną “W granicach folku”, na której poza pieśniami żeglarskimi można usłyszeć ślad pozażeglarskich fascynacji muzycznych.

Dodaj komentarz »dodaj komentarz:
podaj: imię
e-mail
temat
treść
Wpisz kod z obrazka:
 


DZ | 13.08.2019Wywiady

ATRAKCYJNE DZIAŁKI
DZIAŁKA BUDOWLANA PŁOCICZNO-TARTAK

Reklama

REKLAMA
Z jakim problemem spotkałeś/spotkałaś się przy poszukiwaniu pracy?
zbyt niskie wynagrodzenie
zbyt wygórowane oczekiwania
brak umowy o pracę
brak szkoleń
brak odpowiednich warunków/narzędzi do pracy
brak świadczeń dodatkowych
inne

Start


Aktualności


Informacje


Biznes


Rozrywka


TurystykaOgłoszenia - Suwałki | Nasz fanpage na FB | Agroturystyka Suwalszczyzna | Internetowe Biuro Nieruchomości | Reklama Suwałki

Copyright © 2004-2019. Wszelkie prawa zastrzeżone. Numer ISSN: 2080-6701
Redakcja: Suwalski Serwis Informacyjny ul. Noniewicza 95, 16-400 Suwałki
Serwis Suwalki.info nie ponosi odpowiedzialności za treści dodane przez użytkowników
tel: 87 730 5991, 885-212-212 e-mail: redakcja@suwalki.info, reklama@suwalki.info
Projekt i wykonanie: